Fakty i opinie

stat

Zalana od dwóch lat piwnica na Dolnym Mieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy inwestor dla Dolnego Miasta

Zobacz, z jakim problemem muszą zmagać się mieszkańcy kamienicy przy ul. Wróblej 24 w Gdańsku

Zalegająca w całej piwnicy woda, wilgoć przedostająca się do mieszkań na parterze oraz fetor unoszący się latem na klatce schodowej. Oto problemy, z jakimi od ok. dwóch lat borykają się mieszkańcy kamienicy przy ul. Wróblej 24 zobacz na mapie Gdańska na Dolnym Mieście. Właściciel budynku - TBS Motława - zapowiedział usunięcie usterki fundamentów w przyszłym miesiącu.Jak oceniasz zarządcę budynku, w którym mieszkasz?

bardzo dobrze, nie mam żadnych zarzutów 26%
mam mieszane uczucia, nie wszystko funkcjonuje, tak jak należy 43%
źle, zarządca w ogóle nie wywiązuje się ze swoich obowiązków 31%
zakończona Łącznie głosów: 793
W 2015 roku, główna arteria Dolnego Miasta - ciąg ulic Łąkowa i Wróbla - przeszła gruntowną rewitalizację. Na dotychczas zaniedbanej, aczkolwiek urokliwej alei wymieniono na nowe m. in. nawierzchnię jezdni i chodników, infrastrukturę podziemną, oświetlenie, ławki, a także posadzono dwa rzędy drzew.

Efekt prac zakłócają jednak fasady stojących przy wspomnianych ulicach kamienic. Zdecydowana większość z nich jest mocno zaniedbana, gdyż od momentu powstania nie przechodziła praktycznie żadnego remontu.

Jednym z wyjątków jest kamienica przy ul. Wróblej 24. Należąca i administrowana przez TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) Motława nieruchomość została w 2014 roku kompleksowo odnowiona. Zakres remontu obejmował nie tylko zewnętrzne mury i pokrywającą je sztukaterię, ale również stolarkę okienną, poszycie dachowe, klatkę schodową i piwnicę.

Nieszczelna izolacja przepuszcza wody gruntowe

Niestety, remont ostatniego z wymienionych elementów został wadliwie wykonany. Posadzka piwnicy została bowiem znaczne obniżona i nieskutecznie zaizolowana. W konsekwencji, od ok. dwóch lat podziemia budynku są notorycznie zalewne przez wody gruntowe.

- Praktycznie od zakończenia remontu, z małymi przerwami, w piwnicy zalega kilkucentymetrowa warstwa wody. A skutki tego są naprawdę uciążliwe. Lokatorzy nie mogą korzystać ze swoich komórek, bo składowane w nich rzeczy błyskawicznie uległyby zawilgoceniu. Latem, nie tylko w piwnicy, ale i na całej klatce schodowej rozchodzi się nieznośny fetor. Co gorsza, wilgoć przedostaje się już do mieszkań na parterze - wyjaśnia Jarosław Tuszkowski, mieszkaniec kamienicy.
Zgłoszenia problemu na niewiele się zdały

Nasz rozmówca podkreśla, że problem był wielokrotnie zgłaszany różnym instytucjom. Jednakże żadne ze zgłoszeń nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

- Ja i inni lokatorzy wielokrotnie zgłaszaliśmy ten problem do TBS Motława, Referatu Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czy sanepidu. Bez skutku. Ciągle jesteśmy zbywani, że już niedługo coś zostanie w tej sprawie zrobione. To przykre, że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby nam pomóc - dodaje Tuszkowski.
Piwnica ma zostać zaizolowana w ciągu kilku tygodni

O skomentowanie doniesień mieszkańców kamienicy poprosiliśmy władze TBS Motława. Władze spółki przyznają, że problem jest im doskonale znany. Jednocześnie tłumaczą, że jego rozwiązanie nastręcza wiele trudności.

- To nie jest kwestia braku dobrej woli ze strony naszej spółki. Rozumiem determinację lokatorów, ale mamy do czynienia z naprawdę skomplikowaną usterką. Choć chcemy ją jak najszybciej usunąć, dotychczas nie udało się nam wybrać technologii, w której można wykonać skuteczną hydroizolację tej piwnicy. Tak się jednak złożyło, że właśnie jesteśmy w trakcie negocjacji z wykonawcą, który chce podjąć się tego zadania. Myślę, że jego zrealizowanie to kwestia kilku tygodni. Reasumując, problem zalanej piwnicy przy Wróblej 24 powinien zniknąć już w lutym - mówi Tadeusz Mękal, prezes zarządu TBS Motława.

Opinie (97) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.