Fakty i opinie

stat

"Za segregowanie śmieci zapłacę więcej"

Ofert sprzedaży pojemników nie brakuje - do wyboru, do koloru.
Ofert sprzedaży pojemników nie brakuje - do wyboru, do koloru. mat. prasowe

Pan Mirosław z Gdyni wyliczył, że segregacja śmieci mu się nie opłaca, bo za dzierżawę pojemników do surowców w sumie zapłaci więcej niż gdyby wrzucał wszystko do jednego kubła. - Nikt nikomu nie każe płacić za wynajem, a worki na surowce są w Gdyni za darmo - ripostują urzędnicy.Zadeklarowałeś segregację śmieci?

tak, i mam zamiar sumiennie tego przestrzegać

32%

tak, ale tylko po to, by płacić mniej, przecież i tak na wyspiskach są sortownie

25%

nie, bo nie widzę w tym sensu i nie mam czasu na takie zabawy

43%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1300
Pan Mirosław mieszka w domu jednorodzinnym i według stawki powierzchniowej za nieposegregowane śmieci miał płacić 58 zł miesięcznie. W jego przypadku dochodzi jeszcze koszt dzierżawy pojemnika - to kolejne 8 zł, czyli w sumie 66 zł miesięcznie.

- Po reklamie w mediach i zapowiedziach naszych urzędników postanowiłem segregować śmieci, bo to miało być 50 proc. tańsze. Policzyłem jednak, że za śmieci segregowane zapłacę 39 zł, ale do tego muszę mieć cztery pojemniki: na papier, szkło, plastiki i śmieci zmieszane. Miesięczna dzierżawa każdego kosztuje 8 zł, co daje sumę 71 zł. "Oszczędność" na segregacji równa się więc dopłacie 7 zł miesięcznie - denerwuje się nasz czytelnik.

Tej deklaracji dziwią się gdyńscy urzędnicy, którzy przypominają, że w domach jednorodzinnych obowiązuje tzw. "system workowy". Sanipor - który wygrał przetarg na odbiór odpadów we wszystkich sektorach, na które podzielona została Gdynia, dostarcza te worki mieszkańcom domów jednorodzinnych za darmo.

- Nikt nikogo nie zmusza ani do posiadania pojemników, ani do ich dzierżawy od Saniporu czy jakiejkolwiek innej firmy. Reasumując: worki na surowce są za darmo, a jeśli już ktoś chce mieć inny pojemnik, to może używać własnego i nic nie musi dopłacać - podkreśla Bartosz Frankowski, naczelnik wydziału środowiska w gdyńskim magistracie.

Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych posiada własny pojemnik na odpady zmieszane, bo to się po prostu opłaca. Można go kupić za mniej niż 100 zł, a tyle kosztuje rok wynajmu pojemnika od firmy wywozowej. Z tym, że po roku oczywiście nadal musimy płacić, a pojemnik nadal nie jest naszą własnością. Jeśli ktoś nie chce jednak używać worków, zakup trzech kolejnych plastikowych pojemników to jednak spory jednorazowy wydatek.

- Gdzie mam trzymać te worki: w domu, w piwnicy, czy w garażu? Wiadomo nie od dziś, że taki worek bardzo łatwo rozerwać, uszkodzić i śmieci rozsypią się w piwnicy. Nie będę segregował! - kończy pan Mirosław.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (591)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.