• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znalazł bursztynowy paciorek sprzed 9 tys. lat i oddał do muzeum

on
12 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Średniowieczny krzyżyk z bursztynu znaleziony w Sobieszewie jest już elementem wystawy stałej w Wielkim Młynie.
  • Krzyżyk, który znalazła pani Julia, to średniowieczny artefakt z XI w.
  • Bursztynowy paciorek znaleziony przez pana Grzegorza ma ok. 9 tys lat.

Bursztynowy krzyżyk z XI wieku i liczący 9 tys. lat paciorek przekazało dwoje poławiaczy do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Pierwszy z eksponatów można zobaczyć na wystawie stałej. Drugi trafi tam niebawem.Udało ci się kiedyś znaleźć bursztyn?

Na bursztynowe, niewielkie kamienie znalazcy natknęli się na początku lutego 2022 r., tuż po przejściu orkanu "Nadia".

To właśnie po wichurach i sztormach jest najlepszy czas na poszukiwania - wtedy na brzeg wyrzucane są kawałki bursztynu. Niektóre można znaleźć też w wodzie.

Tak właśnie odnaleziono dwa eksponaty, które zostały podarowane Muzeum Bursztynu.

Bursztynowy krzyżyk w Sobieszewie, koralik w KrynicyPani Julia Hladiy z Gdańska na krzyżyk natrafiła w Sobieszewie. Znalezisko wydało jej się podejrzane, ale nie miała pewności co do jego pochodzenia.

- Nie byłam pewna, czy ktoś nie wrzucił go do wody zeszłego lata. Skontaktowałam się z archeologiem, który potwierdził, że pochodzi ze średniowiecza. Samo przekazanie krzyżyka było niezwykle proste, pomagają w tym muzealnicy. Zajęło to jednak kilka miesięcy. Takie znalezisko jak moje, które ma wartość historyczną, musi zostać obowiązkowo zgłoszone do odpowiednich służb konserwatorskich - mówi pani Julia.

Największy bursztyn świata jest w Gdańsku.Z kolei Grzegorz Gadomski z Kołobrzegu "swój" bursztyn znalazł podczas poławiania w Krynicy Morskiej i na początku nie zwrócił na niego większej uwagi.

- Dopiero po powrocie do domu przemyłem go i zobaczyłem, że jest to dość specyficzny koralik. Domyśliłem się, że jest to wytwór rąk ludzkich - mówi Grzegorz Gadomski. - Skontaktowałem się z archeologiem, który ocenił jego wiek na ok. 9 tys. lat - przekazał pan Grzegorz.

Bursztynowe znaleziska trafiły do muzeumŚredniowieczny krzyżyk podarowany przez panią Julię jest już na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu - można go oglądać na II poziomie Wielkiego Młyna. Paciorek odnaleziony przez Grzegorza Gadomskiego trafi na wystawę stałą po otrzymaniu pozytywnej decyzji służb konserwatorskich.

  • Znalazcy przekazali bursztyny na wystawę stałą do Muzeum Bursztynu.
  • Znalazcy przekazali bursztyny na wystawę stałą do Muzeum Bursztynu.
- Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wolę przekazania tych dwóch cennych eksponatów do kolekcji Muzeum Bursztynu - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Każdy może zostać darczyńcą naszego muzeum. Wystarczy podarować pamiątkę związaną z historią Gdańska i Pomorza. Niekiedy, tak jak w tym przypadku, eksponaty trafiają wprost na wystawę stałą.
Grono Darczyńców Muzeum Gdańska liczy obecnie 398 osób i instytucji. Chęć przekazania pamiątki związanej z historią miasta można zgłosić mailowo na adres historia@muzeumgdansk.pl.

Opis eksponatówŚredniowieczny krzyżyk z bursztynu przeświecającego w kolorze żółtym. Na awersie ślady pąkli. Krzyżyk znaleziony przez Julię Hladiy podczas połowu bursztynu 1 lutego 2022 r. w Sobieszewie.
Miejsce odnalezienia: Gdańsk
Data powstania: XI-XII w.
Materiał: bursztyn
Waga: 2,6 gram

Paciorek z epoki kamienia. Otwór paciorka wiercony wiertłem krzemiennym. Przedmiot pochodzi z epoki kamienia, neolitu lub mezolitu. Mógł służyć jako aplikacja stroju, hetka lub element naszyjnika. Dar Grzegorza Gadomskiego. Odnaleziony 3 lutego 2022 r.
Miejsce odnalezienia: Krynica Morska
Data powstania: ok. 7 tys. lat p.n.e.
Materiał: bursztyn
Waga: 1,1 gram


on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (117)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane