• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Zamknięty Grabówek i kłopotliwy przejazd. Bilety honorowane między Chylonią i Stocznią

Bogdan
23 maja 2022, godz. 17:00 
Opinie (80)
Czytelnik optuje za tym, by honorowanie biletów w ramach komunikacji zastępczej odbywało się na trasie Gdynia-Chylonia - Gdynia Główna. Czytelnik optuje za tym, by honorowanie biletów w ramach komunikacji zastępczej odbywało się na trasie Gdynia-Chylonia - Gdynia Główna.

Od kwietnia trwa przebudowa przystanku SKM Grabówek. Pasażerom zapewniono zastępczą komunikację, ale tylko od przystanku Chylonia do Stoczni. - Dlaczego nie do Gdyni Głównej? - pyta nasz czytelnik. Wskazuje też na błędy w oficjalnym portalu biletowym SKM, gdzie można kupić bilety miesięczne, ale nie ze stacji Grabówek, co podwyższa cenę przejazdu.Przypomnijmy:

 1. Od 1 kwietnia, w dni powszednie, mając bilet SKM na trasie lub fragmencie pomiędzy przystankami Gdynia Chylonia i Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski można jeździć autobusami i trolejbusami za darmo.
 2. Powodem jest zamknięcie przystanku SKM Grabówek.
 3. Honorowanie biletów potrwa do 30 września.


Zasady honorowania biletów SKM w ZKM Gdynia


W okresie od 1 kwietnia do 30 września przez całą dobę wszystkie bilety okresowe i jednorazowe w relacjach pomiędzy przystankami komunikacji miejskiej (ZKM w Gdyni):

 • Chylonia Dworzec PKP - Stocznia SKM - Morska (ul. Chylońską i dalej ul. Morską, także ul. Zakręt do Oksywia do/z przystanku Grabówek SKM),
 • Hutnicza - Estakada - Morska - Estakada / węzeł Żołnierzy Wyklętych (przez Estakadę Kwiatkowskiego).


Honorowanie biletów w trakcie remontu: zasadyPoczątki wyburzania SKM GrabówekHonorowanie biletów ma ułatwić pasażerom podróż. Zdaniem naszego czytelnika honorowanie biletów powinno odbywać się na trasie Gdynia Chylonia - Gdynia Główna.

Do tego powinny zostać wprowadzone zmiany w oficjalnym portalu biletowym SKM, który obecnie "nie widzi" przystanku Grabówek podczas kupowania biletu miesięcznego. A to zwiększa koszty podróży.


Oto jego argumenty i propozycje zmianOd wielu lat dojeżdżam do pracy, korzystając z SKM-ki, na trasie Gdynia Grabówek - Gdańsk Główny.

Na czas remontu zapewniono pasażerom możliwość korzystania z komunikacji zastępczej - autobusowo-trolejbusowej, ale tylko na odcinku Chylonia - Gdynia Stocznia. Nie rozumiem, dlaczego nie przedłużono trasy do Gdyni Głównej. Rano problem jest dla mnie w zasadzie niezauważalny, natomiast po południu jak najbardziej. Wracam bowiem o różnych godzinach i zdarza mi się trafić na kolejkę jadącą tylko do Gdyni Głównej. I wówczas albo muszę czekać na przystanku "wyjazdowym" na następną kolejkę, albo przesiąść się na następną w Gdyni Głównej, czyli też czekać.

Nie wydaje mi się, by przewiezienie kilku dodatkowych pasażerów (bo tylu zazwyczaj wysiada na przystanku Stocznia) dwa przystanki dalej miało jakikolwiek realny wpływ na zwiększenie kosztów funkcjonowania komunikacji zastępczej ZKM. Uważam, że takie ograniczenie wprowadzono ze względów formalno-proceduralnych, aby urzędnikom "na papierze" zgadzały się "pasażero-kilometry", a wygoda pasażerów pozostała na dalszym planie.

Jest też kolejny, kto wie, czy nie ważniejszy problem. Ostatnio musiałem kupić nowy bilet miesięczny. Przy próbie zakupu biletu na trasie Gdynia Grabówek - Gdańsk Główny oficjalny portal biletowy SKM (https://bilety.skm.pkp.pl/) zakomunikował bowiem, że "niestety, nie udało się odnaleźć połączenia". A zatem do wyboru miałem następujące warianty:

 1. Kupić bilet na odcinek Gdynia Leszczynki - Gdańsk Główny. Niestety bilet ten byłby droższy, gdyż jest to już kolejna strefa taryfowa.
 2. Kupić bilet na odcinek Gdynia Leszczynki - Gdańsk Stocznia i ryzykować spotkanie z kontrolerem SKM pomiędzy Stocznią a Gdańskiem Głównym.
 3. Kupić bilet na odcinek Gdynia Stocznia - Gdańsk Główny i oczekiwać na spotkanie z kontrolerem ZKM Gdynia pomiędzy "Estakadą", gdzie wsiadam do trolejbusu, a przystankiem Morska - Stocznia.

Oczywiście żadne z tych rozwiązań nie jest dla mnie satysfakcjonujące.

Aż dziwne, że komunikacja zastępcza działa od półtora miesiąca, a dotychczas nikt tego problemu nie zauważył, zwłaszcza iż analogiczna sytuacja występuje oczywiście także dla innych relacji, które znajdują się "na skraju" odległości poszczególnych przedziałów taryfowych.

Widzę następujące rozwiązania opisanego problemu:

 • czasową zmianę taryfy, czyli wydłużenie odcinka taryfowego do przystanku Leszczynki
 • wprowadzenie na portalu możliwości zakupu biletu od przystanku Grabówek, z odpowiednią informacją, iż jest on nieczynny i należy korzystać z komunikacji zastępczej.


Śpiewające drzwi na byłej stacji SKM GrabówekOdpowiada Tomasz Złotoś, rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej

Honorowanie biletów kolejowych Taryfy Pomorskiej (obowiązującej w pociągach PKP SKM i POLREGIO w woj. pomorskim) w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia zostało wprowadzone ze względu na brak możliwości dojazdu pociągiem do przystanku Gdynia Grabówek. Teoretycznie wystarczyłoby więc zapewnienie honorowania biletów kolejowych TP na odcinku pomiędzy przystankami SKM Gdynia Leszczynki i Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski.

Jednak ze względu na zamkniecie jednego toru na odcinku pomiędzy stacjami Gdynia Chylonia - Gdynia Główna i związane z tym ograniczenia liczby kursujących tu pociągów jedną z propozycji przedstawionych ZKM Gdynia przez PKP SKM było honorowanie biletów kolejowych (TP) właśnie na tym odcinku. Obowiązujący zakres honorowania biletów jest efektem negocjacji między naszą Spółką a ZKM Gdynia, który bardzo szczegółowo określił jego warunki.

Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że niemal 70 proc. pociągów SKM jadących z Gdańska Głównego do Gdyni dojeżdża do przystanku Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski, od którego podróżni mogą kontynuować podróż pojazdami ZKM w stronę Gdyni: Grabówka, Leszczynek i Chyloni, korzystając z honorowania biletów kolejowych (TP).

Brak możliwości zakupu biletu przez stronę internetową bilety.skm.pkp.pl do i z przystanku SKM Gdynia Grabówek wynika z tego, że strona ta pobiera informacje niezbędne do sprzedaży biletów z rozkładu jazdy.

Deweloper budujący tę stronę przyjął, że bilet można sprzedać do przystanku/stacji, na którym zatrzymują się pociągi. 1 kwietnia br. rozpoczęła się modernizacja przystanku Gdynia Grabówek, która wymusiła wyłączenie go z eksploatacji. Żadne pociągi się na nim nie zatrzymują, więc system "nie widzi" pociągów do i z Grabówka i dlatego właśnie na tej stronie internetowej nie można kupić takiego biletu.

Rozmawiamy z deweloperem strony na temat ewentualnej możliwości uruchomienia sprzedaży biletów do i z z Gdyni Grabówka. Takie bilety są wciąż dostępne w innych kanałach sprzedaży. Można je kupić w kasach biletowych, automatach biletowych, aplikacjach: Jakdojadę, SkyCash, a także u kierownika pociągu.


Quiz Komunikacja w Trójmieście. Znasz wszystkie odpowiedzi? Średni wynik 67%

Komunikacja w Trójmieście. Znasz wszystkie odpowiedzi?

Rozpocznij quiz
Bogdan
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane


wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane