Fakty i opinie

Zabytkowe sopockie kamienice odzyskają dawny blask

Najnowszy artukuł na ten temat

Remont al. Niepodległości niemal na półmetku


Jedenaście zabytkowych kamienic znajdujących się przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu w Sopocie ma zostać w najbliższym czasie zrewitalizowanych. Najpierw - w ramach unijnego wsparcia - przeprowadzone zostaną kompleksowe badania konserwatorskie budynków. Później zaś miasto dołoży każdej wspólnocie środki na wykonanie remontów.Czy trójmiejskie samorządy dbają o zabytki?

tak, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej zabytkowych budynków jest odrestaurowywanych 14%
nie jest najgorzej, ale nie każde miasto w równym stopniu dba o swoje zabytki 25%
nie, jeżeli nawet samorządy pomagają w rewitalizacji zabytków, to wciąż jest to tylko kropla w morzu potrzeb 58%
w obecnej sytuacji są ważniejsze inwestycje niż remontowanie zabytków 3%
zakończona Łącznie głosów: 306
Miasto podpisało ze wspólnotami umowy na wykonanie kompleksowych badań wraz z programem prac konserwatorskich dla 11 kamienic. Badania mają określić stan budynków i przyczyny zniszczeń, a także wskazać elementy, które w ramach rewitalizacji będą odtworzone. Mają również ułatwić wybór właściwej technologii, materiałów oraz ustalić pierwotną kolorystykę budynków.

Opracowania konserwatorskie powstaną do 1 lipca. Jednocześnie miasto zobowiązało się zabezpieczyć w budżecie środki na dofinansowanie remontów kamienic. Aby otrzymać dofinansowanie z miasta, wspólnoty będą musiały rozpocząć remont nie później niż w październiku przyszłego roku. Będą mogły liczyć na to, iż miasto pokryje im do 30 proc. kosztów inwestycji.

- To ogromny krok w celu upiększenia jednej z reprezentacyjnych ulic naszego miasta. Dofinansowanie samych remontów oraz sfinansowanie prac konserwatorskich jest niewątpliwą zachętą dla właścicieli kamienic. Na razie 11 zabytkowych budynków objętych ochroną konserwatorską zostanie odnowionych. Zakładamy, że w kolejnych latach doprowadzimy do odnowienia tych budynków, które tego wymagają. Więcej zieleni, przestrzeni, zmieni zupełnie obraz tej części Sopotu - mówi Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent kurortu.

Sopot w remontach kamienic pomaga wspólnotom już od kilkunastu lat.

- Nasza wspólnota zdecydowała się na taki remont i jesteśmy bardzo zadowoleni. Po pierwsze, dostaliśmy wsparcie miasta, co przecież w dzisiejszych czasach nie jest wcale normą. Po drugie, taka możliwość nas zmotywowała. Człowiek zastanawia się i kalkuluje, a tu trzeba przeprowadzić kompleksowy remont, odrestaurować wszystko, ale opłacało się. Przed remontem nasza kamienica była ruiną, po nim zaś... moim znajomym zdarzało się przejść obok kamienicy i szukać mojego mieszkania, bo po prostu nie poznawali budynku - opowiada pani Magdalena Sobecka ze wspólnoty mieszkaniowej, która wyremontowała jedną z kamienic przy ul. Armii Krajowej.

Takich osób w Sopocie jest znacznie więcej. W 1998 roku rozpoczęto program umożliwiający wspólnotom staranie się o dofinansowanie całkowitych remontów budynków, trzy lata później uruchomiono kolejny program: pomocy przy remontach elewacji kamienic.

Oba projekty realizowane są do dziś i to właśnie w ich ramach przyznawane będą pieniądze na remonty kamienic z al. Niepodległości.

W tym roku wspólnoty, które chciały zrewitalizować swoje kamienice, wnioski o dofinansowanie składać mogły do 30 kwietnia. Ostatecznie pieniądze przyznano 25 wspólnotom: sześciu na remont elewacji, pozostałym na całkowite odrestaurowanie kamienic. Miasto dopłaci im w tym roku 1,5 mln zł.

- Łącznie, w ciągu ostatnich 14 lat, Sopot dofinansował remonty ponad 330 kamienic. Miasto wydało na ten cel 16 mln zł, same wspólnoty wydały zaś 32 mln zł - wylicza Hanna Chabierska z wydziału strategii i rozwoju miasta w sopockim urzędzie.

Opinie (76) 1 zablokowana

 • Oby kolory tych kamienic sprostały gustom nieszkańców. Prosimy nie na różowo czy papuzio ;-) (5)

  • 107 0

  • Pomalowane na pewno bedą pasowały do nowoczesnego dworca PKP... (1)

   • 3 7

   • dotychczasowy byl jak zabytek klasy o

    gratulacje

    • 3 2

  • (1)

   Bedzie jak sobie zycza osoby frustrujace: Apricot, Beige, Bourgogne.
   A mogloby byc: Cytryna, Granat, Mieta, Seledyn, Blekit.

   • 1 0

   • to nie kolory: cytryna i granat to owoce, mięta to zioło a seledyn to nie mam pojęcia

    • 1 1

  • Tylko nie-

   Zielone, możliwie najbardziej szpetny kolor dla budynków.
   Zielony to może być czołg na przykład.

   • 4 0

 • Uważam że to jest bardzo dobry przykład (2)

  Współpracy Miasta i Wspólnoty. Moja Żona tez tak uważa

  • 44 3

  • Pamiętaj...żona to twój największy wróg;)!!!!!

   musisz być czujny!!

   • 4 1

  • Bez żony

   A twój pies też tak uważa? Pewnie tak. Przyjemnie bedzie mu obsikać nową elewację

   • 0 1

 • Myśląłem, że wracają przedwojenni (1)

  mieszkańcy w miejsce tych bosych Antków, którzy zajęli ich domy.

  • 24 24

  • Nie wracają; są na akcji eksterminacyjnej.

   Siedzą ciągle w lesie, w Piaśnicy i zastanawiają sie czy łopatą ci dac - czy zakopac żywcem.

   • 9 2

 • A mi się pralka wczoraj zepsuła. (4)

  Też poproszę miasto i Unię o jej zrewitalizowanie - rozumiem że u nas wszyscy są równi i jeśli jednym daje się kasę z moich podatków na remont ich domów to ja też dostanę kasę z ich podatków.

  • 22 29

  • socjalizm się skończył (2)

   popracuj i za zarobione kup sobie nową pralkę i przestań marudzić !

   • 15 5

   • No właśnie o to chodzi, że pracuję i płace podatki, a Unia socjalna rozdaje je innym i pytam się jakim prawem państwo daje kasę prywatnym osobom na utrzymanie ich nieruchomości. To są zabytki i w obowiązku właścicieli nie miasta jest utrzymanie go w należytym stanie bo inaczej grozi kara. Na tej samej zasadzie proszę miasto o dofinansowanie remontu mojego domu bo dlaczego nie.

    • 5 2

   • Jak widać, nie skończył się. Pan powyżej doskonale to pokazał.

    • 3 1

  • porąbany chyba jesteś...

   ty z tą pralką !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 2 2

 • Falowce zamiast kamienic! (3)

  Utrzymanie estetyki budynkow i zachowanie ciaglosci tkanki miejskiej mozna latwo realizowac, w przyszlosci budujac falowce (niskie, do 4 pieter) zamiast kamienic. Choc pomysl wydaje sie karkolomny, ma swoje logiczne uzasadnienie. Otoz, kamienica jest utrzymywana przez jednostke - wlasciciela, miasto, spoldzielnie, i w ciagu kamienic kazda jest inaczej zadbana - czesc odrapanych, czesc pieknie odremontowanych. W przypadku polityki architektonicznej budowy dlugich falowcow, pierzeja na bardzo dlugich odcinkach ulicy jest administrowana przez JEDEN PODMIOT. W zwiazku z tym, zabudowanie ulic falowcami skutkowac bedzie tym, ze ulice beda spojne architektonicznie, i jednakowo zadbane na dlugich odcinkach. Pomyslcie nad tym urbanisci, czas zaczac spojnie organizowac tkanke miejska!

  • 13 43

  • jasne

   spójrz sobie jak wyglądają długie bloki na kartuskiej w Gdańsku. 1/4 pomalowana na różowo, 1/4 tynk się sypie, 1/4 na zielono, 1/4 tynk się sypie.

   • 15 1

  • Jezu, jaki wstyd dla środowiska! Chłopie, nie podpisuj się tak, jeśli masz pisać brednie. Poczynając od tego, że mylisz pojęcia (np. falowiec). Na resztę spuszczę zasłonę milczenia.

   • 10 1

  • dobrze że pracujesz na zachodzie

   • 2 1

 • tylko nie pasteloza...

  Mam nadzieję, że kamienice nie zachorują na pastelozę...

  • 39 3

 • oby nie szaleli z kolorami (2)

  Mam nadzieje ze nie zrobia zadnego kolorowego szalenstwa

  • 45 0

  • Tak jest. Najlepiej wszystko w ecru.

   • 2 0

  • Biel jest ładna

   dlaczego nie używa się już jej do malowania zew. ścian?

   • 0 0

 • A kiedy odzyska blask Orunia Dolna? (6)

  Olszynka? Dolne Miasto?

  • 39 4

  • Olszynka ,Dolne Miasto, Orunia Dolna blasku nie odzyska ponieważ.... (3)

   zasiedlono ją w większości jednostkami społecznie nieprzystosowanymi czyt syndrom "kiepskiego""paździocha" i ładowanie środków finansowych= wyrzuceniem ich w błoto. Standard czworaków uważam za rozsądny kompromis, i bez buczenia mi tu....
   p.s część społeczności która nie identyfikuje się z plebsem wymienionych dzielnic a poczuła się urażona .przepraszam i pozdrawiam.

   • 16 4

   • Orunie zburzyc to co stare i zgnite a toksycznych i kryminalnych ludzi rozwiesc po calym kraju (1)

    • 3 4

    • rozwiesic moze;-)

     • 5 0

   • chyba jesteś z otoczenia

    Budynia skoro (w ten żałosny sposób) usprawiedliwiasz skandaliczne zaniedbania w tych starych dzielnicach. A jakie są tam perełki architektury pruskiej i międzywojennej ...

    • 3 0

  • Idź do psychiatry i oczywiście minus;)

   never

   • 2 3

  • Wtedy kiedy wysiedlą element do baraków gdzieś daleko za miasto.

   • 0 0

 • Sopot to świetny przykład jak odnawiać kamienice (1)

  większość ma stonowane kolory, dobrej jakości materiały i dbałość o detal architektoniczny, żadnych pasteli i innych różów.

  Jak dla mnie to przeciwieństwo tego, co dzieje się z tkanką miejską w zabytkowych dzielnicach Gdańska, gdzie wspólnoty w większości przypadków dają upust swoim wątpliwym gustom, a miasto w żaden sposób tego nie koordynuje.

  • 50 2

  • świetny przykład stoi w Sopocie przy ul.Na Wydmach (róg Bitwy pod Płowcami) tam dopiero zdbano o detale architektoniczne.Kto wydał pozwolenie na taki dom z koszmarów ??

   • 1 6

 • Po remoncie może się okazać, że zabytkowy fragment został uszkodzony lub nie odtworzony i po dotacji :( ???

  Może tak być, czy nie ???

  • 9 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.