Fakty i opinie

Zawiadomienie do prokuratury ws. marszu nacjonalistów

Marsz nacjonalistów przeszedł przez Gdańsk 5 września. Władze miasta dopiero teraz powiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia na nim przestępstwa.
Marsz nacjonalistów przeszedł przez Gdańsk 5 września. Władze miasta dopiero teraz powiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia na nim przestępstwa. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu nacjonalistów złożyła prezydent Gdańska. Powód? Jej zdaniem podczas zgromadzenia 5 września nieustalone osoby miały publicznie nawoływać do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych.Czy prokuratura powinna wyciągnąć konsekwencje wobec organizatorów marszu?

tak, bo doszło tam do złamania prawa 42%
trudno powiedzieć, zależy, jakie zbierze dowody 7%
nie, zgromadzenie było legalne i nie złamano tam prawa 51%
zakończona Łącznie głosów: 1144
- Zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa przez nieustalone osoby, polegającego na publicznym nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, podczas zgromadzenia publicznego odbywającego się w Gdańsku 5 września 2020 r., co może wyczerpywać znamiona przestępstwa określonego w art. 256 § 1 k.k. - pisze w zawiadomieniu do prokuratury Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W uzasadnieniu wskazano na fakt, że organizatorami zgromadzenia były dwie organizacje, kojarzone ze środowiskami propagującymi zakazane przez prawo ideologie.

Czytaj też: Marsz nacjonalistów pod lupą policji

Jak poinformowali wydelegowani na wydarzenie przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, uczestnicy wznosili hasła, które mogą być uznane za nawołujące do nienawiści, szerzące rasizm i propagujące ustroje totalitarne. Uczestnicy skandowali m.in.: Europa biała, Europa czysta; Europa należy do Europejczyków; biały honor, biała duma; Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa czy pojawiające się na banerze hasło: It's ok to stay white.Wznoszono hasła znieważające i nawołujące do nienawiści- Na marszu wznoszono zarówno hasła będące charakterystycznymi sloganami reklamowymi autonomicznych nacjonalistów, hasła wymierzone w przeciwników ideologicznych - znieważające ich lub nawołujące do nienawiści. Hasła nawiązujące do ideologii narodowego radykalizmu lub narodowego socjalizmu. Hasła o charakterze rasistowskim, w tym takie, które nie nawołują wprost do eliminacji czy eksterminacji przedstawicieli innych nieeuropejskich ras, ale stosują przekaz polegający na budzeniu poczucia zagrożenia tożsamości, tradycji, rodziny itp. - czytamy w ośmiostronicowym uzasadnieniu.
W zawiadomieniu zwrócono też uwagę na emblemat krzyża celtyckiego, który widoczny był na ubraniach, maseczkach uczestników oraz na flagach i banerach.

- Krzyż celtycki jest jednym z wielu symboli o charakterze solarnym, obecnie wykorzystywanym przez środowiska neonazistowskie oraz przez ruch białej supremacji (white power) - wskazuje Daniel Stenzel, rzecznik prezydent.


Dlaczego miasto zdecydowało się zawiadomić prokuraturę dopiero miesiąc po wydarzeniu?

Jak tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz w wywiadzie dla Trojmiasto.pl , "trzeba było zebrać bardzo dokładnie materiał, udowodnić swoje racje".

Interpelacja radnych PiSW czwartek, 8 października, radni PiS Przemysław MajewskiAndrzej Skiba poinformowali, że złożyli interpelację do prezydent w związku z udostępnieniem danych osobowych, w tym danych wrażliwych osoby zgłaszającej marsz.

W komunikacie prasowym dotyczącym zawiadomienie do prokuratury załączono całe pismo, nie zamazując danych organizatora zgromadzenia.

Radni pytają w interpelacji, dlaczego władze Gdańska zdecydowały się na opublikowanie danych osobowych, w tym danych wrażliwych zgłaszającego manifestację oraz o to, czy miasto jest przygotowane na ewentualne kroki prawne ze strony osoby, której dane zostały upublicznione.

Padają też pytania, w jaki sposób miasto chroni dane osobowe, w tym dane wrażliwe mieszkańców Gdańska oraz o to, czy w Urzędzie Miejskim zostały przeprowadzone szkolenia dla pracowników z zakresu wiedzy o rozporządzeniu o ochronie danych osobowych.

Oświadczenie rzecznika prezydent Gdańska
"Wysłany w dniu 7.10 komunikat prasowy "Prezydent Gdańska zawiadamia prokuraturę w sprawie zgromadzenia nacjonalistów", o możliwości popełnienia przestępstwa przez uczestników zgromadzenia publicznego, które odbyło się w Gdańsku 5 września, zawierał plik, w którym nie zostały zanonimizowane dane osobowe. Plik załączyłem omyłkowo. Bardzo proszę o dalsze nierozpowszechnianie tych danych osobowych, ponieważ może to również naruszyć odpowiednie przepisy.

Załącznik był materiałem roboczym, który pokazuje podjęte działania i procedury dotyczącą marszu. Zgodnie z przepisami prawa, podjęto już odpowiednie kroki minimalizujące skutki naruszenia, a cała sytuacja zostanie zgłoszona do odpowiedniej instytucji."

Daniel Stenzel

Opinie (352)

 • Przecież to był pokojowy

  marsz. To kontmanifestanci z teczowimi torebkami obrazali uczestników legalnego marszu pt. 'nigdy więcej bratnich wojen'.
  I tutaj Dulkiewicz nie widzi problemu, że ci ludzie spod tęczowej flagi wzywają innych od faszystow?

  • 352 118

 • Nacjonalizm to druga największa zaraza ludzkości

  Zaraz po religii.

  • 156 290

 • Dumni. Z zasłoniętymi twarzami.

  Kto to kupuje w ogóle?

  • 94 159

 • od dwóch tygodni na złotej bramie jest napis nawołujacy do zabijania na tle ekonomicznym

  na jeden totalitaryzm elty sa slepe na inny nie

  • 155 13

 • E tam. Ten margot i cale to lgbt moze, to nacjonalisci tez.
  Proste

  • 149 44

 • przedawnienie

  trzeba pomyśleć o przyszłości

  • 14 10

 • Zdrowy nacjonalizm

  to obrona swoich interesów i nic więcej. Nie oznacza nienawiści do kogokolwiek. No chyba że mylisz nacjonalizm z szowinizmem czy innym imperializmem.

  • 48 27

 • największą zarazą morderczą jest socjalizm i jego odłamy, anarchistyczne, komunistyczne, marksistowskie, bolszewickie

  • 55 12

 • Bylem na marszu i byl on calkowicie legalny.

  Jest wolnosc słowa i bedziemy glosic nasze poglady. Na zawsze Wierni Polsce.

  Janusz

  • 234 68

 • okropne jest to przyzwolenie na faszyzm

  i bezradność kartonowego państwa. Widać też jak szalenie złym pomysłem (zresztą rodem z komuny) jest połączenie władzy wykonawczej z sądowniczą czyli połączenie funkcji prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości, jawny konflikt interesów szczególnie gdy na fotelu zasiada ideologia, a nie idee.

  • 67 211

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.