Fakty i opinie

stat

Zajezdnia w Oliwie. Nowy właściciel, nowa nadzieja

Stan budynków jest opłakany. Ale nie ma mowy o wykreśleniu ich z rejestru zabytków.
Stan budynków jest opłakany. Ale nie ma mowy o wykreśleniu ich z rejestru zabytków. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Dawna zajezdnia tramwajowa, która od lat straszy u zbiegu ulicy Pomorskiej i al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska ma nowego właściciela. Firma, która wybudowała w okolicy dwa biurowce, analizuje, jaka funkcja zabudowy byłaby najlepsza dla tej działki.Jakie funkcje powinny powstać w zajezdni?

biura 10%
hotel 14%
rozrywka i gastronomia, które ożywią tą część miasta 63%
mieszkania i usługi, nawet jeśli trzeba zmienić plan zagospodarowania 13%
zakończona Łącznie głosów: 1010
Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego terenu funkcję usługową (wyjątkiem są m.in szpitale czy przedszkola, których nie można tam usytuować). Zabudowa nie może przekraczać 12 metrów wysokości, a architektura budynków ma być zgodna z historyczną. Oba znajdujące się tu budynki (Grunwaldzka 535Grunwaldzka 537 zobacz na mapie Gdańska), a właściwie to, co po nich pozostało, wpisane są do rejestru zabytków. Na działce mogą więc powstać na przykład biura czy hotel.

Czytaj także: tak mogłaby wyglądać zajezdnia, praca dyplomowa

- Z uwagi na przeszłość nieruchomości, jej sytuacja jest bardzo skomplikowana. Kolejne działania wymagają głębokiego zastanowienia z naszej strony - wyjaśnia Alicja Kozakiewicz, członek zarządu firmy Idea Invest, która jest nowym właścicielem obiektu.
Sytuacja jest skomplikowana, bo stan budynków jest tragiczny. Budynki powstały w XIX wieku jako zajezdnia tramwaju konnego. Po jej likwidacji funkcjonowała tu fabryka mydła. Od 2007 roku właścicielem nieruchomości była firma Easy.pl. W 2012 roku próbowała ona doprowadzić do wykreślenia nieruchomości z rejestru zabytków, na co zgody nie wyraziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez następne miesiące, przy udziale wojewódzkiego konserwatora zabytków, trwała walka o usunięcie nielegalnych reklam z zabytku. Sytuację pogarszały pożary. Teraz działka o powierzchni 4707 m kw. ma nowego właściciela. Jest nim należąca do grupy Truss Real Estate, firma Idea Invest. Ten sam inwestor odpowiada za powstanie dwóch budynków biurowych przy ulicy Piastowskiej 11 zobacz na mapie Gdańska i (bardziej widocznego) przy Piastowskiej 7 zobacz na mapie Gdańska. Inwestor deklaruje, że nie posiada w tej chwili więcej działek w tym obszarze, ale zależy mu na odpowiedzialnym zagospodarowaniu tego terenu.

Czytaj także: Dynamiczny rozwój Oliwy, nowe inwestycje w dzielnicy

- Utworzenie w XVI wieku Młyna V było w tamtych czasach przejawem nowoczesnego, przedsiębiorczego myślenia o tym terenie. Toczyło się tu życie. Młynowi udało się nawet przetrwać wojnę, ale do tej pory nikt nie wykorzystał potencjału tego miejsca. Fundacja Andrzeja Stelmasiewicza, ustawiając fontannę na stawie, wskazała kierunek, w jakim trzeba myśleć o tym kwartale miasta. Dobre zaplanowanie jego przyszłości jest w tej chwili kluczowe - nie tylko w kontekście architektonicznym, ale też urbanistycznym - mówi Alicja Kozakiewicz. - Nasze dotychczasowe doświadczenia biznesowe wskazują na realizację projektu biurowego. Ale żadna decyzja jeszcze nie zapadła, prowadzimy analizy i jeśli potrzeby będą inne, jesteśmy gotowi dostosować się do nich.
oprac. Trojmiasto.pl
Idea Invest jest w kontakcie z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W jego biurze złożona została wstępna koncepcja zagospodarowania terenu.

- Trwają rozmowy o koncepcji zabudowy i zagospodarowania działki w oparciu o istniejący plan zagospodarowania terenu. Ustaleniom podlegają ewentualne dobudowy do istniejących budynków, szczegóły dotyczące architektury i kolorystyki budynków, a także zagospodarowania całego budynku - mówi Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Nie wiadomo jeszcze, czy inwestor złoży wniosek o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Z takim wnioskiem wystąpił poprzedni właściciel, ale póki co miasto nie przystąpiło do prac nad nowym planem.

Opinie (86) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.