• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Remont Rudego Kota: drogo i mało chętnych

Michał Brancewicz
27 września 2022, godz. 11:00 
Opinie (112)
Najnowszy artykuł na ten temat Rozpoczął się remont Rudego Kota
Tak miało prezentować się wejście do klubu Kot. Nad drzwiami planowano umieścić neon "Żegnaj, Kotku", nawiązujący do Rudego Kota. Tak miało prezentować się wejście do klubu Kot. Nad drzwiami planowano umieścić neon "Żegnaj, Kotku", nawiązujący do Rudego Kota.

Klub Kot w miejscu Rudego Kota miał rozpocząć działalność jesienią 2022 r., ale do tej pory nie ruszyła nawet adaptacja kamienicy przy ul. GarncarskiejMapka. I szybko się nie rozpocznie, bowiem jedyna oferta na remont okazała się dużo za droga. Mimo to spółka MTG planuje drugie podejście do znalezienia wykonawcy.W sierpniu zeszłego roku spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie wybrała ofertę firmy Sopocka Odessa, EwyArkadiusza Hronowskich, która miała tchnąć nowe życie w dawnego Rudego Kota.

Klub Kot w miejsce Rudego Kota. Za zmianą stoi znany animator rozrywki Klub Kot w miejsce Rudego Kota. Za zmianą stoi znany animator rozrywki

Jak Rudy Kot miał się zmienić w klub Kot:


  Zdarzyło ci się być w Rudym Kocie w czasach jego świetności?

 • MTG przeprowadza na swój koszt remont budynku i doprowadza kamienicę przy ul. Garncarskiej 18/20 do stanu deweloperskiego.
 • Potem wchodzi operator i aranżuje poszczególne piętra, według autorskiej koncepcji. W środku miała się znaleźć kawiarnia, bar bistro, scena koncertowa, kino i strefa alternatywna.

Działalność klubu Kot, bo taka miała być nowa nazwa, miała rozpocząć się jesienią 2022 r.

 • Wnętrza Rudego Kota przed remontem.
 • Wnętrza Rudego Kota przed remontem.
 • Rudy Kot od lat czeka na remont.

Pięć zaproszeń, tylko jedna ofertaW maju MTG otrzymało pozwolenie na remont, ale dopiero latem rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy. Zaproszenia do złożenia oferty zostały wysłane do pięciu podmiotów. MTG jako spółka nie musi rozpisywać przetargu w oparciu o ustawę prawo zamówień publicznych.

Na przygotowanie oferty zaproszone podmioty miały ok. trzech tygodni. Ostatecznie pojawiła się tylko jedna propozycja.

- Ta kwota przewyższa nasz zaktualizowany kosztorys, który i tak już nas niepokoił, o 25 proc. - przyznaje Andrzej Bojanowski, prezes MTG. - Gdyby to było 5 proc., to byśmy ją zaakceptowali, a tak unieważniamy postępowanie, ale niedługo ogłosimy kolejne.
Konkretne kwoty jednak nie padają.

Z racji małego zainteresowania trudno jest wyciągnąć wnioski, czy to oferent przesadził z kwotą, czy może kosztorys jest wciąż niedoszacowany.

Co kryją wnętrza Rudego Kota?Brak większej liczby ofert można tłumaczyć też tym, że konstrukcja budynku Rudego Kota może kryć niespodzianki, które wyjdą podczas remontu. Dodatkowo w kamienicy miała powstać dość nietypowa i zarazem kosztowna konstrukcja (box in box), czyli pomieszczenie w pomieszczeniu na potrzeby sali kinowej.

Po analizie przedstawiciele MTG wyślą ponownie zaproszenia do złożenia ofert do wybranych firm.

Jeden operator czy kilku?Należy spodziewać się, że skoro koszty remontu znacząco wzrosły, droższa będzie również sama adaptacja obiektu.

- Mamy prawo odstąpić od umowy, jeśli koszty okażą się zbyt wysokie, ale takie samo prawo ma operator, jeżeli jego część okaże się dużo droższa, niż pierwotnie zakładał - wyjaśnia prezes Bojanowski.
Jeśli operator zrezygnowałby z tego przedsięwzięcia, to MTG i tak zamierza przeprowadzić remont, o ile będzie mieścił się w budżecie spółki, a potem szukać nowego operatora, ale już nie jednego, a kilku, np. z podziałem na konkretne piętra.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane