Fakty i opinie

Zatory po zmianach w ruchu na Grabówku

interwencja trojmiasto.pl

Sytuacja na ulicy Beniowskiego zarejestrowana przez mieszkańca

Na półmetku wakacji urzędnicy ustalili na Grabówku ruch jednokierunkowy na Kapitańskiej zobacz na mapie Gdyni, pozostawiając ul. Beniowskiego zobacz na mapie Gdyni dwukierunkow. Efekt? Po rozpoczęciu zajęć w szkołach nastąpił paraliż drogowy. Mieszkańcy zwracają uwagę, że prawdziwa blokada może nastąpić w październiku, gdy na Uniwersytecie Morskim zaczną się zajęcia.  1. Przypomnijmy, że dyskusja o zmianach ruchu na ulicach Beniowskiego i Kapitańskiej zaczęła się rok temu. Mediować próbowali radni dzielnicy, ale władze miasta do organizacji konsultacji o ruchu drogowym wyznaczyli pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych.
  2. W spotkaniach uczestniczyło 80 osób. Do urzędników trafiło 345 formularzy z uwagami. W styczniu na konferencji wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała ogłosiła decyzję: ruch jednokierunkowy na ul. Kapitańskiej - od pl. Neptuna do ul. Grabowo w stronę Chyloni. Beniowskiego została ulicą dwukierunkową, a ZDiZ miał obserwować sytuację.
  3. Pół roku trwało wprowadzanie zmian. Jeden kierunek ruchu, a co za tym idzie parkowanie po jednej stronie ulicy zaczęło obowiązywać w sierpniu - w trakcie wakacji, gdy ruch na drogach był stosunkowo niewielki.

Czy wprowadzanie zmian na drogach etapami ma sens?

tak, lepiej korygować sytuację na bieżąco 19%
owszem, ale nie przy tak małej sprawie 15%
nie, zmiany powinny być realizowane od razu całościowo 66%
zakończona Łącznie głosów: 428
Skutki zmian zaczęły być widoczne w drugiej połowie sierpnia i po rozpoczęciu roku szkolnego, gdy na ulice zawsze wyjeżdża więcej aut. Informacje od czytelników nie napawają optymizmem.

- Poranny ruch sprawia, że ul. Beniowskiego staje się niemal arterią. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w której ulica korkuje się. Powinien zostać jak najszybciej wprowadzony jednokierunkowy ruch na ul. Beniowskiego, obniżona maksymalna dopuszczalna prędkość na odcinkach ul. Grabowo i Beniowskiego - relacjonuje pan Daniel.
graf. Trojmiasto.pl

Mieszkańcy: konsultacje po podjętej przez urzędników decyzjiDodaje, że decyzja była podjęta wcześniej, a konsultacje określa jako "listek figowy dla decyzji miasta". Swoje uwagi jeszcze w sierpniu wysłał do radnych dzielnicy oraz radnego miasta Pawła Brutela. Jak twierdzi - nie otrzymał żadnej odpowiedzi. (Radny skontaktował się z nami po publikacji artykułu, przyznając, że pierwszego mejla przeoczył, ale na kolejny już odpowiedział)

Inni mieszkańcy zwracają uwagę m.in. na zagrożenie dla pieszych i dzieci z pobliskiej szkoły. Dodatkowo przypominają, że w październiku zaczyna się rok akademicki, więc problem z pewnością pogłębią jeszcze zmotoryzowani studenci i wykładowcy Uniwersytetu Morskiego.

- Na całej ulicy nie ma przejścia dla pieszych i nigdy nie było to problemem, teraz jest dramat. Ludzie jeżdżą jak wariaci, mieszkam prawie na szczycie Beniowskiego i co rusz widzę, jak auta z wielką prędkością podjeżdżają pod górę (nie wiedząc, co jest dalej, bo nie ma widoczności) później hamowanie z piskiem opon, wrzaski na innych kierowców. Teraz właśnie jest jak jest, węższa ulica jest dwukierunkowa, a szersza jednokierunkowa - dopowiada pani Olga.

ZDiZ: potrzebne uspokojenie ruchuUrzędnicy tłumaczą, że obecne utrudnienia w ruchu związane są w głównej mierze ze zwężonym przekrojem ulicy w związku z parkowaniem pojazdów. Dodatkowo wpływ na zwiększony ruch ma przebudowa w ciągu ul. Morskiej, bo wielu kierowców objeżdża ul. Morską ulicami: Komandorską i Beniowskiego.

Obiecują, że będą dalej poprawiać bezpieczeństwo. Tyle, że w tym roku zabrakło na to pieniędzy. W poniedziałek miała zostać o tym poinformowana dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 17 oraz reprezentanci rodziców.

- Zmiany na Kapitańskiej nie zostały jeszcze zakończone. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano progi zwalniające oraz wyniesione przejście dla pieszych na ulicy. Wyniesione zostanie również skrzyżowanie ul. Grabowo i Beniowskiego - mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Twierdzi też, że nie będzie łatwo zmienić ul. Beniowskiego w ulicę jednokierunkową, ostrzegając, że zmiany mogą spowodować kolejne zatory, bo kierowcy będą jeździli tamtędy, omijając Morską.

- Wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Beniowskiego jest możliwe, jednak powinna wiązać się z równoczesnym wprowadzeniem elementów uspokojenia ruchu. Zmiana wymaga przeniesienia przystanków komunikacji zbiorowej dla jednego kierunku na np. ul. Kapitańską, na której wyznaczenie przystanków to likwidacja miejsc postojowych na ul. Morskiej. Były już wstępne rozmowy na ten temat z ZKM, ale do dopracowania są szczegóły. Sam etap projektowania nowej organizacji ruchu nie jest niestety procesem szybkim - projekt organizacji ruchu musi mieć określoną rozporządzeniem formę i zakres. Wykonywany jest samodzielnie przez pracowników ZDiZ - kończy.

Opinie (203) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.