Fakty i opinie

Zarzuty dla terapeutki szarpiącej autystycznego chłopca

Najnowszy artukuł na ten temat

Po naszej publikacji terapeutka szarpiąca autystę stanie przed sądem

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej usłyszała terapeutka, która użyła przemocy wobec autystycznego chłopca. Nagranie jako pierwsi ujawniliśmy w sierpniu. Kobiecie grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.Terapeutce grożą teraz nawet dwa lata pozbawienia wolności.
Terapeutce grożą teraz nawet dwa lata pozbawienia wolności.

Czy praca terapeutów pracujących z autystycznymi dziećmi powinna być bardziej kontrolowana?

tak, bo dzieci w takich sytuacjach są bezbronne i nie potrafią pożalić się rodzicom 67%
raczej tak, ale bardziej pod kątem stosowanych przez nich metod 7%
nie musi być, ważne, żeby rodzice wiedzieli, co się dzieje z ich dzieckiem w czasie terapii 14%
nie, to profesjonaliści, a cała sprawa została niepotrzebnie nagłośniona 12%
zakończona Łącznie głosów: 491
Przypomnijmy: użycie przemocy zostało nagrane przez rodziców czteroletniego chłopca chorującego na autyzm. Kamera została zamontowana po kilku sesjach prowadzonych przez kobietę przydzieloną przez Poradnię dla Osób z Autyzmem przy ul. Chopina zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Rodzice, którzy nie byli wpuszczani do pokoju zareagowali, gdy chłopiec zaczął się nienaturalnie zachowywać: bijąc się po twarzy, płacząc, przestając ufać ludziom.

Nagranie trafiło do poradni, gdzie wywołało niedowierzanie dyrekcji placówki. Następnego dnia w obecności świadków nastąpiła konfrontacja terapeutki z rodzicami dziecka. Dyrektorka zwolniła podopieczną. Rozstanie nastąpiło za porozumieniem stron, dzięki czemu, co udało się nam ustalić, kobieta nadal przyjmowała pacjentów.

- To już nasza wewnętrzna sprawa. Uznaliśmy, że taki sposób rozstania będzie najlepszy dla obu stron. To moja decyzja - ucinała w rozmowie z nami Elżbieta Mazur, kierownik Poradni dla Osób z Autyzmem w Gdańsku.

Niewykluczone, że wpływ na nią miała opinia, jaką cieszyła się kobieta, która w poradni pracowała jako oligofrenopedagog. Według relacji dyrektor placówki, była jedną z najlepszych terapeutek, stawianą za wzór i przykład innym osobom, które miały ją obserwować przy pracy i w ten sposób uczyć się prawidłowego podejścia do dzieci z autyzmem.

Doniesienie w sprawie popełnienia przestępstwa polegającego na zastosowaniu przemocy wobec chłopca trafiło także natychmiast do prokuratury Gdańsk-Śródmieście. Terapeutce, która odmówiła składania wyjaśnień, zostały postawione zarzuty.

- Dotyczą one naruszenia nietykalności cielesnej dziecka. Po publikacji materiału zgłosiły się do nas także inni rodzice, którzy twierdzili, że ich dzieci również zostały skrzywdzone. Nie było jednak dowodów na poparcie ich oskarżeń - wyjaśnia Renata Klonowska, szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Kobiecie grożą teraz maksymalnie dwa lata więzienia.

Tak wyglądała terapia czteroletniego autysty, po której zostały postawione zarzuty.

Opinie (187) 5 zablokowanych

 • Wystarczy

  podać dane i adres tej osoby ;)

  Myslę ze nie tylko ja bym ją ,,POSZARPAŁ'' tak, ze odechcialoby sie jej opieki nad kimkolwiek do końca życia.

  • 96 66

 • Zwykła sz... a nie terapeuta.

  • 86 24

 • Do małych dzieci oraz osób z tego rodzaju niepełnosprawnością

  dopuszczałabym tylko opiekunów/terapeutów z doświadczeniem i referencjami, bo tacy mali pacjenci nie mają jak się poskarżyć (co jak widać na filmie zostało wykorzystane). Skoro ta pani miała takowe doświadczenie/referencje, to może należy zastanowić się nad zmianą wymogów, aby je uzyskać?
  Podobna jest beztroska i nierozróżnianie przedszkola oraz punktu przedszkolnego.

  • 45 10

 • Re: Wystarczy

  Nie można. Ustawa nie pozwala..

  • 3 3

 • trzeba mieć naprawde anielską cierpliwość

  do zwyklych dzieci, a co dopiero do upośledzonych.

  Choć z drugiej strony casus upośledzonego kleptomana, którego "bezprawnie" (sąd nie zauważył niepoczytalności) wsadzili za kratki, a wskutek tego nawet jego własny adwokat przyznał, że to pomogło, stwierdzając że jego klient przeżył spory szok i w efekcie zmienił swoje postępowanie.

  • 49 4

 • akurat punkt przedszkolny podobnie jak klub malucha itp itp to jest obejście przepisów o funkcjonowaniu przedszkoli.

  • 6 1

 • "a d*pa, d*pa i jeszcze raz d*pa!" (F. Kiepski)

  • 4 1

 • Rodzice rozpętali takie piekło jakby ta terapeutka znęcała się nad tym dzieciakiem...

  a na filmie poszturchuje lekko żeby zwrócić uwagę. Nie wydaję mi się to szczególnie naganne. No, ale ja się nie znam.

  • 77 97

 • Pani miała doświadczenie, bo 16 lat pracowała w tej Poradni, a referencje wystawiała jej sama pani Dyrektor poradni. Np. w rozmowie ze mną przekonywała - dokładnie tak jak w artykule piszą - że jest jedną z najlepszych terapeutek, stawianą za wzór i przykład innym osobom, które miały ją obserwować przy pracy i w ten sposób uczyć się prawidłowego podejścia do dzieci z autyzmem. Wymogów aby uzyskać doświadczenie czy referencje nie ma więc żadnych - poza opinią pani dyrektor.
  Jestem w prawie 100% pewna, że gdyby była tak świetną terapeutką dawno już zalazłaby pracę w innej placówce na terenie Trójmiasta - w placówkach (niestety prywatnych), które oferują dużo więcej w dużo lepszych warunkach pracy (możliwości rozwoju, szkolenia, konferencje, praca w jednym miejscu, a nie przemieszczanie się pomiędzy domami dzieci).
  Poza tym pewnie nawet dyscyplinarne zwolnienie tej zołzy pewnie nie miałoby wpływu na wykonywanie przez nią dalszej "pracy" - bo nie ukrywajmy - większość terapeutek pracuje popołudniami "na czarno"

  • 11 3

 • Dlatego aborcja powinna być legalna...

  Nie rozumiem dlaczego kobiety, lub w niektórych przypadkach oboje rodziców, nie może decydować o tym czy dziecko, nawet jeśli wiadomo, ze będzie chore, nie może podjąć samodzielnie decyzji o aborcji? Dotyczy to też niechcianych ciąż czy efektów przemocy seksualnej. Polska to ciemnogród i mentalność średniowieczna... Tak, tak: "Bóg dal dziecko, Bóg da na dziecko". Śmiać mi sie chce. Więcej mi sie nie chce na ten temat pisać bo szkoda czasu.

  • 70 63

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.