Fakty i opinie

stat

Zagłosuj w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury

Najnowszy artukuł na ten temat

Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają

Choć wyjątkowa lokalizacja Trójmiasta sprawia, że przyroda otacza nas ze wszystkich stron, nigdy dość atrakcji, które ułatwiają korzystanie z dobrodziejstw natury. W plebiscycie "Skrzydła Trójmiasta", w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury nominowany jest park, nietypowy punkt widokowy, miejskie kwietniki, falochron i tereny rekreacyjne nad wodą. Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.Park Oruński

To nominacja za przywrócenie do życia miejsca relaksu i odpoczynku, które dzięki fontannie, pomostom widokowym i małej architekturze jest doceniane przez szukających wytchnienia mieszkańców. Nieco niespodziewanie, położony w południowej części miasta Park Oruński zobacz na mapie Gdańska, wyrósł na jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców nie tylko tej dzielnicy Gdańska. Po przeprowadzeniu części prac rewitalizacyjnych oraz zapowiedzi przeprowadzenia kolejnych, Park Oruński będzie mógł śmiało rywalizować ze swoim starszym i bardziej znanym odpowiednikiem w Oliwie.


Ukwiecona Gdynia

Co roku gdynianie zaskakiwani są nowymi kompozycjami kwiatowymi, których kształt do ostatniej chwili trzymany jest w tajemnicy. Za każdym razem efekt jednak urzeka i już od wiosny miasto skąpane jest w kwiatach. A te, choć nietrwałe i ulotne, nadają miastu wiele uroku, a jego mieszkańcom sprawiają radość. Niby niewiele, ale jednak ta odrobina uśmiechu na co dzień jest nie do przecenienia.

Wiosenną porą to gdyńskie kwietniki najbardziej cieszą oczy w całym Trójmieście. fot. Trojmiasto.pl

Punkt widokowy Kazimierz w Sobieszewie

Wysoki na trzydzieści metrów zbiornik wody Kazimierz zobacz na mapie Gdańska powstał po to, by stabilizować ciśnienie w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej. Na szczęście jego twórcy wpadli na pomysł, by obiekt hydrotechniczny pełnił też rolę atrakcji turystycznej, dlatego umieścili na nim platformę widokową, z której roztacza się widok na Zatokę Gdańską. Dzięki temu upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu, a atrakcyjność turystyczna tej dzielnicy Gdańska wzrosła w dwójnasób: letnicy nie narzekają już na słabe ciśnienie w kranach w pensjonatach i na kwaterach prywatnych....

Punkt widokowy powstał na szczycie zbiornika wodnego Kazimierz w Sobieszewie. fot. Trojmiasto.pl

Falochron w Nowym Porcie

To przykład, jak można zrobić coś z niczego. Falochron zobacz na mapie Gdańska istniał od zawsze, ale myślano o nim wyłącznie jako o elemencie infrastruktury portu. Podczas posiedzenia tzw. ławy morskiej, czyli gremium dbającego o kultywowanie morskich tradycji w Gdańsku, pojawił się pomysł, by stosunkowo niewielkim nakładem środków udostępnić to miejsce spacerującym. Dzięki temu falochron stał się ogólnodostępną atrakcją dla mieszkańców i turystów, a na prowadzącej do niego ścieżce pojawili się spacerowicze, którzy dotąd kończyli spacer w parku w Brzeźnie.

Udostępniony spacerującym falochron zachodni w Nowym Porcie. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych

To kolejny przykład, że obiekt, który powstał w celach technicznych (zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego) można wykorzystać do celów rekreacyjnych. Po pierwsze, z regularnie zarybianych zbiorników retencyjnych korzystają wędkarze. Po drugie, otaczające je promenady wykorzystują biegacze i rowerzyści, którzy mogą łatwo mierzyć swój czas na poszczególnych okrążeniach. Po trzecie spacerują tu też rodziny z dziećmi, dla których dzielnicowe zbiorniki retencyjne są często najbliższym miejscem, w którym można korzystać z dobrodziejstw natury.
Przy zbiornikach retencyjnych w Gdańsku można uprawiać różnego rodzaju formy aktywności fizycznej.


Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

Głosowanie w plebiscycie trwa do 5 października - lista wszystkich nominowanych. Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

W tym roku plebiscyt "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl przyznali 25 statuetek w różnych, zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są największym niezależnym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów i nominowanych w poprzednich edycjach: 2014, 2012, 2010, 2008.

Opinie (48) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.