Fakty i opinie

stat

Zastępcza komunikacja SKM tańsza od miejskiej

Bilety SKM ważne są w autobusach zastępczych, jak i na wybranych liniach ZTM. Dzięki temu możliwe są oszczędności przy zakupie biletów na niektórych trasach.
Bilety SKM ważne są w autobusach zastępczych, jak i na wybranych liniach ZTM. Dzięki temu możliwe są oszczędności przy zakupie biletów na niektórych trasach. fot. PSSTM

Autobusy zastępcze kursujące za pociągi na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą zatrzymywały się od czwartku na przystankach pośrednich między Wrzeszczem a lotniskiem. Co ciekawe, jazda tymi autobusami jest dla pasażerów tańsza niż regularną komunikacją miejską. Kursowanie pociągów do Wrzeszcza ma być wznowione do końca września, a od 4 września pociągi dojeżdżać będą do przystanku Brętowo.Czy odczuwasz skutki częściowego zawieszenia ruchu na trasie PKM?

tak, znacznie utrudnia mi to codzienne podróże 36%
tak, ale komunikacja zastępcza jest na dobrym poziomie 5%
nie, ponieważ nie podróżuję pociągami na tej trasie 43%
nie, choć nieraz chętnie bym skorzystał z pociągów na zamkniętym dla ruchu odcinku 16%
zakończona Łącznie głosów: 750
Przypomnijmy: ulewa z 14 lipca spowodowała znaczne uszkodzenia na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w wyniku czego zawieszono kursowanie pociągów na gdańskim odcinku Osowa zobacz na mapie Gdańska - Wrzeszcz zobacz na mapie Gdańska. Po kilku dniach udało się wznowić ruch na odcinku do Portu Lotniczego zobacz na mapie Gdańska.

Jednocześnie między Wrzeszczem a lotniskiem uruchomiono autobusy zastępcze, dopasowane do odjazdów pociągów z przystanku Port Lotniczy do Kartuz.

Dotychczas nie zatrzymywały się one między Wrzeszczem a lotniskiem, ale od 11 sierpnia ulegnie to zmianie. Pojazdy z oznaczeniem "za SKM" będą miały postoje na przystankach: Wrzeszcz PKP, Galeria Bałtycka (odpowiednik PKM Strzyża zobacz na mapie Gdańska), Potokowa (odpowiednik PKM Niedźwiednik zobacz na mapie Gdańska), Agrarna (odpowiednik PKM Matarnia zobacz na mapie Gdańska) oraz Port Lotniczy (stanowisko 4; odpowiednik PKM Port Lotniczy). Nadal podtrzymany zostaje w nich zakaz przewożenia rowerów.

W komunikacji zastępczej obowiązują wyłącznie bilety Szybkiej Kolei Miejskiej, których cena liczona jest według kilometrażu trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dlatego przejazd np. między przystankami Wrzeszcz PKP a Potokową kosztuje 3 zł, ponieważ odcinek PKM Wrzeszcz - Niedźwiednik zawiera się w odległości do 6 km.

Bilety SKM jednorazowe i okresowe są dodatkowo ważne w wybranych liniach uruchamianych na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku (listę prezentujemy pod tekstem) oraz we wszystkich tramwajach między przystankami Klonowa zobacz na mapie GdańskaStrzyża PKM zobacz na mapie Gdańska.

Taryfa SKM-ki lepsza od ZTM-u

To oznacza, że w wielu przypadkach warto korzystać z taryfy SKM zamiast ZTM-u. Wspomniany już odcinek Wrzeszcz PKP - Potokowa daje nam oszczędność 20 groszy na bilecie SKM (najtańszy bilet ZTM po ostatniej podwyżce kosztuje 3,20 zł)

Mniej zapłacimy również korzystając z przesiadek np. jadąc z Matarni do Oliwy. Zgodnie z taryfą ZTM-u, taka podróż wymaga biletu 1-godzinnego (z możliwością przesiadek) w cenie 3,80 zł. Wykorzystując taryfę SKM, należy nabyć miejski bilet za 3,50 zł, którym dojedziemy miejskimi lub zastępczymi autobusami do dworca we Wrzeszczu, a następnie przesiądziemy się na pociąg SKM do stacji Oliwa.

Czytaj też: Trwa biletowe zamieszanie w autobusach Trójmiasta

Odległości na trasie PKM od Wrzeszcza. W ofercie wciąż jest także bilet miejski na Gdańsk za 3,50 zł, niezależnie od długości podróży.
Odległości na trasie PKM od Wrzeszcza. W ofercie wciąż jest także bilet miejski na Gdańsk za 3,50 zł, niezależnie od długości podróży. mat. prasowe
Atrakcyjniej cenowo przedstawia się również oferta biletów okresowych na krótkich odcinkach. Przykładowo, bilet miesięczny SKM na odległości 1-6 km to wydatek 64 zł, podczas gdy bilet okresowy ważny we wszystkie dni tygodnia ZTM to koszt 90 zł.

Co więcej, taniej niż miesięczny bilet ZTM-u, wychodzi nawet zakup biletu miesięcznego SKM tylko na Gdańsk (84 zł), dzięki któremu dodatkowo będziemy mogli podróżować wszystkimi pociągami tej spółki w granicach miasta.

Rozkłady jazdy sprawdzisz na komunikacja.trojmiasto.pl oraz w naszej aplikacji mobilnej

Jedyny problem korzystania z takiego rozwiązania to... interpretacja zasad kasowania biletów.

- Bilety SKM w komunikacji zastępczej można kasować zarówno w kasownikach SKM, jak i ZTM [w tramwajach i autobusach - dop. red.]. Bilet można też kupić u kierownika pociągu - wyjaśnia Sławomir Pijet, główny specjalista ds. marketingu w trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.
Inaczej sprawę nadawania ważności biletom widzi Zarząd Transportu Miejskiego.

- Bilety SKM należy kasować w kasownikach tego przewoźnika kolejowego lub zakupić bilet SKM w automatach biletowych, które z definicji nie wymagają skasowania - przekonuje Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.
Bilety SKM można również nabyć korzystając z telefonu komórkowego i aplikacji SkyCash.

Czytaj też: Artykuł z 2013 r.: Komunikacja miejska w telefonie komórkowymDo Brętowa od 4 września, do Wrzeszcza jeszcze we wrześniu

Na podróż pociągami między lotniskiem a Wrzeszczem przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej 1,5 miesiąca.

Na 4 września planowane jest wznowienie ruchu kolejowego do przystanku PKM Brętowo zobacz na mapie Gdańska, przy czym pociągi między Kiełpinkiem zobacz na mapie Gdańska a Brętowem będą jeździły tylko po jednym torze. Nie wiadomo jeszcze, ile pojazdów przy takiej organizacji ruchu będzie mogło się poruszać na tej przedłużonej o kilka przystanków trasie.

Do końca września uruchomiona ma być komunikacja na całej trasie aż do Wrzeszcza z ruchem po jednym torze od Brętowa do Wrzeszcza. Pozostała część trasy PKM w granicach miasta powinna funkcjonować wówczas już po dwóch torach.

Linie i trasy, na których honorowane są bilety jednorazowe i okresowe SKM:

linia 110 na trasie Port Lotniczy <-> Wrzeszcz PKP,
linia 116 na trasie Brętowo PKM <-> Wrzeszcz PKP,
linia 122 na trasie Port Lotniczy <-> Abrahama (odpowiednik Strzyża PKM),
linia 126 na trasie Matarnia PKM <-> Wrzeszcz PKP,
linia 127 na trasie Jasień PKM <-> Galeria Bałtycka,
linia 129 na trasie Jasień PKM <-> Wrzeszcz PKP,
linia 136 na trasie Trawki <-> Wrzeszcz PKP,
linia 157 na trasie Fabryczna <-> Wrzeszcz PKP,
linia 164 na trasie Kiełpinek PKM <-> Wrzeszcz PKP,
linia 167 na trasie Fabryczna <-> Dworzec Główny,
linia 168 na trasie Karczemki <-> Wrzeszcz PKP,
linia 169 na trasie Osowa PKP <-> Oliwa pętla tramwajowa,
linia 210 na trasie Osowa PKP <-> Dworzec Główny,
linia 227 na trasie Brętowo PKM <-> Galeria Bałtycka

oraz we wszystkich tramwajach na trasie Strzyża PKM <-> Klonowa.

Opinie (103) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.