• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagraj w grę o PRL-u

Łukasz Rudziński
23 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Plac Solidarności, na którym znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców, stanie się areną gry przestrzennej "Segment, czyli PRL dla początkujących". Plac Solidarności, na którym znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców, stanie się areną gry przestrzennej "Segment, czyli PRL dla początkujących".

"Pewex", "łapówka", "strajk 14-31.08.1980", "areszt", "przymusowa emigracja" to kilka z kilkudziesięciu haseł "Segmentu, czyli PRL dla początkujących" - darmowej gry przestrzennej, przygotowywanej przez Fundację Centrum Solidarności. Dzięki niej starsi będą mogli przypomnieć sobie realia PRL-u, a młodsi poznać nie tak odległą przecież historię powojennej Polski.



Tak wyglądać będzie plansza do gry "Segment, czyli PRL dla początkujących" (widok z lotu ptaka). Tak wyglądać będzie plansza do gry "Segment, czyli PRL dla początkujących" (widok z lotu ptaka).
Gra "Segment, czyli PRL dla początkujących" zainstalowana zostanie na jednym z trawników na Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, przy pomniku Poległych Stoczniowców. Korzystanie z niej będzie bezpłatne. Oficjalna inauguracja, podczas której zagrają w nią m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, podróżnik Marek Kamiński, aktor Mirosław Baka i dziennikarka Bożena Olechnowicz, odbędzie się 7 września.

- Gra podzielona jest na cztery główne części: początkowe pola dotyczą codziennego życia w PRL-u (stanie w kolejkach, załatwianie spraw urzędowych czy wejściówek na film u "konika"), począwszy od 15 pola (strajk) rozgrywka dotyczy wydarzeń sierpnia '80 - wyjaśnia Katarzyna Dambiec z Fundacji Centrum Solidarności, koordynatorka projektu. - Pole numer 30 (stan wojenny) i kolejne związane są z życiem Polaków w czasie stanu wojennego. Ostatnią grupę stanowią umieszczone wewnątrz planszy pola-skróty, symbolizujące życie podziemne PRL-u, które umożliwią szybsze ukończenie rozgrywki, ale ich wybór wiąże się z większym ryzykiem, a nawet przedwczesnym ukończeniem gry.

Co myślisz o pomyśle zorganizowania gry o PRL-u?

Plenerowa gra o PRL-u przeznaczona jest zarówno dla graczy indywidualnych, jak i grup zorganizowanych (klasy szkolne). Grupy będą miały opiekuna - pracownika prowadzącego zajęcia edukacyjne, organizowane przez Fundację Centrum Solidarności.

- Gra przebiega najsprawniej, gdy zaangażowanych w rozgrywkę jest od czterech do sześciu graczy - dodaje koordynatorka projektu. - W przypadku klas szkolnych, wszystkich uczestników podzielimy na mniejsze grupy, których kapitanowie będą brać bezpośredni udział w grze, a pozostali razem z nimi będą wypełniać kolejne polecenia.

Pośród zadań szykowanych dla uczestników "Segmentu..." znajdą się ruchowe, artystyczne, a nawet wolicjonalne. - Raz trzeba roznieść ulotki, kiedy indziej podjąć decyzję o emigracji wewnętrznej, a nawet dać albo przyjąć łapówkę - wylicza Katarzyna Dambiec.

"Segment, czyli PRL dla początkujących" rozgrywać się będzie na planszy o wymiarach ok. 10x10 m, która zainstalowana będzie na Placu Solidarności na stałe. Sposób poruszania się po niej będzie przypominać typowe gry planszowe, typu "Chińczyk" czy "Monopoly".

- Aby wziąć w niej udział, nie będą potrzebne żadne rekwizyty poza kostką do gry. Zainspirowaliśmy się słynnym "Misiem" Stanisława Barei i dwie kostki przyczepimy na łańcuchu pośrodku naszej planszy. Podstawowe zasady gry pojawią się na jednej z płyt obok planszy "Segmentu". Każdy, bez jakiejkolwiek ingerencji z naszej strony, będzie mógł przyjść i zagrać - zapewnia Katarzyna Dambiec.

Pola "Segmentu..." to blisko metrowe, różnokolorowe betonowe płyty, na których opisano pola do gry i ewentualne polecenia dla graczy. Każda płyta ma wytopione metalowe litery i waży ok. 100 kg. Cała plansza składać się będzie z 58 płyt (56 pól gry oraz 1 przeznaczone na łapówki i jedno z instrukcją gry). Fundacja planuje również wydać specjalny folder edukacyjny, zawierający słowniczek, w którym wyjaśnione zostaną użyte podczas zabawy pojęcia, np. bony PeKaO, opornik, kartki na żywność.

Pomysłodawcą i współautorem "Segmentu, czyli PRL-u dla początkujących" jest Jacek Borzych.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (79) ponad 10 zablokowanych

  • PLANSZA?

    Ludzie.
    Jak to nie będzie na CD to młodzież nawet na to nie pierdnie.

    • 2 0

  • "Dziurawe drogi", "bezrobocie", "głodowe zasiłki", "obrona krzyża", "korupcja" oraz "prywatyzacja"

    to tylko niektóre z haseł gry III RP dla początkujących...

    • 7 0

  • do piłata

    Ten już nastepny czub...z krzyżami wyjeżdza ...wymowna nazwa co sie dzieje w tym kraju to jest pomnik nie " imienia gdzie jest krzyż" ani trzech krzyży bo nie powstał dla moherowej bandy oszołomów podstarzałych tylko by uczcić pamięć poległych a kretyńskie mohery i ich gusła nie miały z tym nic wspólnego...katole nie widzicie, że zaczynacie przypominać zabobonnych pogan tańczacych wokół drewnianego posągu...bałwochwalstwo to wielki babol w myśl doktryny z którą się identyfikujecie a uwielbienie dla krzyża to nie to samo co uwielbienie do Boga a to już grzech o ile sie nie myle w myśl pierwszego przykazania...a co do wynoszenia niemal na swiete piedestały( bo powoli tak sobie banda półgłówków to interpretuje) i kojarzenia z krzyżem -zmarłego karła megalomana i torowanie drogi do koryta jego gorszemu bratu to juz wogóle zenada

    • 0 3

  • W Łodzi już jakiś czas jest taka gran planszowa

    Podobna gra planszowa jest na ścianie i chodniku ulicy Tuwima w Łodzi

    • 0 0

  • jest takie pole - Za czym tu stoją?

    i tłum odpowiada: "Za kawą Selekt!"

    • 1 0

  • nie napisano, ile ważą same metalowe litery...

    to może być bardzo (drogo)cenna informacja dla wybranych...

    • 4 0

  • caly czas musze w nia grac

    zyjac tu. co krok to prlowskie prawo.

    • 6 0

  • Tu trza maczuge w ręke i o wszystko walczyć samemu !...

    Nie bylo bezrobotnych ,bezdomnych ,opieke medyczną i szpital mial każdy wszystkich bylo stać na wczasy {coprawda w zaklad.ośrodkach -ale zawsze i powtarzam wszystkich!} dzieci -kto chcial wysylal na kolonie , byly miejsca w przedszkolach i żlobkach !... .Wcale nie pochwalam i nie tęsknię za tamtym systemem . Tylko pamiętam i wiem ,że opieka i ochrona tamtego państwa byla zdecydowanie lepsza niż dziś ,Jeżeli chodzi o ochronę socjalną to bylo mniej więcej tak jak jest dziś w Niemczech , we Francji czy innych zachodnio europeiskich krajach ! Dbalość Państwa o swoich obywateli i zapewnienie Im minimalnej ochrony socjalnej jest jego obowjązkiem i powinnością !!!

    • 12 0

  • fcs, ecs ile jeszcze różnych fundacji ma solidarność? no cóż, pewnie to dobry sposób zarobkowania dla dyrektorów i prezesów tych fundacji.

    • 5 0

  • Uwaga na pole "Budyń"!

    jak w nie wpadniesz to inni idą do przodu, a ty tracisz 10 lat na wydostanie się z lepkiej mazi.

    • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane