Fakty i opinie

stat

Zabezpieczą skarpy Biskupiej Górki


W ciągu dwóch lat zagrożone osunięciem skarpy na Biskupiej Górce zobacz na mapie Gdańska mają być umocnione za kwotę około 20 mln zł. Mieszkańcy apelowali o to od wielu lat.Czy byłeś kiedyś na Biskupiej Górce?

tak, nie raz

67%

nie, bo boję się tam chodzić

16%

nie, nie jest mi po drodze

7%

nie, ale chętnie się wybiorę

10%
Strome skarpy Biskupiej Górki, które dodają uroku tej dzielnicy, to wbrew pozorom wcale nie stabilne pagórki. Już nie raz stwarzały zagrożenie i się osuwały. Największe osunięcie zanotowano w 1981 roku, kiedy to podskórne wody poruszyły skarpę i lawina błota oraz połamanych drzew wdarła się do domów przy ul. Spadzistej i Zaroślak, czyniąc olbrzymie szkody.

Zobacz film Polskiej Kroniki Filmowej: "Inwazja Skarpy" z 1981 roku.

Zwały ziemi wdarły się do mieszkań nawet do poziomu pierwszego piętra. Nikt nie zginął. Nic dziwnego jednak, że mieszkańcy od lat patrzą ze zgrozą na rozsypujące się mury oporowe i apelują o pomoc do urzędników.

Zabezpieczenia sześciu osuwisk w dwa lata

Obecnie jest już gotowy i zatwierdzony projekt zabezpieczeń przeciwosuwiskowych, wykonany przez firmę Ingeo. Zostało wydane pozwolenie na budowę, a do realizacji inwestycji przygotowuje się Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Koszt zabezpieczeń osuwisk szacowany jest na 20 mln zł. Rozpoczęcie robót budowlanych jest jednak uzależnione od pozyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Obecnie analizowana jest możliwość uzyskania dotacji ze środków krajowych. Wstępnie zakłada się, że realizacja prac potrwa dwa lata.

- Liczymy na to, że w przyszłym roku pierwszy etap prac ruszy - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Państwowy Instytut Geologiczny wyznaczył sześć osuwisk, które należy zabezpieczyć. Co ważne, zaproponowane rozwiązania projektowe nie wprowadzają w zagospodarowaniu terenu zmian powodujących utratę historycznego charakteru dzielnicy.

Odciążą koronę, wbiją gwoździe, wytną 160 drzew

W pierwszej kolejności ma być odciążona najwyższa część skarp, czyli korona. Stromy w wielu miejscach stok będzie zabezpieczony tzw. gwoździami gruntowymi, zakończonymi płytami betonowymi, które mają zespolić warstwy zewnętrzne z bardziej stabilnym podłożem. Na końcu nastąpi podparcie podnóża skarpy ścianami oporowymi, które mają być wkomponowane w okoliczną architekturę.

Wytypowana sześć osuwisk do wzmocnienia.
Wytypowana sześć osuwisk do wzmocnienia. graf. Trojmiasto.pl
Budowane ściany oporowe będą wykonane w formie obudowy berlińskiej z muru zbrojonego z cegły, który pod względem architektonicznym będzie dopasowany do istniejącej zabudowy.

Będzie też konieczna wycinka 160 drzew. Teren skarp zostanie pokryty trawą z nasadzeniami niskopiennego bluszczu. Ma to przyczynić się do wyeksponowania istniejących fortyfikacji.

Co istotne, nastąpi regulacja stosunków wodnych, w tym wykonanie drenaży skarpowych z odprowadzeniem wód do studni chłonnych i istniejącej miejskiej sieci kanalizacji deszczowej oraz wykonanie ujęcia powierzchniowych wód systemem korytek betonowych.

Większość robót będzie wykonywana lekkim sprzętem lub ręcznie, co nie spowoduje naruszenia stateczności skarp. Wykonanie zabezpieczeń przeciwosuwiskowych, poza zwiększeniem stateczności skarp, spowoduje też wzrost walorów estetycznych w tej dzielnicy. Biskupią Górkę czeka w najbliższym czasie także rewitalizacja w ramach środków unijnych, która potrwa do 2023 roku.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (93)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.