Fakty i opinie

stat

Za zimno na zakupy? Kupuj przez Internet

Przed zbliżającymi się Świętami warto pomyśleć o zrobieniu cięższych i większych zakupów przez internet.
Przed zbliżającymi się Świętami warto pomyśleć o zrobieniu cięższych i większych zakupów przez internet. trojmiasto.pl

Dla wielu zakupy spożywcze w hipermarkecie to przykra konieczność i strata czasu, a bywa, że i nerwów. Dla tych, którzy chcą tego uniknąć, sprawdziliśmy spożywcze sklepy internetowe, z których można korzystać w Trójmieście.Czy robisz zakupy spożywcze przez internet?

tak, bardzo często, dzięki temu oszczędzam czas

7%

sporadycznie i to tylko jeśli mamdo kupienia więcej cięższych rzeczy

8%

nie, ale coraz poważniej się nad tym zastanawiam

37%

nie, nigdy i nie mam zamiaru, robią zakupy "tradycyjnie" mam pewność co kupuję

48%
O ile już przyzwyczailiśmy się w Polsce do kupowania sprzętu AGD, kosmetyków czy nawet odzieży przez internet, to wciąż mamy spore opory przed robieniem zakupów spożywczych "w sieci" - bo nie wiemy, w jakim stanie zostaną dostarczone, ceny pewnie są wyższe niż w sklepie, no i jeszcze trzeba zapłacić za dostawę. Trochę tak, trochę nie...

- Kiedy miałam mniej czasu, rzeczywiście częściej robiłam zakupy spożywcze przez internet. Nie dość, że produkty wybierałam w kilka minut, to jeszcze dostawałam je prosto do domu, nawet jeśli były bardzo ciężkie - mówi pani Magda, mama dwójki dzieci. - To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na chodzenie po sklepach albo po prostu tego nie lubią.

No właśnie, jak to jest z tymi zakupami spożywczymi w Sieci? Przetestowaliśmy trzy sklepy spożywcze on-line: leclercdrive.pl, e-piotripawel.pl i dodomku.pl.

W przypadku Leclercdrive.pl polegliśmy już w przedbiegach. Dlaczego? Sklep wymaga od klientów rejestracji. Po pierwsze może ona zniechęcać. Po drugie, nawet niezniechęconemu nie jest łatwo - próbowaliśmy rejestrować się kilkukrotnie, niestety, bez powodzenia. Być może to wynik błędu na stronie, może brak jakiejś aplikacji w naszym komputerze. Tak czy siak, z zakupów nici.

Zdecydowanie lepiej poszło nam z internetowymi delikatesami Piotr i Paweł - żadnych loginów czy haseł do zapamiętania, jedyny warunek to zrobienie zakupów za minimum 80 zł (inaczej sklep towaru nam nie dostarczy). A potem poszło jak z płatka - wchodzimy na listę zakupów (albo szukamy według kategorii), klikamy na potrzebne nam produkty, sprawdzamy, czy nie wydaliśmy majątku (delikatesy deklarują, że ceny w internecie są takie, jak w sklepie).

Zanim zamówimy zakupy, warto sprawdzić, ile zapłacimy za dowóz. W tym wypadku jeśli wartość zakupów wyniesie między 80 a 150 zł, dostawa kosztować nas będzie 10 zł. Im więcej wydamy, tym mniejszy koszt dostawy. Na koniec zakupów on-line wybieramy termin dostawy (zwykle jeśli robimy zakupy wieczorem, dostawa będzie najwcześniej rano) i wybieramy formę płatności - zwykle gotówka lub przelew.

Problemów nie mieliśmy też robiąc zakupy przez stronę dodomku.pl. Czytelna lista zrobionych zakupów pozwalała na łatwą kontrolę wydawanej gotówki.

Co jeśli jednak nie będzie jednego z kupionych przez nas produktów? - Kilka razy zdarzyło mi się, że nie było np. takich jogurtów, jakie zamówiłam. Wówczas dzwoniła do mnie osoba ze sklepu i albo informowałam jakie chcę w zamian, albo rezygnowałam - mówi pani Magda.

Rzeczywiście, o braku produktu (delikatesy, które prowadzą sprzedaż w internecie biorą produkty prosto ze sklepowych półek) klient jest informowany. W naszym przypadku skończyła się herbata imbirowa, doszliśmy jednak do wniosku, że bez niej da się żyć.

Wszystkie zamówione przez nas rzeczy przyszły prosto pod wskazany adres, mimo trudnych warunków pogodowych bez opóźnienia, w kartonie, w idealnym stanie - nawet tak delikatne rzeczy, jak jajka czy jogurty. Duże delikatesy, jak Piotr i Paweł czy Alma 24 dysponują samochodami z chłodziarkami, więc nic naszym zakupom nie ma prawa się stać.

Co jeśli któryś produkt będzie uszkodzony? Wówczas możemy je reklamować - każdy sklep internetowy umieszcza na stronie szczegółową informację o procedurze. W przypadku dodomku.pl reklamacje składa się telefonicznie.

Jednak czy wszystkie produkty można bezpiecznie kupić przez internet? - Zakupy spożywcze robię raz w tygodniu i szczególną uwagę zwracam na termin ważności. Robiąc spożywcze zakupy w internecie nie mam pewności co do tego, w jakim stanie owoce czy warzywa wybierze za mnie pracownik sklepu ani czy nie weźmie jogurtów, którym właśnie kończy się termin przydatności - mówi pan Paweł.

Podsumujmy więc: kupując żywność przez internet oszczędzamy czas, nie martwimy się o dojazd, parkowanie, nie stoimy w korkach ani w kolejkach do kas, możemy zmówić niemal dowolną godzinę dowozu i nie dźwigamy zakupów.

Minusy - musimy zaufać pracownikowi sklepu, że wybierze za nas wartościowe, świeże produkty, przy niższych kwotach płacimy za dostawę (nie opłaca się więc przy drobnych zakupach), sposób zakupów (rejestracja, logowanie) może sprawiać problemy osobom starszym, które mają problemy z obsługą internetu i mimo wszystko ceny produktów są nieco wyższe niż w tańszych supermarketach, które nie prowadzą sprzedaży w internecie.

Warto więc dobrze zastanowić się nad tą formą, zwłaszcza, że długość kolejek w hipermarketach jest odwrotnie proporcjonalna do czasu, jaki został do Świąt Bożego Narodzenia.

Sklepy internetowe w Trójmieście - nie tylko spożywcze

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (107)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.