Fakty i opinie

Za tydzień Jarmark zawładnie Gdańskiem

Najnowszy artukuł na ten temat

Prawdziwe cuda, czyli jarmarkowe rękodzieło

Na czas jarmarku ul. Mariacka tonie w kolorach i artystycznych wyrobach.
Na czas jarmarku ul. Mariacka tonie w kolorach i artystycznych wyrobach. fot. Maciej Kosycarz

Ponad tysiąc stoisk, tuzin parad, mnóstwo koncertów, pokazów i atrakcji na wszystkich głównych ulicach w centrum miasta. Po raz 749 rusza Jarmark św. Dominika i również tym razem odbędzie się na nim wiele zupełnie nowych imprez.Spektakle, pokazy, występy, czyli wszystko o największej letniej imprezie w Trójmieście - Jarmark świętego Dominika

Tegoroczna edycja Jarmarku wyraźnie zmienia kierunek, co będzie widoczne już po ofercie handlowej jarmarku - 70 proc. ma stanowić część rzemieślniczo-artystyczno-kolekcjonerska. Jak zapowiadają organizatorzy, duży nacisk będzie kładziony na ofertę kulturalną tegorocznej edycji. Miejsc prezetacji artystycznych będzie aż siedem - m.in. na Scenie przy Zielonej Bramie, Altanie Artystów na Długim Targu, Scenie Europejskiej na Targu Węglowym czy Scenie Basztowej na Placu Kobzdeja.

Całą imprezę rozpocznie barwny korowód uczestników 63. Międzynarodowego Motorowego Zlotu Gwieździstego Policji oraz teatralna parada, zrealizowana przez Gdański Archipelag Kultury i klub Plama. Pojawią się na niej m.in. grajkowie, kupcy i kuglarze.

- Formuła parady będzie tradycyjna, ale pojawią się w niej nowi bohaterowie - opowiada Elwira Twardowska, która stworzyła scenariusz parady. - Oprócz takich postaci jak Heweliusz, Wałęsa czy Archanioł z obrazu Memlinga, pojawi się na niej król Zygmunt August, który zszedł z Ratusza, Jan z Kolna czy Neptun z powiększonym orszakiem.

W tym samym czasie odbędzie się Spektakl Otwarcia. Pojawią się tam gdańscy rajcy i prezydent, który uroczyście dokona otwarcia jarmarku. Co czeka nas przez następne trzy tygodnie?

Nowością będzie I Gospelowa Noc 15 sierpnia po uroczystej mszy św. w intencji gdańszczan, na której wystąpią chóry gospel z Anglii, Austrii i USA. Na Długim Targu stanie Altana Artystów, w której co weekend będą odbywać się koncerty, a wieczorami będzie można posłuchać nocnych opowieści dla dorosłych.

Nie lada atrakcją dla miłośników książek będą spotkania literacko-wydawnicze Literacki Dominik, które od 2 do 9 sierpnia pod Zieloną Bramą zaprezentują najnowszą ofertę wydawniczą z całej Polski. Natomiast z okazji trwającego właśnie Międzynarodowego Roku Astronomii na Długim Targu stanie plenerowa wystawa astrofotografii "Niebo nad Jarmarkiem".

2 sierpnia odbędzie się Dzień Esperanto, w ramach którego na carillonach wieży Ratusza Głównego odegrany zostanie hymn esperancki, a w Altanie Artystów odbędzie się koncert w tym języku.

Nowością będą kramy, które w tym roku znajdą się także na ulicy Piwnej (z powodu remontu z użytku zostanie za to wyłączony Targ Rybny) oraz wydarzenia odbywające się w przestrzeni miasta. Na przedprożach Ratusza pojawi się hejnalista, który będzie codziennie odgrywał hejnał jarmarku. Będą też wieszczki i koguty - symbole jarmarku, spacerujące pośród osób oglądających kramy. Swoje miejsce na jarmarku będą miały także dzieci - na Placu Kobzdeja będzie odbywać się Bajkowisko, Jarmark Gier i Lwie Gniazdo a na Targu Siennym stanie Wesołe Miasteczko.

Jarmark to ponad tuzin parad i przemarszy - od tych mniej spektakularnych do tych, które przemierzą całe miasto. Towarzyszyć nam będą: Bieg św. Dominika, Europarada, Barwy Folkloru, Święto Chleba czy Odpust św. Dominika. W ramach tego ostatniego Dominikanie przepłyną przez Motławę galeonem Lew, przejdą procesją kończąca się w Bazylice Mariackiej inaugurując "duchową" część jarmarku, czyli słynny już festiwal Dusza Jarmarku. W jego programie znajdzie się m.in. Kino Pod Niebem, zwiedzanie zakamarków klasztoru czy Miasto Młodej Sztuki.

Jarmark św. Dominika - jak co roku - odwiedza ponad 7 mln. osób. Tegoroczna edycja rozpocznie się 25 lipca a skończy 16 sierpnia.

Opinie (238) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.