• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zawaliła się ściana i balkon pustej i zrujnowanej kamienicy

Michał Brancewicz
14 września 2023, godz. 07:00  Raport
Opinie (166)
  • Kamienica przy ul. Brzegi 53 jest zabezpieczona podporami i ogrodzona płotem.
  • Kilka miesięcy temu zawalił się dach i stropy, a niedawno odpadł spory kawałek ściany z balkonem.

Odpadła część ściany frontowej z balkonem w kamienicy przy ul. Brzegi 53Mapka, która rok temu uległa pożarowi. - Ekspertyza wykazała śmierć techniczną budynku - mówi zarządca obiektu. Wojewódzki konserwator zabytków nakazał remont i odbudowę budynku znajdującego się pod ochroną, ale generalny konserwator zabytków kazał mu jeszcze raz zbadać tę sprawę.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Co należy zrobić z tą kamienicą?

Pożar w opuszczonej kamienicy przy ul. Brzegi 53Mapka nad kanałem Raduni wybuchł rankiem 14 października 2022 roku.

Strażacy kilka godzin walczyli z żywiołem.

Konstrukcja budynku została w pożarze na tyle nadwątlona, że z obawy przed runięciem murów fragment ulicy Brzegi wyłączono z ruchu na kilka miesięcy.

Kamienica po pożarze buja się jak domek z kart i czeka na rozbiórkę Kamienica po pożarze buja się jak domek z kart i czeka na rozbiórkę

Najpierw zawalił się dach i stropy, potem ściana i balkonPotem pojawiły się drewniane podpory, które miały zabezpieczyć obiekt przed zawaleniem.Niestety w kolejnych miesiącach zawaliła się część dachu i stropów, a w ostatnich dniach odpadł znaczy fragment ściany frontowej z balkonem.

Zauważyli to nasi czytelnicy i przekazali nam informacje w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy

22:21 6 WRZEśNIA (aktualizacjaakt. 11 WRZEśNIA 11:52)

Zawalenie kamienicy Brzegi 53 (27 opinii)

Gdzie jest konserwator zabytków? Zapewne zajęty jest blokowaniem montażu drzwi balkonowych dla osób niepełnosprawnych w kamienicach robotniczych.
Gdzie jest konserwator zabytków? Zapewne zajęty jest blokowaniem montażu drzwi balkonowych dla osób niepełnosprawnych w kamienicach robotniczych.


Budynek figuruje w zasobach Gdańskich Nieruchomości, ale zarządza nim zewnętrzna firma Fregata. Kamienica, która powstała w 1896 r., znajduje się też w gminnej ewidencji zabytków, więc jest pod ochroną konserwatorską.

Tak kamienica przy ul. Brzegi 53 wyglądała jeszcze w 2018 roku, gdy była jeszcze zamieszkana. Tak kamienica przy ul. Brzegi 53 wyglądała jeszcze w 2018 roku, gdy była jeszcze zamieszkana.

Budynek nie nadaje się do odbudowyJuż jesienią zeszłego roku pisaliśmy, że zarządca przekazał dokumenty dotyczące stanu budynku Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, który miał zdecydować o jego dalszym losie.

- Zleciliśmy ekspertyzę, która wykazała śmierć techniczną budynku, to znaczy, że nie nadaje się do odbudowania. Co więcej okazało się, że kamienica miała wady konstrukcyjne już na etapie budowy. Jedna ze ścian szczytowych odspajała się od reszty - wyjaśnia Sabina Tylicka z firmy Fregata. - Niestety, wojewódzki konserwator zabytków potraktował materiał dowodowy wybiórczo i nakazał remont oraz odbudowę.


Decyzja konserwatora o odbudowie została uchylonaZarządca odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organu nadrzędnego dla wojewódzkich konserwatorów zabytków.

- Kilka dni temu resort kultury przesłał w tej sprawie odpowiedź do zarządcy budynku. Ministerstwo w całości uchyliło zaskarżone postanowienie Pomorskiego Konserwatora Zabytków i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji - dodaje Barbara Weiss z Gdańskich Nieruchomości.

Będzie dodatkowe zabezpieczenieCzy obecnie kamienica jest dostatecznie zabezpieczona, by nie stanowić zagrożenia dla przechodniów?

- Ani straż pożarna, ani Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie mają zastrzeżeń co do zabezpieczenia budynku - informuje właścicielka firmy Fregata. - Jednak ze swojej strony planujemy dodatkowo zamontować siatkę zabezpieczającą.
Chcieliśmy uzyskać komentarz do sprawy od Igora Strzoka, ale Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków był dla nas nieuchwytny.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (166)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane