Muzeum II Wojny Światowej nie musi zmieniać wystawy
W środę zakończono podwodne betonowanie wykopu na budowie MIIWŚ.
fot. Roman Jocher/MIIWŚ
Na budowie Muzeum II Wojny Światowej przy ul.Wałowej w Gdańsku, przez siedem dni, dzień i noc, trwało wylewanie 26 tys. m sześc. betonu. Była to jedna z największych operacji betonowania 16 m pod wodą w Polsce.
Czy w Trójmieście mamy wystarczającą ilość muzeów?
- Było to największe podwodne betonowanie jakie miało miejsce w Polsce. To wyjątkowy proces, ponieważ betonowanie prowadzone było w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę. W tym czasie na dno wykopu, za pomocą specjalnych pomp, wtłoczono blisko 26 tys. m sześć betonu - wyjaśnia Janusz Marszalec, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Beton na dnie wykopu o powierzchni 1,7 ha utworzył warstwę o grubości około 1,6 metra. Mimo to plac budowy ciągle przypomina wielki staw.
- Po uzyskaniu przez beton odpowiedniej wytrzymałości, za około cztery tygodnie, będzie można usunąć wodę z wykopu i przystąpić do prac kończących etap robót związanych z wykonaniem posadowienia budynku - zapowiada Marszalec.
Wtedy to od firmy Soletanche, odpowiedzialnej za prace podziemne, miejsce budowy przejmie konsorcjum, którego liderem jest Warbud SA, który ma wykonać siedzibę muzeum.
Na betonowym korku powstanie budynek zaprojektowany przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Najniższa kondygnacja budynku znajdzie się aż 14 metrów pod ziemią. Część naziemna muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie.
Tak jak informowaliśmy w lutym, otwarcie placówki planowane jest we wrześniu 2016 roku. Koszt jej budowy to ok. 390 mln zł. Przedsięwzięcie w całości jest finansowane z budżetu centralnego.
Wystawa Muzeum II Wojny Światowej.