Fakty i opinie

Przebieralnie na plażach: miało być 50, będzie 15

Najnowszy artukuł na ten temat

Wzrosła liczba turystów w Gdańsku

Na gdańskich plażach stanie w tym sezonie jedynie 15 przebieralni.
Na gdańskich plażach stanie w tym sezonie jedynie 15 przebieralni. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Choć zdarzało się, że niektórzy plażowicze mylili przebieralnie z toaletą, to z czasem wielu się do nich przyzwyczaiło. W tym roku na gdańskich plażach miało ich stanąć w sumie 50, ale okazuje się, że ich liczba jednak nie wzrośnie. Co się stało?Czy korzystasz z przebieralni na plaży?

tak, zawsze 29%
nie, radzę sobie bez 71%
zakończona Łącznie głosów: 778
Gdański Ośrodek Sportu w tym roku dwukrotnie ogłaszał postępowanie na trzyletni najem fragmentów plaży, na których miało stanąć w sumie 50 przebieralni dla plażowiczów. Po sześć sztuk miało stanąć na kąpieliskach Wyspy Sobieszewskiej i na Stogach, 38 sztuk w rejonie od Brzeźna do Jelitkowa, z czego najwięcej, bo 18, na kąpielisku Molo Gdańsk Brzeźno.

Wyłoniony w postępowaniu podmiot miał je zbudować, ustawić, i płacić czynsz najmu (ponad 11 zł za 1 m kw. netto). Przymierzalnie miały być ustawiane przez trzy lata, w okresie od 15 czerwca do 15 września. Miały mieć od 2,25 do maksymalnie 5 m kw. powierzchni, zadaszenie, wieszaki i możliwość umieszczenia reklamy, na której właściciel miał zarabiać.

Miały, bo nie będzie ich w takiej liczbie. Dlaczego?

- Nikt się nie zgłosił. To prawdopodobnie efekt uchwały krajobrazowej - spekuluje Grzegorz Pawelec, rzecznik GOS.
Chodzi o to, że zgodnie z obowiązującą od zeszłego roku uchwałą porządkowana jest przestrzeń z chaosu reklamowego. Dzięki temu na plażach nie będzie już pstrokatych reklam napojów czy lodów. Na przebieralni mogłaby pojawić się jedynie niewielka zajmująca 10 proc. powierzchni obiektu, reklama z zastosowaniem monochromatu [odcienie jednej barwy, najczęściej szarości - red.], sepii lub barw zaczerpniętych z obiektu na którym są sytuowane.

Czy to oznacza, że przymierzalni na gdańskich plażach nie będzie w ogóle?

- Organizowanie kolejnego przetargu na progu sezonu mija się z celem. Ustawimy więc 15 naszych przebieralni, takich jak w zeszłym roku, na wszystkich kąpieliskach - wyjaśnia Pawelec.
Co ciekawe, gdy przebieralnie zaczęto regularnie ustawiać na trójmiejskich plażach, nie wszyscy wiedzieli, do czego one służą. Dekadę temu, w artykule Plażowicze opamiętajcie się. Przebieralnie to nie toalety, 83 proc. czytelników w naszej ankiecie na pytanie "Korzystasz z przebieralni na plaży?" odpowiedziało, że nie, ponieważ odór jest tam nie do wytrzymania, a tylko 5 proc. nie miało z tym problemu. Po latach jednak stały się stałym elementem na plażach, bez którego coraz trudniej się obejść.

Opinie (76) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.