Fakty i opinie

stat

Zagłosuj w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury

Choć wyjątkowa lokalizacja Trójmiasta sprawia, że przyroda otacza nas ze wszystkich stron, nigdy dość atrakcji, które ułatwiają korzystanie z dobrodziejstw natury. W plebiscycie "Skrzydła Trójmiasta", w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury nominowany jest park, nietypowy punkt widokowy, miejskie kwietniki, falochron i tereny rekreacyjne nad wodą. Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.Park Oruński

To nominacja za przywrócenie do życia miejsca relaksu i odpoczynku, które dzięki fontannie, pomostom widokowym i małej architekturze jest doceniane przez szukających wytchnienia mieszkańców. Nieco niespodziewanie, położony w południowej części miasta Park Oruński zobacz na mapie Gdańska, wyrósł na jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców nie tylko tej dzielnicy Gdańska. Po przeprowadzeniu części prac rewitalizacyjnych oraz zapowiedzi przeprowadzenia kolejnych, Park Oruński będzie mógł śmiało rywalizować ze swoim starszym i bardziej znanym odpowiednikiem w Oliwie.


Ukwiecona Gdynia

Co roku gdynianie zaskakiwani są nowymi kompozycjami kwiatowymi, których kształt do ostatniej chwili trzymany jest w tajemnicy. Za każdym razem efekt jednak urzeka i już od wiosny miasto skąpane jest w kwiatach. A te, choć nietrwałe i ulotne, nadają miastu wiele uroku, a jego mieszkańcom sprawiają radość. Niby niewiele, ale jednak ta odrobina uśmiechu na co dzień jest nie do przecenienia.

Wiosenną porą to gdyńskie kwietniki najbardziej cieszą oczy w całym Trójmieście. fot. Trojmiasto.pl

Punkt widokowy Kazimierz w Sobieszewie

Wysoki na trzydzieści metrów zbiornik wody Kazimierz zobacz na mapie Gdańska powstał po to, by stabilizować ciśnienie w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej. Na szczęście jego twórcy wpadli na pomysł, by obiekt hydrotechniczny pełnił też rolę atrakcji turystycznej, dlatego umieścili na nim platformę widokową, z której roztacza się widok na Zatokę Gdańską. Dzięki temu upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu, a atrakcyjność turystyczna tej dzielnicy Gdańska wzrosła w dwójnasób: letnicy nie narzekają już na słabe ciśnienie w kranach w pensjonatach i na kwaterach prywatnych....

Punkt widokowy powstał na szczycie zbiornika wodnego Kazimierz w Sobieszewie. fot. Trojmiasto.pl

Falochron w Nowym Porcie

To przykład, jak można zrobić coś z niczego. Falochron zobacz na mapie Gdańska istniał od zawsze, ale myślano o nim wyłącznie jako o elemencie infrastruktury portu. Podczas posiedzenia tzw. ławy morskiej, czyli gremium dbającego o kultywowanie morskich tradycji w Gdańsku, pojawił się pomysł, by stosunkowo niewielkim nakładem środków udostępnić to miejsce spacerującym. Dzięki temu falochron stał się ogólnodostępną atrakcją dla mieszkańców i turystów, a na prowadzącej do niego ścieżce pojawili się spacerowicze, którzy dotąd kończyli spacer w parku w Brzeźnie.

Udostępniony spacerującym falochron zachodni w Nowym Porcie. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych

To kolejny przykład, że obiekt, który powstał w celach technicznych (zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego) można wykorzystać do celów rekreacyjnych. Po pierwsze, z regularnie zarybianych zbiorników retencyjnych korzystają wędkarze. Po drugie, otaczające je promenady wykorzystują biegacze i rowerzyści, którzy mogą łatwo mierzyć swój czas na poszczególnych okrążeniach. Po trzecie spacerują tu też rodziny z dziećmi, dla których dzielnicowe zbiorniki retencyjne są często najbliższym miejscem, w którym można korzystać z dobrodziejstw natury.
Przy zbiornikach retencyjnych w Gdańsku można uprawiać różnego rodzaju formy aktywności fizycznej.


Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

Głosowanie w plebiscycie trwa do 5 października - lista wszystkich nominowanych. Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

W tym roku plebiscyt "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl przyznali 25 statuetek w różnych, zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są największym niezależnym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów i nominowanych w poprzednich edycjach: 2014, 2012, 2010, 2008.

Opinie (48) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.