• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przez oblodzone schody zamknięto wieżę kościoła Mariackiego

Aleksandra Nietopiel
21 listopada 2022, godz. 10:50 
Opinie (45)
Bazylika Mariacka z góry. Platforma widokowa znajduje się na wieży po lewej stronie. Bazylika Mariacka z góry. Platforma widokowa znajduje się na wieży po lewej stronie.

Wieża kościoła Mariackiego została tymczasowo zamknięta. Powód? Niskie temperatury i śliskie schody. Wskutek oblodzenia nie ma możliwości dotarcia na punkt widokowy. Ze względów bezpieczeństwa wejście na wieżę zamknięto do odwołania.Wieża kościoła Mariackiego tymczasowo zamkniętaCzy była(e)ś poza sezonem na wieży kościoła Mariackiego?

Opady śniegu i nagły spadek temperatury wyłączyły z użytkowania wejście prowadzące na platformę widokową wieży kościoła Mariackiego. To normalna sytuacja o tej porze roku. W sezonie jesienno-zimowym wejść na wieżę kościoła jest wprawdzie mniej, ale chętnych do podziwiania widoków o tej porze roku nie brakuje. Dziennie jest to wciąż od kilkudziesięciu do stu osób.

Ile mierzy słynna wieża? To nie takie oczywisteOblodzone schody na wieżę kościoła Mariackiego: bez soli i piaskuPodczas opadów śniegu i przy wiejącym wietrze śnieg wpada do wnętrza klatki schodowej wieży przez ukośne żaluzje. Wówczas najgorzej jest na schodach na wysokości dzwonów.

- To normalna sprawa, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg. Nawet jeżeli jednego dnia ludzie wchodzą, a potem jest przymrozek, to mokre schody przymarzają, tak jak chodniki. Nie możemy sypać tam solą czy piaskiem, tylko musimy czekać, aż wszystko się roztopi - informuje ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny.
Wejście na wieżę zamknięte jest do odwołania. Wejście na wieżę zamknięte jest do odwołania.

409 schodów na szczyt kościoła MariackiegoWieża kościoła Mariackiego ma 82 m wysokości. Prowadzi do niej 409 stopni schodów. Wejście po części z nich odbywa się oryginalnie zachowaną wąską klatkę schodową z epoki średniowiecza. Wyższa partia klatki schodowej jest już szeroka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane