Zagadkowi artyści polscy w Paryżu

Osiemdziesiąt prac polskich artystów można zobaczyć w Pałacu Opatów.Malczewski zupełnie niepodobny do Malczewskiego, niepokazywane wcześniej w Polsce dwustronne dzieła Boznańskiej czy obraz z zagadkową, ukrytą przez malarza postacią kobiecą - to tylko niektóre z perełek, jakie znajdziemy na wystawie "Artyści polscy w Paryżu" prezentowanej w Pałacu Opatów.Obraz Smólskiego przed renowacją...
Obraz Smólskiego przed renowacją... mat. prasowe
Na ekspozycję "Artyści polscy w Paryżu" składa się około osiemdziesiąt prac, które przyjechały do Gdańska z Paryża. To efekt trwającej od trzech lat współpracy Muzeum Narodowego z paryską Biblioteką Polską, zakładającej konserwację i renowację dzieł pochodzących z tamtejszych zbiorów oraz możliwość udostępnienia ich trójmiejskiej publiczności.

Dzieła, które prezentowane są w Pałacu Opatów, to prawdziwy miszmasz gatunków i stylów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie fakt, że prace znajdujące się w zbiorach Biblioteki Polskiej trafiały do tejże instytucji jako dary artystów tworzących na emigracji. Młodzi twórcy, którzy znaleźli się pod koniec XIX wieku w Paryżu, z zapałem chłonęli aktualne tendencje i nurty w sztuce. Część z nich zapisywała się na studia w Ecole des Beaux Arts lub dokształcała się w szkołach prywatnych, takich jak Academie Colarossi.

Na szczęście organizatorom udało się uniknąć chaosu, o który nietrudno w takim natłoku prac zebranych w sposób absolutnie przypadkowy. Mamy więc kilka dzieł polskich reprezentantów Ecole de Paris, w tym dwa obrazy Włodzimierza Terlikowskiego. Kolejna część wystawy poświęcona została symbolizmowi - znajdziemy tu m.in. dzieła Bolesława Biegasa, który był bohaterem pierwszej gdańskiej ekspozycji współtworzonej z Biblioteką Polską w Paryżu czy kilka prac Tadeusza Styki.

... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę.
... i w jej trakcie - widoczna jest postać kobiety opartej o rzeźbę. mat. prasowe
Ciekawie prezentuje się dział, na który składają się portrety i autoportrety znanych malarzy. Warto zwrócić uwagę na "Głowę starej Cyganki", obraz z wczesnych lat twórczości Jacka Malczewskiego, w niczym nieprzypominający późniejszych, przesyconych symbolizmem dzieł mistrza.

Na wystawie w Pałacu Opatów nie mogło też zabraknąć prac Olgi Boznańskiej, której dzieła stanowią spory fragment zbiorów Biblioteki Polskiej. Wśród nich prawdziwą gratką są obrazy dwustronne - z jednej strony znajduje się szkic, który pierwotnie nie był przeznaczony do szerszej prezentacji, z drugiej natomiast
autoportret artystki.

Na koniec trzeba wspomnieć o niespodziance, jaką sprawił organizatorom przywieziony z Paryża obraz Karola Smólskiego "Wnętrze pracowni Cypriana Godebskiego". W trakcie prac renowacyjnych odkryto, że pod wierzchnią warstwą farby znajduje się druga, a oczom konserwatorów ukazała się postać kobieca, która opiera się o jedną z rzeźb. To zagadkowe dzieło będzie można obejrzeć w Pałacu Opatów za jakieś dwa - trzy tygodnie, kiedy będzie już w stanie pozwalającym na jego ekspozycję.

Opinie (3)

 • polecam

  szczególnie pierwsza część jest bardzo przyjemną podróżą....

  • 2 0

 • super!

  na pewno się wybiorę! :)

  • 1 0

 • Bardzo dobrze!

  Ekspozycja na bardzo dobrym poziomie! Wreszcie ktoś pomyślał i wykorzystał siedziska jako część ekspozycji, obrazy można oglądać siedząc i to na stylowych meblach z epoki! Całość wyważona, dobrze skomponowana. Brawo!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.