Fakty i opinie

stat

Żaglowiec z zielonymi żaglami od piątku w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Brazylijska fregata płynie do Gdyni

Alexander von Humboldt II, niemiecki żaglowiec z charakterystycznymi zielonymi żaglami, przypłynie w piątek do Gdyni. Zacumuje koło południa przy nabrzeżu Pomorskim zobacz na mapie Gdyni, pozostanie do niedzieli i będzie udostępniony do zwiedzania w sobotę od 10 do 12.Aktualizacja 31 maja, godz. 10:20: Statek będzie można zwiedzać w sobotę, 1 czerwca od godz. 10 do 12.Lubisz obserwować żaglowce?

tak, 76%
owszem, ale tylko pod żaglami na morzu 17%
nie 7%
zakończona Łącznie głosów: 1034
Żaglowiec, który przybędzie z wizytą do Gdyni to następca zbudowanego w Bremie w 1906 latarniowca.

W latach 1986-1988, na podstawie planów opracowanych przez inż. Zygmunta Chorenia (projektanta największych na świecie żaglowców, jak m.in. "Royal Clipper", "Fryderyk Chopin" i "Dar Młodzieży") przebudowano go na trzymasztowy bark i 30 maja 1988 roku przemianowano na "Alexander von Humboldt", na cześć niemieckiego przyrodnika. Niemiecka jednostka często bierze udział w zlotach żaglowców i regatach oraz Operacjach Żagiel.

Zwiedzając żaglowiec warto zwrócić uwagę na detale.
Zwiedzając żaglowiec warto zwrócić uwagę na detale. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl
W 1992 roku "Alexander von Humboldt" po raz pierwszy przepłynął Atlantyk, a sześć lat temu odbył rejs do Ameryki Południowej dla uczczenia swojego patrona. Był też w Gdyni w 2003 i 2009 roku podczas zlotu żaglowców.

Piękne żaglowce w Trójmieście


Kilka lat temu zdecydowano o budowie nowego barku. Środki zebrała fundacja działająca w ramach niemieckiego oddziału Sail Training International. Budowa trwała od 2008 do 2011 roku w stoczni w Bremenhaven. To miasto stało się też jego portem macierzystym.

Alexander von Humboldt II ma 65 metrów i na cześć poprzednika zielony kadłub. Od czterech lat również jego ożaglowanie jest zielone. Jednostka jest napędzana przez 24 żagle o łącznej powierzchni 1360 m kw. Ma też silnik o mocy 750 koni mechanicznych. W sprzyjających warunkach wietrznych osiąga prędkość 14 węzłów.

Do Gdyni wpłynie w piątek około południa i pozostanie w niej do niedzieli. Wiadomo, że jednostkę będzie można zwiedzać, ale godziny nie zostały jeszcze ustalone.