Fakty i opinie

stat

Zamknięto kościół św. Mikołaja. Szczeliny w sklepieniu i spękania na kolumnach

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusztowania wsparły sklepienie kościoła św. Mikołaja

Pęknięcia na sklepieniach, filarach i posadzce pojawiły się we wnętrzach XIV-wiecznego kościoła św. Mikołaja w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Jedna z najstarszych gdańskich świątyń została zamknięta. Służby budowlane i konserwatorskie próbują określić, co doprowadziło do takiej sytuacji.zakończona Łącznie głosów: 2507
Nowe fakty nt. problemów w kościele św. Mikołaja. Konserwator zabytków: To samo grozi innym zabytkom w centrum Gdańska

Informacja gdańskich dominikanów, którzy opiekują się świątynią od lat, przyszła jak grom z jasnego nieba.

"Z największym bólem informujemy, że ze względów bezpieczeństwa Bazylika pw. Świętego Mikołaja zostanie zamknięta do odwołania. Powodem takiej decyzji Klasztoru jest zły stan sklepienia będący bezpośrednim zagrożeniem dla osób przebywających w kościele."

Spękania na sklepieniach, szczeliny na kolumnach i wybrzuszona posadzka sprawiły, że podjęto decyzję o zamknięciu kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.
Spękania na sklepieniach, szczeliny na kolumnach i wybrzuszona posadzka sprawiły, że podjęto decyzję o zamknięciu kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Dla wielu ta decyzja była zaskoczeniem, ale pierwsze sygnały, że w bazylice dzieje się coś niedobrego pojawiły się jeszcze wiosną. Posadzka w bocznej nawie (od strony ul. Szerokiej) zaczęła pękać i się wybrzuszać, bardziej widoczne stały się też szczeliny w sklepieniu świątyni. Zjawisko przybrało na sile - stąd decyzja dominikanów o zamknięciu kościoła.

Dziś w jego wnętrzu stoją już rusztowania, z których można obserwować najbardziej niepokojące zmiany na kolumnach i sklepieniu świątyni.

Podczas pierwszego spotkania, do którego doszło dziś w kościele, poinformowano, że "najprawdopodobniej konieczne będzie rozebranie i przeniesienie w bezpieczne miejsce barokowych ołtarzy, które znajdują się przy zagrożonych filarach".

Z jakiego powodu konstrukcja kościoła św. Mikołaja zaczęła się tak zachowywać?

- Wiadomo, że przyczyna znajduje się w podłożu - ocenia Grzegorz Sulikowski, miejski konserwator zabytków w Gdańsku w rozmowie z miejskim portalem Gdansk.pl. - Poza tym nie wiadomo nic. Trzeba to wszystko dokładnie zbadać i postawić diagnozę. Czy coś się dzieje z fundamentami? Jeśli tak, to jak zostały wykonane przez budowniczych? Jaką zastosować metodę, by kościół uratować?
Na to pytanie postara się odpowiedzieć zespół ratunkowy, w skład którego wejdą przedstawiciele państwowych służb konserwatorskich i budowlanych, a także naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

Ponieważ nie sposób oszacować, jakie prace będą niezbędne do ustabilizowania konstrukcji kościoła i uniknięcia katastrofy budowlanej, nie wiadomo, jakich nakładów będzie to wymagało.

Średniowieczne poddasze bazyliki św. Mikołaja


Renowacja XVII-wiecznej rzeźby z kościoła św. Mikołaja


Zwiedź z nami kościół św. Mikołaja


Zwiedzanie kościoła świętego MikołajaHistoria bazyliki św. Mikołaja

Choć budowę istniejącej do dziś świątyni zainicjowano w drugiej połowie XIV wieku, to pierwszy kościół w tym miejscu powstał najprawdopodobniej już w 1185 r.

W połowie XIII wieku pomorski książę Świętopełk przekazał świątynię dominikanom, sprowadzonym na te tereny przez św. Jacka. To oni podjęli decyzję o budowie przykościelnego klasztoru. Kilkanaście lat później, w 1260 r., papież Aleksander IV udzielił gdańskim dominikanom przywileju odpustu zupełnego na dzień 4 sierpnia. Do dziś świętujemy to nadanie w postaci Jarmarku św. Dominika.

Historia kościoła św. Mikołaja w Gedanopedii

Opinie (551) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.