Zagłosują listownie i przy pomocy nakładek

Najnowszy artukuł na ten temat Wszyscy posłowie z Pomorza
Wzór nakładki na kartę w wyborach do Sejmu RP
Wzór nakładki na kartę w wyborach do Sejmu RP

Siedem osób w Sopocie, sześć w Gdyni i trzy w Gdańsku zgłosiły chęć głosowania w najbliższych wyborach przy pomocy nakładek Braille'a. Z innej nowości przygotowanej na potrzeby tegorocznych wyborów parlamentarnych - pakietu wyborczego do głosowania korespondencyjnego - skorzysta 37 mieszkańców Trójmiasta.- Wygląda na to, że większość osób, które mogłyby skorzystać z nakładek Braille'a na karty, będzie głosować tradycyjnie, korzystając z pomocy zaufanej osoby - przyznaje Ewa Redzimska, prezes Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych.

Do poniedziałku, 26 września, osoby niewidome i niedowidzące mogły zgłaszać chęć skorzystania z nakładek Braille'a podczas głosowania w lokalach wyborczych. W Trójmieście z takiej możliwości skorzystało łącznie 16 osób. Najwięcej, bo siedem w Sopocie, sześć w Gdyni i trzy w Gdańsku.

Czy nakładki Braille'a ułatwią głosowanie niepełnosprawnym?

Zobacz wyniki (28)
Nakładki na karty dla osób niewidomych i niedowidzących zastosowane będą w wyborach do Sejmu i Senatu RP po raz pierwszy. Zdaniem Ewy Redzimskiej, media dobrze rozpowszechniły informacje o nowym ułatwieniu, dlatego po wyborach przyjdzie czas na wnioski.

- Przeanalizujemy, na ile nakładki były potrzebne - zapowiada Redzimska.

Trójmiejskie magistraty poinformowały jednak, że niezależnie od sytuacji, w każdym lokalu wyborczym przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych przygotowane będą dodatkowe nakładki Braille'a na karty do głosowania.

- W razie czego, w każdym takim lokalu czekać będą po trzy nakładki - przyznaje Mariusz Szpaczyński, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. wyborów.

Z kolei z innej nowości - głosowania korespondencyjnego za pomocą pakietu wyborczego (zawiera kartę do głosowania, dwie koperty, instrukcję oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu) skorzysta łącznie 37 mieszkańców Trójmiasta. Chęć otrzymania pakietu wyborczego zgłosiło 22 wyborców z Gdańska, 15 z Gdyni i ani jedna osoba w Sopocie.

Znowelizowane prawo wyborcze pozwala także niepełnosprawnym i osobom, które ukończyły 75 lat na skorzystanie z pomocy pełnomocnika, który zagłosuje za nich w wyborach. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Ponadto pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby.

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządzany jest na wniosek wyborcy i dostarczony do gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców. Chętni wyborcy mają na to jeszcze dwa dni.

Opinie (6) 1 zablokowana

 • (Mogę się mylić) czy to prawda, że nazwiska kandydatów nie będą podane w alfabetem Braille'a? Słyszałem, że właśnie tak będzie.

  • 0 0

 • nie łatwiej, taniej i szybciej byłoby gdyby taka osoba mogla przyjśc i zagłosowac z kims z rodziny/pelnomocnikiem?? (1)

  no ale nie.... jak coś jest na zachodzie to my też bezmyślnie musimy to naśladowac

  • 2 0

  • Pomysł nie jest zły, jeśli jego wykonanie byłby dopracowane to spore udogodnienie dla niewidomych znających Braille'a, wciąż przecież mogą skorzystać z pełnomocnika, dzięki nakładkom przynajmniej wybór.

   • 0 0

 • Konkurs na kolejne metody głosowania!

  Proponuję opcję udostępnienia swojego głosu na facebooku!

  • 0 2

 • Jak zwykle wielka akcja mediów, kupa forsy wydana...

  i co, okazuje się, że sami zainteresowani mają to w głębokim poważaniu.Do takiego głosowania w całej Polsce przystąpi niecałe 900 osób na mogących z tego skorzystać 5 mln-ów. Czyli poniżej 0,02%.I kto za to zapłaci?...

  • 0 0

 • PODOJNE GLOSOWANIE.

  PROPONUJE ODDAC TEZ GLOS TAKI SAM JAK PRZY URNACH W NECIE sPRAWDZIMY CZ WYBORY NIE BEDA SFALSZOANE

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane