Zaspa. Dzielnica z lotniczym rodowodem z lotu ptaka

Z jednej strony blokowisko, z drugiej - atrakcyjnie położona dzielnica z dobrą infrastrukturą. Poznajcie historię kilku charakterystycznych punktów Zaspy i zobaczcie, jak wyglądają z lotu ptaka.Pas startowyW XIII wieku na brzegu jeziora Zaspa (teren dzisiejszej Letnicy), powstała osada rybacka o tej samej nazwie. W 1914 roku tereny dzisiejszej Zaspy włączono do Gdańska, a najważniejszym jej elementem było lotnisko cywilne - pierwsze na terytorium dzisiejszej Polski. Zniszczone podczas walk o Gdańsk w 1945 r., po wojnie zostało odbudowane - powstała wówczas betonowa droga startowa, czyli to, co wszyscy nazywamy "pasem startowym na Zaspie".

Jak to z lotniskami w Gdańsku byłoDokładnie 45 lat temu lotnisko zamknięto, a na jego terenie zaczęło powstawać osiedle pod roboczą nazwą Lotnisko, na którym miało mieszkać 50 tys. osób. Dziś pas startowy w połowie jest zabudowany, ale jego zarys doskonale widać z lotu ptaka.

Kładka dla pieszychKładka dla pieszych ma zostać rozebrana.
Kładka dla pieszych ma zostać rozebrana. fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl
To kolejny charakterystyczny element Zaspy - kładka nad al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II . Powstała w latach 80. XX wieku i miała służyć klientom centrum handlowego, które jednak nigdy nie powstało. Jest ogromna, ale dziś już niefunkcjonalna i przestarzała. Ma zostać wyburzona, nie wiadomo jednak, kiedy zniknie z krajobrazu - urzędnicy odkładają decyzję w czasie, bo likwidacja kładki będzie droga. Tymczasem 500 tys. zł przeznaczono na jej remont.

Kładka dla pieszych na ZaspieGigantyczne muralePonad 50 spektakularnych, wysokich nawet na 36 m murali czyni z Zaspy największą w Polsce i jedną z największych na świecie galerii malarstwa ściennego. Prace powstawały od 1997 roku w różnorodnych technikach, stylach i kolorach, ich autorzy pochodzą z całego świata. Dzięki muralom Gdańsk znalazł się wśród 15 najciekawszych miejsc na światowej mapie street artu, opublikowanej w książce "The World Atlas of Street Art and Graffiti".

Zaspa - dzielnica muraliCmentarz Ofiar HitleryzmuCmentarz Ofiar Hitleryzmu
Cmentarz Ofiar Hitleryzmu fot. Małgorzata Zimnoch/trojmiasto.pl
Cmentarz powstał w tym miejscu pod koniec XIX wieku jako miejsce pochówku ludzi biednych i z marginesu społecznego: starców zmarłych w przytułkach, samobójców, topielców i więźniów, na których wykonano karę śmierci. Od początku II wojny światowej w mogiłach zbiorowych Niemcy grzebali tu rozstrzelanych i pomordowanych w obozach i więzieniach. Po wojnie na cmentarz przenoszono szczątki ofiar nazizmu z wielu miejsc Pomorza. 4 kwietnia 1992 dokonano tu ostatniego pochówku - w nowym grobowcu złożono prochy 38 Obrońców Poczty Polskiej, rozstrzelanych niedaleko stąd 5 października 1939 r. Ich szczątki odkryto niecały rok wcześniej w miejscu dawnej strzelnicy na Zaspie, w rejonie ulicy Burzyńskiego .

Historia niezwykłego miejsca na ZaspieOsiedle jak plaster mioduCzy dziś Zaspa jest atrakcyjnym miejscem do życia? Mieszka tu ok. 26 tys. osób i chociaż trudno jej uciec od miana blokowiska, to przecież jest to dzielnica świetnie położona - niedaleko morza, bardzo dobrze skomunikowana i z dobrą infrastrukturą - jest tu szpital, są szkoły, place zabaw, dom kultury i tereny zielone. Czy chcielibyście tutaj zamieszkać?

Opinie (349) ponad 20 zablokowanych

 • Ciekawa historia,choć osobiście wolę mieszkać na peryferiach a nie w blokowisku,ale wiadomo każdy ma wybór moi drodzy i kochani.Sama Zaspa to typowa sypialnia w trojmiejskiey konurbacyi.Witkacy,ciekawa postać to ten co popełnił sepuku po wejściu Sowietów 17 września.Szkoda, bo zacny z niego był poeta i malarz.

  • 30 102

 • Bardzo

  Bardzo fajne zdjęcia. Super, że aktualne.
  Uważam, że Zaspa jest jedna z najlepszych dzielnic do zamieszkania. Minusy - brak miejsc postojowych dla mieszkańców, ale rekompensuje to lokalizacją, zielonymi terenami itp.
  Taka morena to tam blok na bloku, betonozacja pełną parą.

  mam nadzieję, że nigdy te wewnętrzne dziedzińce na zaspie nie będą zabudowywane, chociaż czytałem o takim "hipotetycznym" projekcie. Deweloperzy na pewno byliby szczęśliwi z tych terenów. Dlatego mieszkańcom radze jak najszybciej jeśli to możliwe jakkolwiek prawnie zabezpieczyć te tereny.

  • 159 21

 • Zaspa masakra

  Nic tam nie ma

  • 48 220

 • Spoko dzielnica, mieszkam na zaspie od 2 lat i wszystko mam blisko, skm, tramwaj, od groma sklepów, autobusy, boltem po Gdańsku za 2 zł. 3 parki i plaża blisko. Nawet kręgle i bilard blisko. Samochód jest tu zbędny, rocznie robie 1000 km.

  • 137 18

 • Bardzo ladne

  Z góry to wszystko inaczej wygląda.
  Bardzo ładne podwórko. A nie tam już "wilki" czekają za płotem i tylko marzą żeby coś tam postawić. Wara od tego podwórka, wszelkim deweloperom i innym . To nie jest Korea pln. że mrówkowce stoją jeden przy drugim.

  • 79 10

 • jeszcze latałam z tego lotniska!

  krajowe linie obsługiwały An-24, a po starcie wylatywało się nad zatokę. Budynki terminali przypominały wtedy dworce PKS

  • 96 1

 • i po Zaspie - beton leją wszędzie gdzie tylko 'odpowiednie' przepisy o zabudowie ustalą - minima, maksyma dla odległości, gęstości, przepustowości budynku od budynku. Gdańsk to maszynka do robienia fortun dla deweloperów. życie coraz droższe, coraz głośniejsze, coraz bardziej brudne, coraz mniej zieleni, coraz więcej betonu, coraz większy napływ ludzi o wątpliwej kulturze. to nie ten Gdańsk sprzed lat. komu może się podobać? przyjezdnym z dalszych miast gdzie szarzyzna, cisza i spokój. tu odmalują, tam postawią szklano betonowe kloce i już ludzie w zachwycie, że fajnie, że pięknie, że coś się dzieje....

  • 90 32

 • Rozbierać kładkę... po co?

  Tunele, kładki, windy ...wszystko w śmietnik?!

  Tabun samochodów ma zatrzymywać sie dla kilku osób i ponownie dawać w rurę aby ruszyć?!

  ....no ekologia i oszczędność pierwsza klasa.

  • 166 41

 • Już dość.

  dosc mam ujec ciagle z gory. Moze tak dla odmiany spod ziemi zamiescicie?

  • 17 26

 • Dokładnie. TAm powinno wrocic lotnisko

  a samoloty startowac nad morzem. To bylby widok.

  • 12 39

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.