Fakty i opinie

stat

ZOO: maleństwo chińskiego mundżaka


Jest bardzo płochliwe i lubi bawić się w chowanego. W gdańskim ZOO można oglądać maleństwo mundżaka chińskiego. To gatunek bardzo małego jelenia, który w naturze zamieszkuje azjatyckie lasy.Czy widziałe(a)ś kiedykolwiek mundżaka chińskiego w gdańskim ZOO?

tak, i to wiele razy

14%

tak, miałe(a)m okazję

15%

nie jestem pewien/pewna

23%

nie, choć próbowałe(a)m wypatrzeć go wśród zieleni

4%

nie widziałe(a)m

14%

nie miałe(a)m pojęcia, że takie zwierzęta mieszkają w gdańskim ZOO

30%
- Głównym pokarmem maleństwa jest jeszcze mleko, ale już podchodzi do korytka i próbuje tego, co jedzą dorosłe osobniki. A dostają płatki owsiane, marchewkę, buraczki, pietruszkę i seler. I codziennie w prezencie krojone jabłuszko - wylicza Beata Czechowska, opiekun mundżaków w gdańskim ZOO.
Częściej niż przy korytku zwierząt można wypatrywać pod drzewami na wybiegu. Mundżaki, które żerują przeważnie o świcie i późnym wieczorem, w dzień chowają się bowiem wśród zieleni lub w drewnianych domkach. A że są niewielkie, bywa że niełatwo je zauważyć.

- Są to jedne z mniejszych jeleniowatych. Człowiekowi sięgają maksymalnie do kolan - opisuje Czechowska.
Do tego chińskie mundżaki ważą z reguły do 16 kilogramów. Niewielkie rozmiary pomagają im przetrwać w naturalnym środowisku, czyli w gęstych lasach południowo-wschodniej Azji. Samce do obrony mają wprawdzie jeszcze poroże, ale że mierzy ono kilkanaście centymetrów długości, nie robi wrażenia na drapieżnikach.

- Mundżaki są za to bardzo szybkie i skoczne - zachwala opiekun.
W naturze zwierzęta te prowadzą samotniczy tryb życia. W pary łączą się podczas okresu godowego. Natomiast w ogrodach zoologicznych z reguły żyją w stadach. Gdańskie liczy cztery osobniki: dwa samce, samicę i maleństwo, którego płeć nie jest jeszcze znana.

- Mamy nadzieję, że będzie to samica, bo samców jest już pod dostatkiem - liczy Czechowska.

Zobacz też małe pekari - zwierzę spokrewnione z dzikiem i hipopotamem.

Opinie (40) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.