Zabytkowy budynek przy kanale Raduni będzie użytkowany przez urzędników
Vinifera i kanał Raduni z lotu ptaka.
Niewielki szachulcowy biały domek, nieopodal Małego Młyna i kościoła św. Katarzyny, znany głównie z klimatycznej niewielkiej kawiarenki Vinifera, to w zasadzie jedyny zachowany na Starym Mieście zabytkowy dom biedoty miejskiej. Zabytek za ponad 110 tys. zł wkrótce przejdzie remont.
Byłeś kiedyś w Viniferze?

Ten niewielki domek to obecnie jedyny zachowany budynek z pierzei domów biedoty miejskiej, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, od 1973 roku jest w rejestrze zabytków. W 1888 roku ciąg zabudowy wzdłuż kanału Raduni przy ul. Wodopój obejmował siedem domów dwu- i trzykondygnacyjnych. Ale w pobliżu takich niewielkich domków było znacznie więcej.
Na Starym Mieście w roku 1806 było łącznie 1231 budynków, w 1927 r. - 1874. W 1880 r. mieszkało tu 31 250 osób, w 1917 r. - 37 586. Dzielnica ta była stosunkowo biedna: w roku 1927 mieszkania jednopokojowe stanowiły 37 proc. wszystkich mieszkań, a 4 i więcej pokojów było tylko w 9 proc. mieszkań.
Kawiarenka Vinifera to jedyny zachowany na Starym Mieście dawny dom biedoty miejskiej.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
"Do dzisiaj pamiętam te charakterystyczne zielone tablice oznaczające, że są to tzw. zabytki w postaci "domów robotniczych". Obok jednego z nich zachowała się brama, wszystkie one zbudowane były z ciemnoczerwonej cegły. Domki te stały po drugiej stronie uliczki aniżeli budyneczek dzisiejszej Vinifery. Z tych wszystkich domków ostał się jedynie budyneczek w którym jest obecnie kawiarenka. O ile się nie mylę, jeden z domków zaczął się rozpadać w momencie kiedy pod hotelem rozpoczęto palowanie, w skutek czego rozebrano oba" - wspomina pan Zdzisław na portalu Stary Gdańsk (pisownia oryginalna).
Obecnie jedyny zachowany domek jest otynkowany i pomalowany na biały kolor, ma konstrukcję szachulcowo-ryglową z wypełnieniem z cegły i przykryty jest mansardowym dachem. Za PRL było to chętnie odwiedzane miejsce zakochanych par. Do tej pory Vinifera ma swoich stałych klientów.
Vinifera kiedyś była ulubioną kawiarenką zakochanych.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych kilka tygodni temu rozstrzygnął przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu zabytkowego budynku.
- Przetarg wygrała firma "Bolek i Lolek" Janusz Bogdan z siedzibą w Skarszewach, z ceną oferty 110 tys. 440 zł 88 gr z VAT oraz udzieloną pięcioletnią gwarancją za wady. Termin zakończenia robót wynosi 120 dni od podpisania umowy - wyjaśnia Agnieszka Kukiełczak, rzecznik GZNK. - Obecny najemca udostępni lokal na czas wykonania remontu. Po jego wykonaniu powróci do obiektu.
Zakres prac obejmuje rozbiórkę blaszanej dobudówki, izolację przeciwwodną ścian fundamentowych z wymianą podwalin, wymianę podłóg na gruncie, wymianę zniszczonych elementów konstrukcji, ocieplenie ścian od wewnątrz z impregnacją drewna szachulca, ocieplenie połaci dachowej z oczyszczeniem, przełożeniem i uzupełnieniem dachówki, przełożenie rur spustowych z obniżeniem chodnika przy budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.