• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaspa: bloki zamiast biur oraz plany dla innych dzielnic

Krzysztof Koprowski
12 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Przed budynkami City Parku planowano pierwotnie zbudować zespół biurowy. Wszystko jednak wskazuje, że będą tutaj kolejne budynki mieszkalne. Przed budynkami City Parku planowano pierwotnie zbudować zespół biurowy. Wszystko jednak wskazuje, że będą tutaj kolejne budynki mieszkalne.

Nie budynki biurowe, a kolejne bloki mieszkalne powstaną na Zaspie przy al. Jana Pawła II. Tak zdecydował deweloper, dla którego trwa opracowywanie projektu planu zagospodarowania przestrzennego. W toku prac są także inne dokumenty planistyczne m.in. dla rejonu zajezdni autobusowej, VII Dworu i Ujeściska.



Czy Zaspa to dobre miejsce dla budowy biurowców?

O tym, że koncepcja drugiego etapu osiedla City Park dewelopera Inpro w rejonie al. Rzeczypospolitej i Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska ulegnie zmianie było wiadomo od dłuższego czasu. Już kilka miesięcy temu deweloper nieoficjalnie zapowiadał wycofanie się z inwestycji biurowej na rzecz kolejnych bloków mieszkalnych.

Teraz zgodnie z jego pomysłem trwa przygotowanie nowego projektu planu zagospodarowania, który był prezentowany podczas ostatniej Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska.

- Chcieliśmy podzielić inwestycję na dwie części: osiedle mieszkaniowe i zbudować namiastkę centrum biurowego. Centra biurowe zaczęły powstawać jednak w innym miejscu - wzdłuż al. Grunwaldzkiej. To oczywiste dla nich miejsce, sami też kupiliśmy nieruchomość i będziemy budować biurowiec. Dlatego chcemy zmienić przeznaczenie tego terenu na Zaspie na mieszkaniowy, co jest naturalną funkcją w tej części miasta - wyjaśnia Krzysztof Maraszek, wiceprezes zarządu firmy Inpro.
- Szczęśliwie złożyło się, że inwestycja została rozciągnięta w czasie. Biurowce w tym miejscu straciły sens przestrzenny, urbanistyczny, funkcjonalny i ekonomiczny. Cieszę się, że projekt ewoluuje w korzystną stronę i wprowadzą zabudowę mieszkaniową, dla której ta lokalizacja jest jak najbardziej odpowiednia - dodaje Antoni Taraszkiewicz z pracowni architektonicznej Fort, która odpowiada za dotychczas zrealizowaną część osiedla oraz projekt nowego etapu.
  • Wizualizacja nowej zabudowy przygotowana jako wniosek do zmiany planu.
  • Wizualizacja nowej zabudowy przygotowana jako wniosek do zmiany planu.
  • Założenia nowego planu zagospodarowania.
Nowa zabudowa ma nawiązywać swoim wyglądem do istniejących już sześciu budynków City Parku. Dwa nowe bloki będą jednak niższe - mają mieć dziesięć, a nie dwanaście kondygnacji. Ich usytuowanie ma natomiast kontynuować linię zabudowy pobliskiego zobacz na mapie Gdańska osiedla Awiator, którego budynki powstają wzdłuż al. Jana Pawła II.

Między nowymi blokami a istniejącymi przewidziano w projekcie planu zagospodarowania przejście piesze (wraz z drogą wewnątrzosiedlową) z małym skwerem przy ruchliwej al. Rzeczypospolitej, wokół którego będą zlokalizowane sklepy.

- To połączenie piesze, zawarte w projekcie planu, stanowi naturalny skrót z rejonu al. Jana Pawła II w stronę przystanku tramwajowego [Startowa zobacz na mapie Gdańska - dop. red.]. Wielu mieszkańców idzie właśnie tędy, by ominąć przystanek tramwajowy dostępny poprzez kładkę zobacz na mapie Gdańska - dodaje Adam Rodziewicz, projektant z Biura Rozwoju Gdańska.
W dwóch nowych budynkach przewiduje się łącznie 160 mieszkań. Dodatkowo deweloper chce zrealizować jeszcze niewielki czterokondygnacjny blok na skraju parku z 22 mieszkaniami. Inpro zapowiada, że wejście na plac budowy będzie gotowe już w ciągu sześciu miesięcy od uchwalenia planu.

Widok z żurawia budowlanego na sąsiednim osiedlu Awiator. Materiał z 2013 r.

Wideoprezentacja osiedla City Park.



Także z myślą o deweloperach jest tworzony kolejny plan zagospodarowania - w rejonie al. Hallera zobacz na mapie Gdańska dla terenu zajezdni autobusowej oraz na południe od niej, do zabudowy wzdłuż ul. Pstrowskiego zobacz na mapie Gdańska.

Plan ten ma pozwolić na sprzedaż gruntów bazy autobusowej ZKM Gdańsk, a za pozyskane w ten sposób środki finansowe ułatwić budowę nowej zajezdni (najprawdopodobniej na Południu).

Sprzedaż terenów zajezdni przy al. Hallera ma pozwolić na budowę nowej na Południu. Sprzedaż terenów zajezdni przy al. Hallera ma pozwolić na budowę nowej na Południu.
Dla południowej części planu urbaniści z BRG potwierdzili informację, która pojawiła się w komentarzach pod artykułem dot. pożaru centrum samochodowego przy al. Hallera w grudniu ub. r., o zakupie gruntów przez jednego z deweloperów,

- W części południowej struktura własnościowa mocno się zmienia, ponieważ jeden z deweloperów stopniowo wykupuje teren. Chodzi o firmę Robyg - przyznaje Artur Budziak, projektant z Biura Rozwoju Gdańska.
Granica opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy al. Hallera Granica opracowania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy al. Hallera
Dodajmy, że jeszcze w grudniu sam deweloper odmawiał nam udzielenia informacji w zakresie nabycia tych terenów.

- Ze względu na to, że Grupa Robyg jest spółką giełdową nie możemy podać do publicznej wiadomości danych, które nie zostały opublikowane w raporcie giełdowym. Jak tylko pojawi się taka możliwość, będziemy informować o dokładniejszej lokalizacji działki. Nie możemy w związku z tym podać także od kogo działka został zakupiona. Przedwstępna umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu została zawarta w dniu 10 grudnia. Na działce, której dotyczy transakcja Grupa Robyg planuje realizację inwestycji mieszkaniowej - oświadczyła jeszcze w grudniu Magdalena Karpienko, reprezentująca dewelopera Robyg w kontaktach z mediami.
Założeń planu podczas komisji nie udało się jednak przedstawić. Przewodnicząca komisji, Aleksandra Dulkiewicz, stwierdziła, że radni nie otrzymali kompletu dokumentów od BRG i dlatego też projekt planu będzie prezentowany podczas kolejnego posiedzenia komisji.

  • Teren, dla którego jest sporządzany plan zagospodarowania na VII Dworze.
  • Parametry nowej zabudowy. Wyższe i większe budynki to istniejące bloki wzdłuż ul. Michałowskiego.
  • Analiza nasłonecznienia. Wyższe i większe budynki to istniejące bloki wzdłuż ul. Michałowskiego.
Bez problemu udało się natomiast przedstawić zamierzenia dla VII Dworu. Tutaj w rejonie ul. Orłowskiego zobacz na mapie Gdańska planuje się dopuścić niewielkie budynki mieszkalne, które zastąpią obecną prowizoryczną zabudowę.

Nowa zabudowa ma być niższa niż sąsiednie czteropiętrowe bloki i parametrami nawiązywać do bardziej kameralnej zabudowy wzdłuż ul. Orłowskiej po stronie lasu. Plan ponadto ma pozwolić na zachowanie istniejącego wejścia do lasu w tym rejonie.

Urbaniści pracują także nad planem zagospodarowania dla Ujeściska w rejonie ul. Warszawskiej, Cedrowej i Trasy W-Z zobacz na mapie Gdańska. Dopuszczona będzie tutaj zabudowa mieszkaniowo-usługowa.

Przykładowa forma zagospodarowania terenów na Ujeścisku zgodna z koncepcją planu. Przykładowa forma zagospodarowania terenów na Ujeścisku zgodna z koncepcją planu.
Dodatkowo dla lepszej dostępności samochodem przewiduje się budowę kolejnego węzła z Trasą W-Z poprzez ul. Cedrową zobacz na mapie Gdańska. Będzie to węzeł w formie dobudowanych obustronnie ramp wjazdowych i zjazdowych z "wuzetki" na poziom ul. Cedrowej, umożliwiając podróż "wuzetką", jak i Cedrową w dowolnym kierunku (do obwodnicy i centrum oraz do ul. Warszawskiej i Kartuskiej).

W toku sporządzania są także plany zagospodarowania dla: rejonu ul. Nowatorów zobacz na mapie Gdańska, dopuszczając tam budowę hotelu oraz wieży kontroli ruchu, nowa zabudowa ma być tak kształtowana, by w przyszłości w razie potrzeby była możliwość poszerzenia ul. Nowatorów do czterech pasów ruchu; al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska w obrębie kompleksu biurowego Alchemia - korekta parametrów zabudowy, w tym wjazdu; terenu zespołu szkół ogólnokształcących nr 5 w Nowym Porcie zobacz na mapie Gdańska - korekta parametrów pod kątem realizacji urządzeń lekkoatletycznych.

Inwestycje

Miejsca

Opinie (191) 2 zablokowane

  • twierdza (2)

    Bloki, jak bloki. Nic nadzwyczajnego. Trochę przytłaczające. Największym minusem tych molochów jest to, że są obwarowane wałami ziemnymi i płotami, przez co nie integrują się z przestrzenią miejską. To kolejne getto. Te stare bloczyska w Młyńcu są bardziej strawne pod tym względem - mają gabaryty i są pozbawione finezji, ale zostawiają wokół przestrzeń dla ludzi. Wzór dla urbanistów.

    • 40 3

    • Dokładnie (1)

      A w dodatku w nowym budownictwie jest fatalna akustyka, słychać jak sąsiad za ścianą się głośniej zaśmieje (bloki Górskiego). W starej wielkiej płycie było dużo lepsze wyciszenie.

      • 8 2

      • W starej wielkiej płycie, w której mieszkam od prawie 40 lat (właśnie na Zaspie), słychać nawet, jak ktoś ,,robi siusiu" za ścianą, więc proszę nie mówić o dobrej akustyce w tego rodzaju zabudowie...

        • 7 2

  • Awiatior a central park (3)

    Akurat awiator jest na tym terenie perełka, ładne nieco kameralne osiedle w jednej linii i nikt nikomu nie patrzy w talerz, ciekawa architektura i park na tyłach. Porównujac awiatora z upchanyn central parkiem ten ostatni prezentuje sie bardzo mizernie. Inna liga. Ktos wie jakie sa różnice w cenach pomiędzy tymi osiedlami?

    • 25 8

    • (2)

      Mieszkam w City Park, tez na początku nie podobały mi się te bloki i myślałam że Aviator lepszy....przed wydaniem opinie sugeruję obejrzeć i porównać..Aviator droższy w zakupie i utrzymaniu....z oknami na jedną stronę i bardzo małymi pokojami......

      • 3 7

      • (1)

        Widać, że guzik wiesz o Awiatorze. Jakie okna na jedną stronę? Ja mam widok na obie strony, w tym na śliczny park, a nie na sąsiedni blok. Małe pokoje? No cóż, jak oglądałeś tylko 33-metrowe kawalerki to co zrobić. Każdy znajdzie jednak coś dla siebie, a najbardziej wymagający kupowali np. 2 mieszkania obok siebie i je łączyli. O standardzie i sąsiedztwie w ogóle nie ma co się wypowiadać, bo wystarczy wejść na forum City Parku i Awiatora. W City Parku mieszka żulernia i słoje z najbardziej mrocznych zakątków Polski. No i przynajmniej w Awiatorze nikt nie robi szopek z ochroną jak w City Parku, że ludziom za drogo i najpierw zrobili jednego ochroniarza na 2 budynki, a teraz kombinują jak w ogóle pozbyć się ochrony. Także jak widać jest standard i "standard".

        • 3 2

        • Wolimy City Park

          Kupiliśmy mieszkanie w City Parku, a nie w Awiatorze ponieważ:
          - Bliżej do kolejki SKM i tramwaju.
          - Mieszkania City Park mają znacznie większe okna niż w Awiatorze i przez to pokoje są lepiej naświetlone. Niektóre pokoje w mieszkaniach w Awiatorze mają tylko jedno okno wielkości małego okna, które mamy w kuchni. Jak w ciemnicy.
          - Mieszkania w Awiatorze są albo od strony ruchliwej Al. Jana Pawła (czyli ciągły hałas), albo północno-zachodnie od strony parku (słabo oświetlone). Oraz mają wewnętrzne balkony (w City Parku są zewnętrzne), co dodatkowo powoduje że mniej światła wpada do mieszkania.
          - W Awiatorze jest tylko jedna winda na klatkę. Życzę powodzenia z wchodzeniem z wózkiem, albo zakupami na 10 piętro, kiedy się ona zepsuje.

          Dlatego kupiliśmy "melinę" w City Parkowej "żulerni", a nie "apartament" w "prestiżowym" Awiatorze.

          Muszę przyznać, że same budynki Awiatora są ładniejsze, choć moim zdaniem, mniej praktyczne. Mam wrażenie, że Allcon bardziej skupia się na wyglądzie swoich inwestycji, niż na tym, żeby było one funkcjonalne. Pracuje w Łużycka Office Park budowane przez Allcon, które też jest "piękne", ale pełne niepraktycznych rozwiązań. Wszystko tylko po to, żeby wyglądało.

          • 2 1

  • A jak Golaszewski (2)

    z Gorskim sie dogadali - moze o tym tez moznaby napisac? Jak Gorski wydzwanial do mieszkancow "podwladnych" Golaszewskiego proponujac spotkania w dziwnym celu. Przy okazji mozeby CBA zainteresowalo sie mezem, ktory nota bene wyglada jakby sie nie myl od lat i ciagle sie przechwala internowaniem w stanie wojennym.

    • 7 2

    • Gołaszewski i żona to osobna bajka (1)

      Za komuny jak jego żona nauczycielka geografii wchodziła do pokoju nauczycielskiego - to milkły rozmowy. Potem wraz z wiatrem zmian politycznych - rodzinę Gołaszewskich przywiało do pierwszych ławek w kościele Opatrzności Bożej, a imć tata stał się gorliwym budowniczym tegoż kościoła (cudowne nawrócenie...). A potem Mr.Gołaszewski okopał sie w S.M.Rozstaje na dłuuuuuuuugie lata....

      • 6 0

      • O. Że milkły rozmowy to nie wiedziałem.

        Fakt, że nikt z klasy jej nie lubił, ale ja o dziwo miałem 5 z gegry.

        • 6 0

  • za rzadów po i kadencji pa .... (4)

    udało sie zeszpecic miasto Gdańsk jak nikomu innnemu .... monumentalne brzydkie udowle ecs ts gb, blokowiska zaspa wrzeszcz ... lipa

    • 18 9

    • Janusz jedź na ryby lanosem (3)

      a co do tego mają rządy PO?... Już wolałem bierne rządy PO niż obecne niszczenie Polski przez PiS która demontuje nasz kraj i sprawia że normalni obywatele nie są już z niego dumni. Zamiast mieszkań PiS najlepiej zbudowało by kościoły, pomniki smoleńskie i place imienia kaczynskiego

      • 6 12

      • Przedsiębiorczy ...

        nie spinaj się wyluzuj bo ci pikawa wysiądzie i kto za ciebie bedzie tyrał ....

        • 7 2

      • Nie Janusz tylko Rysiek ....

        nie lanosem tylko białom astro, jade dziś na miasto .....

        • 5 0

      • już boli płacenie 12zł/h

        ,,krzak" wytną i co wtedy???

        • 0 4

  • Przecież zamknięto Samfix bo Robyg kupił działkę. Proste.

    • 7 0

  • Populacja Gdanska nie wzrasta (3)

    kto to więc kupuje?

    • 10 5

    • Inwestorzy

      Studenci, którzy postanowili pozostać w 3mieście, emigracja, która na emeryturę tu wróci, obcokrajowcy (też z myślą o emeryturze)

      • 7 1

    • Wzrasta.

      Tyle, że słoiki nie mają zameldowania w Gdańsku a na swoich wioskach. Zameldowanie na wsi, to bonus chociażby w postaci niższego ubezpieczenia OC.

      • 10 1

    • Ja kupuję w celach inwestycyjnych.

      • 0 1

  • Od strony opolskiej

    Od strony opolskiej w parku jp2 est miejsce. Kilka bloków wejdzie. Panowie radni z pawelkiem na czele...... czy trzeba wam jeszcze lokalizację podsuwac?

    • 12 1

  • ulice

    Może by tak więcej ulic w rejonie bo przybędzie kilka tysięcy mieszkańców?

    • 8 0

  • Co niektóry juz niedolicza sie ile maja mieszkan ile bloków a może zanczy ze ma się blok inpoco tam pisac oświadczenie o mieszkaniach

    • 1 4

  • lejmy beton, lejmy. święty betonie nasz...

    oby szybko rak się zatroszczył o tych, którzy o tym decydują., Ten sam, na który pozwalają szadółki fosfory porty spalarnie - bo te same osoby chcą by truły.

    • 1 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane