Fakty i opinie

Zabójstwo w SKM: biegli uznali, że sprawca był niepoczytalny

Interwencja policji na stacji Gdynia Główna. To tu zatrzymano kolejkę i zatrzymano 32-latka.
Interwencja policji na stacji Gdynia Główna. To tu zatrzymano kolejkę i zatrzymano 32-latka. fot. czytelnik Trojmiasto.pl

32-latek, który rok temu śmiertelnie pobił 59-letniego mężczyznę w kolejce SKM, prawdopodobnie nie odpowie za swój czyn. Biegli psychiatrzy uznali, że w momencie, gdy dusił swoją ofiarę, był całkowicie niepoczytalny. Prawdopodobnie trafi na leczenie w zamkniętym oddziale psychiatrycznym.Czujesz się bezpiecznie w komunikacji miejskiej?

tak, korzystam z niej często i czuję się bezpiecznie 12%
raczej tak, ale wieczorami czy w nocy to różnie bywa 50%
nie, bardzo często spotykam się z agresją i kłótniami 38%
zakończona Łącznie głosów: 2408
Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w kolejce SKM jadącej z Gdańska do Gdyni-Chyloni 19 listopada 2018 r. W wagonie doszło wówczas do szarpaniny pomiędzy dwoma mężczyznami. Powodem - jak twierdzili świadkowie - było prawdopodobnie to, że starszy z nich zwrócił 32-latkowi uwagę, że za głośno rozmawia przez telefon.

32-latek powalił na ziemię 59-latka i zaczął go dusić. Dopiero przybyłym na miejsce policjantom udało się go odciągnąć.

Pokrzywdzony był nieprzytomny. W pewnym momencie ustały również jego czynności życiowe, które jednak przywrócono po reanimacji. 59-latka przewieziono do szpitala, gdzie jednak dzień później zmarł.

- Napastnik został zatrzymany. W oparciu o zebrany wówczas materiał dowodowy prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Podejrzany przygniatał pokrzywdzonego swoim ciałem, zadawał mu ciosy po całym ciele, w tym w głowę, powodując otarcia naskórka w okolicy głowy oraz krwiaka okularowego oka lewego. Przy użyciu chwytu typu "dźwignia" uciskał szyję pokrzywdzonego, doprowadzając go do stanu głębokiej nieprzytomności. Skutkiem zachowania podejrzanego była śmierć pokrzywdzonego - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Świadek pobicia: "Nikt nie chciał pomóc"

32-latek został tymczasowo aresztowany, w trakcie śledztwa zmieniono mu także zarzut - ze spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na zarzut zabójstwa.

Ustalono, że główną przyczyną śmierci pokrzywdzonego było rozległe i nieodwracalne uszkodzenie mózgu spowodowane globalnym niedokrwieniem i niedotlenieniem w następstwie nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia i uszkodzenie mózgu było z kolei następstwem duszenia.

Biegli: całkowita niepoczytalnośćBiorąc pod uwagę kompletnie nieracjonalne zachowanie podejrzanego, prokuratorzy zlecili biegłym psychiatrom jego badanie.

- Po przeprowadzonej obserwacji sądowo-psychiatrycznej biegli orzekli, że podejrzany jest chory psychicznie. Dokonując zarzuconego mu czynu, miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Biegli stwierdzili również, że z uwagi na obecny stan zdrowia psychicznego istnieje wysokie ryzyko ponownego popełnienia przez niego czynu podobnego. W związku z tym winien on zostać umieszczony na leczeniu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym - tłumaczy Wawryniuk.
Wniosek o umorzenie postępowania w sprawie zabójstwa oraz umieszczenie 32-latka w zakładzie zamkniętym został już wysłany przez prokuraturę do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Opinie (305) ponad 20 zablokowanych

 • podleczą i wypuszczą

  • 391 8

 • Epidemia niepoczytalnosci....

  masz kase i znajomości możesz wszystko, jak by co będziesz niepoczytalny

  • 468 13

 • Znów pomroczność?

  • 233 2

 • A inni pasażerowie się patrzyli jak sprawca zabija człowieka?

  • 307 12

 • dziwne

  Dziwne - zabójca prezydenta - pomimo że podczas pobytu w więzieniu był leczony psychiatryczne to do dziś nie wiadomo czy był poczytalny czy nie, a w sprawie mniej medialnej biegli jakoś potrafią się wypowiedzieć w sposób kategoryczny i bez wątpliwości. Niby każda sprawa jest inna, ale mam dziwne wrażenie, że w sprawach medialnych nikt nie chce się podpisać na rozstrzygnięciu.

  • 273 7

 • Dedregolada społeczna

  Czemu nikt nie zareagował, czemu nikt nie udusił tego napastnika, nie pobił go? Nie obezwladnil? Ludzie w pociągu powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności....
  TFU!!!!! WSTYD!!!!

  • 195 31

 • norma w trójmiescie : niepoczytalny

  • 220 3

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • tem co wjechał na molo niepoczytalny, ten co podpalał auta niepoczytalny, stefan niepoczytalny,

  syn znanego taty który po pijanemu zabił człowieka na pasach niepoczytalny itd

  • 320 3

 • więzienie z leczeniem

  a nie że "nie odpowie za swój czyn"

  • 160 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.