• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagłosuj w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury

Michał Stąporek
22 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Skrzydła Trójmiasta rozdane. Oni nas uskrzydlają

Choć wyjątkowa lokalizacja Trójmiasta sprawia, że przyroda otacza nas ze wszystkich stron, nigdy dość atrakcji, które ułatwiają korzystanie z dobrodziejstw natury. W plebiscycie "Skrzydła Trójmiasta", w kategorii Trójmiasto Bliżej Natury nominowany jest park, nietypowy punkt widokowy, miejskie kwietniki, falochron i tereny rekreacyjne nad wodą. Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.



Park Oruński

To nominacja za przywrócenie do życia miejsca relaksu i odpoczynku, które dzięki fontannie, pomostom widokowym i małej architekturze jest doceniane przez szukających wytchnienia mieszkańców. Nieco niespodziewanie, położony w południowej części miasta Park Oruński zobacz na mapie Gdańska, wyrósł na jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców nie tylko tej dzielnicy Gdańska. Po przeprowadzeniu części prac rewitalizacyjnych oraz zapowiedzi przeprowadzenia kolejnych, Park Oruński będzie mógł śmiało rywalizować ze swoim starszym i bardziej znanym odpowiednikiem w Oliwie.


Ukwiecona Gdynia

Co roku gdynianie zaskakiwani są nowymi kompozycjami kwiatowymi, których kształt do ostatniej chwili trzymany jest w tajemnicy. Za każdym razem efekt jednak urzeka i już od wiosny miasto skąpane jest w kwiatach. A te, choć nietrwałe i ulotne, nadają miastu wiele uroku, a jego mieszkańcom sprawiają radość. Niby niewiele, ale jednak ta odrobina uśmiechu na co dzień jest nie do przecenienia.

Wiosenną porą to gdyńskie kwietniki najbardziej cieszą oczy w całym Trójmieście. Wiosenną porą to gdyńskie kwietniki najbardziej cieszą oczy w całym Trójmieście.

Punkt widokowy Kazimierz w Sobieszewie

Wysoki na trzydzieści metrów zbiornik wody Kazimierz zobacz na mapie Gdańska powstał po to, by stabilizować ciśnienie w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej. Na szczęście jego twórcy wpadli na pomysł, by obiekt hydrotechniczny pełnił też rolę atrakcji turystycznej, dlatego umieścili na nim platformę widokową, z której roztacza się widok na Zatokę Gdańską. Dzięki temu upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu, a atrakcyjność turystyczna tej dzielnicy Gdańska wzrosła w dwójnasób: letnicy nie narzekają już na słabe ciśnienie w kranach w pensjonatach i na kwaterach prywatnych....

Punkt widokowy powstał na szczycie zbiornika wodnego Kazimierz w Sobieszewie. Punkt widokowy powstał na szczycie zbiornika wodnego Kazimierz w Sobieszewie.

Falochron w Nowym Porcie

To przykład, jak można zrobić coś z niczego. Falochron zobacz na mapie Gdańska istniał od zawsze, ale myślano o nim wyłącznie jako o elemencie infrastruktury portu. Podczas posiedzenia tzw. ławy morskiej, czyli gremium dbającego o kultywowanie morskich tradycji w Gdańsku, pojawił się pomysł, by stosunkowo niewielkim nakładem środków udostępnić to miejsce spacerującym. Dzięki temu falochron stał się ogólnodostępną atrakcją dla mieszkańców i turystów, a na prowadzącej do niego ścieżce pojawili się spacerowicze, którzy dotąd kończyli spacer w parku w Brzeźnie.

Udostępniony spacerującym falochron zachodni w Nowym Porcie. Udostępniony spacerującym falochron zachodni w Nowym Porcie.

Rekreacja przy zbiornikach retencyjnych

To kolejny przykład, że obiekt, który powstał w celach technicznych (zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego) można wykorzystać do celów rekreacyjnych. Po pierwsze, z regularnie zarybianych zbiorników retencyjnych korzystają wędkarze. Po drugie, otaczające je promenady wykorzystują biegacze i rowerzyści, którzy mogą łatwo mierzyć swój czas na poszczególnych okrążeniach. Po trzecie spacerują tu też rodziny z dziećmi, dla których dzielnicowe zbiorniki retencyjne są często najbliższym miejscem, w którym można korzystać z dobrodziejstw natury.
Przy zbiornikach retencyjnych w Gdańsku można uprawiać różnego rodzaju formy aktywności fizycznej. Przy zbiornikach retencyjnych w Gdańsku można uprawiać różnego rodzaju formy aktywności fizycznej.


Nominacje w pozostałych kategoriach przybliżymy w przyszłym tygodniu.

Piąta edycja plebiscytu mieszkańców "Skrzydła Trójmiasta"

Głosowanie w plebiscycie trwa do 5 października - lista wszystkich nominowanych. Uroczysta V Gala Nagród Niezależnych, podczas której wręczymy statuetki, odbędzie się 6 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

W tym roku plebiscyt "Skrzydła Trójmiasta" odbywa się po raz piąty. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku, od tego czasu kolejne organizowane są co dwa lata. Do tej pory czytelnicy portalu Trojmiasto.pl przyznali 25 statuetek w różnych, zmieniających się kategoriach. W ostatnim głosowaniu, które odbyło się jesienią 2014 roku, oddano łącznie ponad 100 tys. głosów, co sprawia, że "Skrzydła Trójmiasta" są największym niezależnym plebiscytem w Trójmieście.

Poznaj laureatów i nominowanych w poprzednich edycjach: 2014, 2012, 2010, 2008.

Wydarzenia

Skrzydła Trójmiasta - V Gala Nagród Niezależnych (1 opinia)

(1 opinia)
gala

Opinie (48) 6 zablokowanych

  • Trójmiasto dalej od natury - Grobla w Sobieszewie (1)

    • 14 0

    • Brawo!!!!!!!!!!!!!!

      Piesi nie będą mogli spacerować po kamiennej grobli zobacz na mapie Gdańska na Wyspie Sobieszewskiej. Zostały tam ustawione specjalne stalowe klatki.

      Czytaj więcej na:
      http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zapory-nie-do-sforsowania-stanely-na-kamiennej-grobli-n105649.html#tri

      • 3 0

  • Moja propozycja to Szadółki

    Super miejscówka super klimat wymarzone miejsce dla rodziny

    • 10 5

  • Moje propozycje

    1. Masowa wycinka drzew w TPK
    2. Progi zwalniające w lesie
    3. Wybetonowanie/wyasfaltowanie każdego m^2 miasta (no bo po co komu zieleń, parki itp.)
    4. Obs*ane przez psy trawniki (niezapomniany jest widok jak na wiosnę topnieje śnieg)
    5. Tzw. siłownie pod chmurką ze sprzętem za grubą kasę na którym nie ma nawet psa z kulawą nogą, bo ten sprzęt się do niczego nie nadaje

    • 20 2

  • bzdury

    park oruński "niespodziewanie położony"? Radzę autorowi zapoznać się z jego historią. Park istnieje od końca XVI wieku. Kiedyś zajmował obszar kilkanaście razy większy od obecnego i według opisu śp. Jerzego Sampa sam park był wyjątkowy. Teraz to co z nim robią, to jedynie namiastka tego co było kiedyś.

    • 13 1

  • Trójmiasto bliżej natury z hałdą fosforów na czele!!!

    najwyższa zachorowalność na raka w PL, czemu nie zrobicie z tego afery ?! legalnie trują mieszkańców, zanieczyszczają wody gruntowe a jakoś nikt nie tego widzi ?! posmarowane kieszenie związane ręce i nikt nic nie wie - nic nowego.

    • 14 2

  • dolina KACZYCH ŁĘGÓW w Małym Kacku

    • 3 0

  • bardzo popieram te incjatywy mieszkańców trafione a park oruński coraz ładniejszy z przyjnością jeżdżę tam

    • 1 1

  • (1)

    kwiaty w Gdyni sa piekne i zaskakujace!!!, swietne pomysly i realizacje! doceniam

    • 5 2

    • Dlaczego tylko czentrum Gdyni

      a dlaczego inne dzielnice Gdyni są traktowane po macoszemu, przecież tam żyje większa część jej mieszkańców?

      • 0 0

  • Czy moze byc kategoria anty jak "maliny" dla najgorszych ról filmowych?

    To głosuję za wycinką w Trojmiejskim Parku Krajobrazowym i asfaltowo-beronowymi drogami pobudowanymi przez Nadleśnictwo Gdańsk

    • 2 1

  • Przyjdą buraki co ścinają trawę i skaleczą żyłką z kosiarki

    drzewa i drzewka , które pomału padają . Gdziekolwiek w Gdańsku jestem to to widzę ,popatrzcie w swoich dzielnicach na wysokości trawy co się dzieje. Gdy dziadom zwracam uwagę by zachowywali odległość pomiędzy drzewem , a żyłką to mi głupio gadają ,że wokół drzewek mam płotki robić . Po cholerę sadzić drzewa gdy oni je zniszczą . .

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane