• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zakazany plastik. Sprawdź, czego nie wolno już sprzedawać

Ewelina Oleksy
7 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (374)
Wszedł w życie zakaz wprowadzania do obrotu rzeczy wykonanych z jednorazowego plastiku. Wszedł w życie zakaz wprowadzania do obrotu rzeczy wykonanych z jednorazowego plastiku.

Sztućce, słomki, patyczki higieniczne, kubki i talerze - to tylko część wyrobów z jednorazowego plastiku, których nie można już ani sprzedawać, ani podawać np. w barach. W końcu wszedł w życie zakaz wprowadzania do obrotu takich rzeczy. Za jego złamanie grożą wysokie kary - nawet do 500 tys. zł.Choć przepisy zakazujące sprzedaży jednorazowego plastiku zostały wypracowane już w 2018 r. i miały zacząć obowiązywać od początku 2021 r., to ich wdrożenie mocno się opóźniło.

Tłumaczono to m.in. pandemią.

Teraz natomiast nie ma już odwrotu - tzw. unijna Dyrektywa Plastikowa w końcu weszła w życie.Lista rzeczy objętych zakazem wprowadzania do obrotu:

 1. patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego
 2. sztućce: widelce, noże, łyżki, pałeczki
 3. talerze
 4. słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego
 5. mieszadełka do napojów
 6. patyczki mocowane do balonów i służące do tego, aby balony się na nich opierały
 7. pojemniki na żywność wykonane z polistyrenu ekspandowanego
 8. pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego
 9. kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, wykonane z polistyrenu ekspandowanego

Z użycia znikną m.in. plastikowe pojemniki na jedzenie na wynos. Z użycia znikną m.in. plastikowe pojemniki na jedzenie na wynos.

Pożegnanie z jednorazowym plastikiem- Za złamanie przepisów będą groziły administracyjne kary pieniężne w wysokości od 10 tys. zł do nawet 500 tys. zł - informuje ustawodawca.
Kary nakładać będzie wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Przy ustalaniu ich wysokości będzie brał pod uwagę "stopień szkodliwości naruszenia, rodzaj, zakres i okres trwania naruszenia oraz dotychczasową działalność podmiotu" - czytamy w ustawie.- Krzyczymy hura i cieszymy się, że jednorazowy plastik w końcu zaczął znikać z naszego życia - mówi Ewa Chodkiewicz z Fundacji WWF Polska. - Nadal jednak jesteśmy w tym temacie daleko w tyle. Np. Francja podeszła do tego bardzo ambitnie i całkowicie zakazała foliowych opakowań na owoce i warzywa. W Polsce poszliśmy po linii najmniejszego oporu i wybraliśmy opcję minimum, czyli zakazliśmy tylko tego, co musieliśmy.
Dlaczego musimy kupować plastik, którego nie chcemy Dlaczego musimy kupować plastik, którego nie chcemy

Mogą się jeszcze pozbywać tego, co mają w magazynachJednorazowy plastik nie zniknął jednak od razu po wprowadzeniu nowych przepisów - sprzedawcy i hurtownicy przez jakiś czas mogą jeszcze pozbywać się tego, który mają w magazynach.

Nie będzie już akcji zbierania plastikowych nakrętek Nie będzie już akcji zbierania plastikowych nakrętek

- Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych mogą być sprzedawane albo przekazywane nieodpłatnie nabywcom na terytorium kraju lub wykorzystane na użytek własny do wyczerpania zapasów tych produktów i wyrobów - podaje ustawa.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (374)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane