Fakty i opinie

stat

Zakupy na Manhattanie już od dziś

Od dziś gdańszczanie mogą liczyć na dobre zakupy i rozrywkę w Centrum Handlowym "Manhattan". Mimo braku pozwoleń inwestor zdecydował się na otwarcie centrum.

- Nie będziemy zmieniać planów. Nie możemy zawieść ani kupców, ani klientów oczekujących na otwarcie. Liczymy na zrozumienie trudnej sytuacji kupiectwa polskiego - podsumował Wojciech Majchrzakowski, prezes Centrum Handlowego "Manhattan".

Od dziś, od godziny 12 można robić zakupy na "Manhattanie". Centrum powstało dzięki kapitałowi kupców polskich. Budowa pochłonęła 140 mln zł. Dzisiaj otwartych zostanie około 60 spośród 90 sklepów. Największą powierzchnię 2500 m.kw. zajmuje sklep szwedzkiej sieci Hennes and Mauritz. W rzeczywistości obiekt nie powinien być oddany do użytku. Na jego terenie wciąż trwają prace budowlane. Akceptacji na otwarcie nie dali strażacy, a w konsekwencji nie ma zgody nadzoru budowlanego. Na wykończenie budynku potrzeba jeszcze około dwóch tygodni. Mimo to inwestor zapewnia, że centrum zostało zrealizowane zgodnie z najnowszą technologią i gwarantuje bezpieczeństwo kupującym i pracownikom. Głównym wykonawcą była firma Hydrobudowa SA, a nad wizerunkiem architektonicznym czuwała pracownia Fort. Na tych, którzy w piątek odwiedzą nowy dom handlowy czekają liczne atrakcje i niespodzianki.

- Nie mogliśmy dokonać odbioru, bo jeszcze trwają prace instalatorskie i wykończeniowe. Uniemożliwiło to nam przeprowadzenie rzetelnej kontroli - poinformował "Głos" Tomasz Czyż, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

- Ponieważ jest to obiekt użyteczności publicznej, a straż sprzeciwiła się odbiorowi, nadzór budowlany zgody wydać nie może - potwierdził Władysław Wróbel z Powiatowego Inspektoratu Budowlanego. - Pozwolenie będzie jeśli dostanę wszystkie dokumenty potwierdzające gotowość obiektu do użytku.

Zdaniem W. Wróbla jeśli wbrew temu stanowisku inwestor zdecyduje się na otwarcie, zrobi to na własne ryzyko. Dwa dni na zakończenie prac to za mało. Na dopięcie wszystkiego potrzeba dwóch tygodni. Przez chwilę inwestor zastanawiał się co zrobić: otwierać bez zezwolenia czy opóźnić otwarcie skazując się tym samym na kary pieniężne liczone w tysiącach euro.

- Otwieramy - poinformował prezes zarządu Centrum Handlowego "Manhattan" Wojciech Majchrzakowski. - Liczymy na zrozumienie trudnej sytuacji kupiectwa polskiego. Premier Miller nawoływał, żeby zapalać kupcom zielone światło. Jednocześnie oświadczamy, że obiekt wykonany jest zgodnie z najnowszymi technologiami i zapewnia bezpieczeństwo kupującym i pracownikom. W nowym obiekcie, wybudowanym dzięki kapitałowi polskich kupców przewidziano 1000 miejsc pracy. Budynek ma osiem kondygnacji. Jeden poziom w podziemiach zajmuje sklep spożywczy, a pozostałe dwa - parkingi dla 360 samochodów. W obawie, że bez ograniczeń korzystać z nich będą mieszkańcy Wrzeszcza parkingi będą płatne. Godzina postoju kosztować będzie około 4 zł. Uprzywilejowani będą jedynie klienci, którzy dokonają zakupów w centrum. Pięć kondygnacji przeznaczonych jest na handel, usługi, gastronomię. Z 90 sklepów jutro działalność rozpocznie około 60.

Na uruchomienie Centrum Handlu Bursztynem, który ma zajmować trzecie piętro trzeba jeszcze poczekać. Na razie podpisano porozumienia z 20 jubilerami. Piętro wyżej przewidziano fitness club Dariusza Michalczewskiego (Tiger jest jednym z udziałowców centrum). Wciąż są wolne powierzchnie biurowe do wynajęcia. Za wynajem metra kwadratowego płaci się od 20 do 40 euro. Przewiduje się, że "Manhattan" odwiedzać będzie o 20-30 procent więcej klientów niż w istniejących już domach handlowych o podobnym charakterze. Jak zapewnia Wojciech Targowski z biura architektonicznego Fort, budynek jest nowoczesny i jednocześnie wkomponowany w istniejącą zabudowę Wrzeszcza. Pojawienie się nowego obiektu wymagało przebudowania węzła komunikacyjnego i zmiany organizacji ruchu w rejonie ulic Jaśkowa Dolina, Dmowskiego, Grunwaldzkiej i Partyzantów. Zrobiono już tzw. nową Partyzantów na odcinku od Jaśkowej Doliny do Matki Polki oraz Dmowskiego do wysokości restauracji McDonald's. Nie ma możliwości wjazdu na ul. Partyzantów z ul. Grunwaldzkiej. Niektórzy kierowcy obawiają się kłopotów z przejazdem przez centrum Wrzeszcza. Inwestor nie przeczy, że korki będą tak jak wszędzie, ale nie z powodu domu handlowego. Przeciwnie ta inwestycja wpłynie na usprawnienie komunikacji.

Opinie (393)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.