Fakty i opinie

stat

ZUS przetestuje konta dla emerytów w Trójmieście

Emeryci są przyzwyczajeni do załatwiania spraw, opłacania rachunków i pobierania emerytury osobiście i w gotówce.
Emeryci są przyzwyczajeni do załatwiania spraw, opłacania rachunków i pobierania emerytury osobiście i w gotówce. fot. Maciej Kosycarz/KFP

ZUS chce, by większość emerytur i rent trafiało na bankowe konta, a nie - jak dotąd - były roznoszone przez listonoszy. Pilotażowy dla całej Polski program zakładania darmowych kont seniorom rozpoczyna się w Trójmieście.Czy projekt przesyłania emerytur i rent na konto ma szanse powodzenia?

tak, wystarczy odpowiednio zachęcić i przekonać emerytów 18%
tak, ale bardzo ciężko będzie przekonać wszystkich, a nawet wiekszość 32%
raczej nie, ale warto prowadzić choćby akcję edukacyjną 17%
na pewno nie, musi nastąpić zmiana pokoleniowa 33%
zakończona Łącznie głosów: 618
W Polsce jest 7,5 mln emerytów i rencistów. Niemal połowa z nich (46 proc.) odbiera pieniądze od listonosza. To nie tylko niebezpieczne, ale dla ZUS-u również bardzo kosztowne. Roczny koszt obrotu gotówkowego sięga 288 mln zł. Dlatego ZUS chce przekonać emerytów do zakładania kont i przelewania na nie świadczeń.

Nie będzie to jednak łatwe. W Polsce co czwarty Polak nie ma konta bankowego, to głównie osoby starsze. Dla porównania ok. 90 proc. społeczeństwa ma np. telefon. Wielu emerytów wciąż woli jednak dostawać do ręki gotówkę - zwłaszcza w mniejszych miasteczkach i wsiach, w których nie ma bankomatów. Ale wciąż także wielu mieszkańców dużych miast nie rezygnuje z przyzwyczajeń. I właśnie głównie ich Ministerstwo Finansów i Związek Banków Polskich chcą wraz z ZUS-em przekonać do założenia konta.

Program rozwoju obrotu bezgotówkowego obejmuje lata 2010-13. Dzięki niemu ilość emerytur wypłacanych w gotówce ma zmaleć w 2013 roku do 20 proc. Emerytów mają zachęcić m.in. darmowe konta bankowe i bezpłatne karty bankomatowe. Program pilotażowy zaczyna się właśnie w Trójmieście i Łodzi.

- W Trójmieście partnerem akcji jest Bank Handlowy. Pilotaż pozwoli wyciągnąć wnioski, poznać nastroje i poziom akceptacji środowiska emerytów do pomysłu przejścia na konta bankowe. Program pilotażowy potrwa dwa lata - mówi Jacek Dziekan, p.o. rzecznika ZUS.

Założenie konta ma być maksymalnie uproszczone i oczywiście bezpłatne. ZUS będzie też chciał nieco zagrać na emocjach, przypominając że większa ilość gotówki w domu prowokuje oszustów do często udanych prób wyłudzeń.

- Kontaktują się ze mną emeryci, którzy twierdzą, że posiadanie konta jest wygodniejsze np. w momencie wyjazdu do rodziny czy sanatorium. Odłożone z wysiłkiem pieniądze po prostu bezpieczniej jest bowiem zostawić w banku niż w domu. Ale to tylko oferta, wprawdzie atrakcyjna, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać - zauważa Ewa Pancer, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

W oddziałach ZUS już pojawiają się ulotki informacyjne, a kulminacyjny punkt akcji odbędzie się 26 października - w Dniu Seniora. Do tego czasu w oddziałach ZUS powstaną dodatkowe stanowiska dla pracowników Banku Handlowego, którzy będą tłumaczyć zainteresowanym zalety konta i podpisywać ewentualne umowy.

Pilotaż zakończy się w 2012 roku. Wiadomo już jednak, że ciężko będzie zmienić przyzwyczajenia emerytów, którzy wolą trzymać pieniądze w przysłowiowej "skarpecie".

- W zależności od uzyskanych wyników, projekt może rozpocząć się w innych regionach. Wtedy na usługi bankowe zostanie przeprowadzony przetarg - kończy rzecznik ZUS.

Opinie (213) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.