Fakty i opinie

stat

Zagrodzą bulwar na Oksywiu. Dla Formozy


110 metrów przed końcem bulwaru na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni stanie wysoki płot, który nie pozwoli przejść do końca deptaka. Wszystko po to, by nie podchodzić zbyt blisko bazy elitarnych polskich komandosów morskich - Formozy zobacz na mapie Gdyni. Tej samej, której tajne plany wojsko przed laty umieściło w Internecie.Byłeś już na bulwarze na Oksywiu?

tak, i chętnie tam wrócę 38%
tak, ale nie zrobił na mnie dobrego wrażenia 8%
jeszcze nie, ale zamierzam 38%
nie, i nie zamierzam 16%
zakończona Łącznie głosów: 1682
Sześć lat temu informacje o tym, gdzie są magazyny broni, sale treningowe, jaki jest rozkład korytarzy, układ wejść i okien, łącznie ze schematami budynków w gdyńskiej bazie Formozy, można było znaleźć w Internecie. I nie była to robota hakerów, dane zamieścili sami żołnierze. Co prawda nie komandosi, ale pracownicy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.

Dołączyli je do przetargu na wykonanie robót budowlanych w pomieszczeniach ściśle tajnej Morskiej Jednostki Działań Specjalnych - Formoza. To baza elitarnych polskich komandosów, stawianych na równi z GROM-em i docenianych na całym świecie.

Czytaj więcej: Tajne plany bazy komandosów w Internecie.

Choć miejsce lokalizacji bazy się nie zmieniło, to jednak żołnierze nie chcą, by oglądały ją osoby postronne. Po wybudowaniu bulwaru na Oksywiu, liczba spacerowiczów znacząco tam jednak wzrosła. I choć nie są to tłumy, nawet w sezonie letnim, żołnierze chcą ograniczyć wycieczki w okolicy ich bazy. Spotkanie w tej sprawie już się odbyło, choć wojsko oficjalnie się na ten temat nie wypowiada. Decyzja już jednak zapadła.

- Wszystkie zainteresowane strony ustaliły, że płot, jeszcze w tym roku, zostanie ustawiony w odległości 110 metrów od krańca bulwaru, znajdującego się od strony jednostki - mówi wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.
graf. Trojmiasto.pl
Przypomnijmy, że bulwar jest de facto budowlą techniczną, postawionym przez Urząd Morski zabezpieczeniem brzegu, a miejsce do spacerów to jego wtórna funkcja. Mimo to szybko zyskał popularność, więc pod presją mieszkańców urzędnicy zainwestowali w małą architekturę - stanęły tam m.in. ławki i kosze na śmieci.

Zobacz więcej: Gdynia zainwestuje w bulwar na Oksywiu.

W planach były kolejne inwestycje, mówiło się nawet o siłowni i placu zabaw. Czy zostaną wykonane, skoro dostępna część bulwaru się skróciła?

- W żaden sposób nie krzyżuje to planów miasta. Będzie trzeba jedynie przesunąć kilka ławek i koszy, które zostały tam ustawione - podkreśla wiceprezydent Marek Stępa.

Opinie (167) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.