• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakończenie Jarmarku św. Dominika

13 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Po szesnastu dniach zakończył się Jarmark św. Dominika. W sobotę i niedzielę przez Targ Węglowy i Główne Miasto przetoczyły się tłumy mieszkańców Trójmiasta i rzesze turystów. W ostatnie dni - nawet uliczni muzycy dopisali i mimo zakazu - na Długiej i Mariackiej rozbrzmiewała muzyka. W niedzielę klucze wróciły w ręce prezydenta i w mieście znów zapanował spokój. Jakże wspaniale i żywo prezentowało się miasto przed ostatnie dwa tygodnie, kiedy wszyscy pragnąc nacieszyć się tą specyficzną jarmarczną atmosferą wyszli na miasto w poszukiwaniu rozrywki, zabawy, bibelotów.

Na zakończenie na Ołowiance odbył się koncert dla melomanów - każdy kto chciał mógł bezpłatnie wysłuchać koncertu światowej sławy sopranistki Lucii Alibertii. Pewien smutek i szum towarzyszył jednak koncertowi. Przyczyną było zbieranie stoisk przez sprzedawców z terenu Targu Rybnego i Długiego Pobrzeża. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć największe przeboje włoskiego bell canta. Wśród nich były arie z oper G. Verdiego, G. Pucciniego, G. Donizettiego i V. Belliniego. Oklaskiwano jej występ gorąco. Dla zwolenników rozrywkowego grania gospoda muzyczna Specjala w tym czasie przygotowała koncert zespołu Mietek Blues Band.

Wieczorem posypały się nagrody. Wręczono Grand Prix Jarmarku św. Dominika. Nagrodę zdobyło stoisko Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno Ekologicznych Animare z Dukli. Nagrodę przyznano również zwycięzcy konkursu na "Smakołyk jarmarku" za bułkę z nadzieniem dla piekarni Sławomira Mielnika.

W sumie tegorocznej edycji Jarmarku towarzyszyło: 9 festiwali, 8 festynów i dni specjalnych, 2 pokazy sztucznych ogni, 2 koncerty rockowe, 11 koncertów w Muzycznej Gospodzie Specjala, 22 koncerty muzyki kameralnej i organowej, 3 imprezy sportowe, 5 spektakli teatralnych, 3 próby ustanowienia rekordu Guinnessa (podkowa szczęścia, najdłuższy łańcuch z pączków i bułek, najdłuższa plecionka). Jarmark odwiedzało ok. 80 tys. osób dziennie w dni powszednie i ok. 150 tys. osób dziennie w weekendy. Dostępnych było ok. 1000 stoisk handlowych w dni powszednie, dodatkowo ok. 150-200 stoisk tzw. jednodniowych w weekendy (w tygodniu 100-120), w tym m.in.: jarmark wielobranżowy - 400, Targ Rzemiosł Artystycznych i Rzadkich + Jarmark Ludowy - 350, Giełda Kolekcjonerów i Hobbystów - 200 (w roku ubiegłym 150), Pchli Targ (weekendy) - 500, Gastronomia - 50)

Dwudziesty dziewiąty Jarmark upłynął nam zatem tradycyjnie na rozrywce i handlu. Od lat niezmiennie ściąga rzesze turystów, chociaż w tym roku nieco mniej niż w najlepszych latach. Organizatorzy: Międzynarodowe Targi Gdańskie zapewniają, że przyszłoroczny Jarmark, który będzie okrągłą 30 rocznicą, będzie jeszcze "lepszy" niż tegoroczny. Czekamy na opinie i wrażenia naszych czytelników o tegorocznej edycji? Liczymy także na sugestie co można zrobić aby Jarmark św. Dominika był jeszcze bardziej atrakcyjną imprezą dla mieszkańców Grodu nad Motławą oraz przybywających turystów ?

Opinie (4)

  • Jarmark jaki jest

    każdy widzi. Wrósł w tradycję i życia bez niego wyobrazić sobie nie sposób. Trochę kiczu, trochę brudu, ale też mnóstwo radości, zabawy, rozrywki i tego wspaniałego uczucia, gdy wieczorem spaceruje się po mieście, tego poczucia pulsującego życia. I jeszcze tego, że człowiek pomimo że tu mieszka przez te dwa tygodnie chodząc po tym grodzie czuje się jak turysta na nowo dostrzegając to, co widzą tylko przyjeżdzający.

    • 0 0

  • Jarmark z drugiej strony straganu (na Mariackiej)

    Słabo się sprzedawało, a takie ładne rzeczy mieliśmy...
    Czyli co, wychodzi na to, że ludzie wolą kicz niż sztukę?

    • 0 0

  • do mce

    ladnosc jest rzecza wzgledna , tak jak i kicz :)

    • 0 0

  • Morał

    To co najwazniejsze jest niewidoczne dla oczu. Najlepiej widzi sie sercem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane