Fakty i opinie

stat

ZOO: tak polują egzotyczne rzekotki

Zobacz, jak egzotyczne rzekotki polują na świerszcze.


Zmieniają kolor skóry, wspinają się po pionowych szybach, a nawet upodabniają się kształtem do liści. Egzotyczne rzekotki mają nietypowe metody polowania. W gdańskim ZOO można oglądać trzy gatunki tych płazów: żabie, czerwonookie i szmaragdowe.Czy kiedykolwiek widziałe(a)ś na żywo egzotyczne rzekotki?

tak, w naturze 9%
tak, w zagranicznym ogrodzie zoologicznym 4%
tak, w gdańskim ZOO 48%
tak, w innym polskim ogrodzie zoologicznym 3%
nie, ale zamierzam się wybrać i zobaczyć te płazy 19%
nie, wolę oglądać inne zwierzęta 6%
nie, z innych powodów 11%
zakończona Łącznie głosów: 160
Udawanie, że jest się częścią pnia drzewa, potrafi się opłacić. Rzekotka szmaragdowa zmieniła więc barwę z zielonej na brązową, po czym przylgnęła do pnia w oczekiwaniu na ofiarę. Kilkadziesiąt minut później nieopodal przechodził świerszcz. Rzekotka zaatakowała z zaskoczenia.

- Technika wygląda tak: najpierw skok, a następnie złapanie owada w pyszczek. Tak na raz, bo rzekotka ma szeroki pyszczek - opowiada Małgorzata Szulc, pielęgniarz z działu hodowlanego w gdańskim ZOO.

Rzekotki szmaragdowe, które w naturze żyją na Nowej Gwinei i w Australii, potrafią polować w ten sposób nie tylko na owady. Płazy osiągające zwykle 10 cm długości nie gardzą na przykład małymi gryzoniami. W terrarium gdańskiego ZOO rzekotki mają jednak typową dietę. - W menu są świerszcze i szarańcza - wylicza Małgorzata Szulc.

Aby je upolować, rzekotki czerwonookie, podobnie jak szmaragdowe, wykorzystują kamuflaż. Tyle że upodabniają się do liści roślin, na których żyją. Płazom rodem z Ameryki Południowej pomaga w tym nie tylko zielona barwa, ale zdolność świetnego przylegania do liści i czekania praktycznie w bezruchu.

Ta ostatnia umiejętność przydaje się także podczas okresu godowego. Rzekotki czerwonookie potrafią trwać w godowym uścisku nawet... dwa dni. W życiu rzekotek ważna jest bowiem cierpliwość. Podczas dnia stronią od ruchu - bo to czas na sen. W nocy za to polują. Oprócz kamuflażu wykorzystują również nieocenioną przy nadrzewnym trybie życia umiejętność wspinania. Rzekotki posiadają bowiem dobrze rozwinięte przylgi palcowe.

- Dzięki nim mają dobrą przyczepność. Potrafią wspinać się nawet po pionowych szybach - przekonuje Małgorzata Szulc, a na dowód swoich słów wskazuje rzekotkę żabią. Płaz bez większych trudności dociera na sufit terrarium. Oczywiście, w pogoni za śniadaniem.

"Najlepsza trwa w Polsce" - tak pracownicy gdańskiego ZOO mówią o zielonce, którą na co dzień serwują zwierzętom.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano je za gatunek wymarły w naturze. Niedawno pięć z nich trafiło do gdańskiego ZOO.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano je za gatunek wymarły w naturze. Niedawno pięć z nich trafiło do gdańskiego ZOO.

Opinie (32) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.