Fakty i opinie

ZOO: tak polują egzotyczne rzekotki

Najnowszy artukuł na ten temat

Samica pandy małej przyjechała do gdańskiego zoo

Zobacz, jak egzotyczne rzekotki polują na świerszcze.


Zmieniają kolor skóry, wspinają się po pionowych szybach, a nawet upodabniają się kształtem do liści. Egzotyczne rzekotki mają nietypowe metody polowania. W gdańskim ZOO można oglądać trzy gatunki tych płazów: żabie, czerwonookie i szmaragdowe.Czy kiedykolwiek widziałe(a)ś na żywo egzotyczne rzekotki?

tak, w naturze 9%
tak, w zagranicznym ogrodzie zoologicznym 4%
tak, w gdańskim ZOO 48%
tak, w innym polskim ogrodzie zoologicznym 3%
nie, ale zamierzam się wybrać i zobaczyć te płazy 19%
nie, wolę oglądać inne zwierzęta 6%
nie, z innych powodów 11%
zakończona Łącznie głosów: 160
Udawanie, że jest się częścią pnia drzewa, potrafi się opłacić. Rzekotka szmaragdowa zmieniła więc barwę z zielonej na brązową, po czym przylgnęła do pnia w oczekiwaniu na ofiarę. Kilkadziesiąt minut później nieopodal przechodził świerszcz. Rzekotka zaatakowała z zaskoczenia.

- Technika wygląda tak: najpierw skok, a następnie złapanie owada w pyszczek. Tak na raz, bo rzekotka ma szeroki pyszczek - opowiada Małgorzata Szulc, pielęgniarz z działu hodowlanego w gdańskim ZOO.

Rzekotki szmaragdowe, które w naturze żyją na Nowej Gwinei i w Australii, potrafią polować w ten sposób nie tylko na owady. Płazy osiągające zwykle 10 cm długości nie gardzą na przykład małymi gryzoniami. W terrarium gdańskiego ZOO rzekotki mają jednak typową dietę. - W menu są świerszcze i szarańcza - wylicza Małgorzata Szulc.

Aby je upolować, rzekotki czerwonookie, podobnie jak szmaragdowe, wykorzystują kamuflaż. Tyle że upodabniają się do liści roślin, na których żyją. Płazom rodem z Ameryki Południowej pomaga w tym nie tylko zielona barwa, ale zdolność świetnego przylegania do liści i czekania praktycznie w bezruchu.

Ta ostatnia umiejętność przydaje się także podczas okresu godowego. Rzekotki czerwonookie potrafią trwać w godowym uścisku nawet... dwa dni. W życiu rzekotek ważna jest bowiem cierpliwość. Podczas dnia stronią od ruchu - bo to czas na sen. W nocy za to polują. Oprócz kamuflażu wykorzystują również nieocenioną przy nadrzewnym trybie życia umiejętność wspinania. Rzekotki posiadają bowiem dobrze rozwinięte przylgi palcowe.

- Dzięki nim mają dobrą przyczepność. Potrafią wspinać się nawet po pionowych szybach - przekonuje Małgorzata Szulc, a na dowód swoich słów wskazuje rzekotkę żabią. Płaz bez większych trudności dociera na sufit terrarium. Oczywiście, w pogoni za śniadaniem.

"Najlepsza trwa w Polsce" - tak pracownicy gdańskiego ZOO mówią o zielonce, którą na co dzień serwują zwierzętom.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano je za gatunek wymarły w naturze. Niedawno pięć z nich trafiło do gdańskiego ZOO.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano je za gatunek wymarły w naturze. Niedawno pięć z nich trafiło do gdańskiego ZOO.

Opinie (32) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.