Fakty i opinie

stat

Zbierają podpisy przeciw sprzedaży Polanki Redłowskiej i hotelowi w Orłowie

Widok z sanatorium w Orłowie robi wrażenie. Społecznicy chcą, by dać szansę na podziwianie zatoki gościom hotelu, a nie tylko mieszkańcom apartamentów.
Widok z sanatorium w Orłowie robi wrażenie. Społecznicy chcą, by dać szansę na podziwianie zatoki gościom hotelu, a nie tylko mieszkańcom apartamentów. fot. Dariusz Sobiecki/ czytelnik Trojmiasto.pl

Czy Polanka Redłowska zobacz na mapie Gdyni pozostanie wolna od zabudowy, a ruiny sanatorium w Orłowie zobacz na mapie Gdyni zmienią się w hotel zamiast apartamentowca? Liczą na to społecznicy zbierający podpisy pod petycją do prezydenta Gdyni w tej sprawie. W sobotę w ciągu czterech godzin udało im się przekonać do swoich racji pół tysiąca mieszkańców.Co sądzisz o propozycjach miasta dotyczących Orłowa i Redłowa?

jestem im przeciwny, popieram w obydwu kwestiach społeczników

65%

dobrze, że miasto chce sprzedać Polankę, ale w Orłowie powinien być hotel

12%

wolał(a)bym Polankę Redłowską dla wszystkich, ale nie mam nic przeciw apartamentom w Orłowie

16%

popieram w pełni działania władz miasta

7%
Przypomnijmy: planiści miejscy od końca maja pracują nad projektem planu miejscowego dla okolic Kępy Redłowskiej. Wzmożona aktywność urzędników była związana ze zmianą statusu działki na Polance Redłowskiej, która decyzją sądu po latach wróciła do miasta oraz z nowymi właścicielami terenu w Orłowie, gdzie teraz stoi zrujnowane sanatorium, a w przyszłości ma powstać nowa zabudowa.

Krytyka propozycji władz miasta

W przypadku Polanki Redłowskiej władze miasta od dawna deklarowały, że po tym, gdy będzie można dysponować nieruchomością, zostanie ona sprzedana. W Orłowie wymaganą funkcją były usługi turystyki, związane z hotelem. Po zapowiadanych zmianach, na wniosek właścicieli, kryjących się za funduszami inwestycyjnymi zarejestrowanymi w rajach podatkowych, zostaną dopuszczone funkcje mieszkaniowe. W tak atrakcyjnej lokalizacji najbardziej prawdopodobna jest budowa apartamentów.

Obydwie propozycje nie podobają się działaczom stowarzyszenia Miasto Wspólne, którzy wspierani przez radnych dzielnicy z Redłowa, Orłowa i Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, najpierw próbowali wpłynąć na władze Gdyni poprzez uwagi do projektowanego planu, apelując publicznie o poddanie pod dyskusję proponowanych rozwiązań.

Propozycje, by nie sprzedawać Polanki Redłowskiej, ale po zagospodarowaniu wykorzystać jako teren ogólnodostępny, ani zezwalać na budowę apartamentów w Orłowie zostały odrzucone.

Podpisy mieszkańców zamiast wniosków i apeli

Społecznicy nie chcą składać broni i liczą, że na władze Gdyni wpłyną poprzez mieszkańców. Rozpoczęli zbiórkę podpisów pod dotyczącą obydwu zagadnień petycją, która trafi na biurko prezydenta Wojciecha Szczurka. W pierwotnym zamyśle miało się to odbyć podczas imprezy o charakterze pikniku na Bulwarze Nadmorskim, ale prezydent Gdyni w oficjalnym piśmie nie zgodził się na bezpłatne udostępnienie trawnika przy gdyńskim deptaku w tym celu.

W przypadku Polanki Redłowskiej społecznicy próbują przekonać władze miasta, by tak jak w przeszłości teren służył rekreacji wszystkich mieszkańców.
W przypadku Polanki Redłowskiej społecznicy próbują przekonać władze miasta, by tak jak w przeszłości teren służył rekreacji wszystkich mieszkańców. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Mimo to, liczymy, że przekonamy władze Gdyni do naszych propozycji. Zbierając podpisy nie spotkaliśmy żadnego mieszkańca Gdyni, który wspierałby pomysły ratusza dotyczące przyszłości Polanki Redłowskiej czy Orłowa. To dość mocno świadczy o tym, że działania planistyczne miasta rozmijają się z oczekiwaniami jego mieszkańców - mówi Łukasz Piesiewicz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Petycja nie ma mieć tylko formy protestu, bo zawiera propozycje nowych inwestycji. Wśród nich stadion lekkoatletyczny przy ul. Ejsmonda w miejscu dawnego stadionu Arki i zieloną obwodnicę Gdyni, na które pieniądze mogłyby się znaleźć, gdyby zrezygnowano z najbardziej kosztownych elementów Parku Centralnego, czyli podziemnego parkingu aż na 286 miejsc.

Sportowcy wspierają

- Ideę dotyczącą budowy stadionu lekkoatletycznego przy Ejsmonda popierają gdyńskie kluby KL Gdynia, Flota Gdynia, Zorza Gdynia. Wsparcie przy przyszłym certyfikowaniu obiektu i organizacji zawodów już dziś deklarują Polski Związek Lekkiej Atletyki i Pomorski Związek Lekkiej Atletyki. Sobotnią zbiórkę podpisów wspierali gdyńscy sportowcy, w tym mistrzynie Polski w skoku o tyczce Agnieszka KaszubaKarolina Wejman - podkreśla Katarzyna Data-Złoch z Miasta Wspólnego.
Czytaj też: Tak mogłaby wyglądać Polanka Redłowska

Pod propozycjami w ciągu czterech godzin w sobotę podpisało się 500 gdynian. Społecznicy chcą zakończyć zbiórkę podpisów dopiero, gdy projekt uchwały dotyczącej zagospodarowania Polanki Redłowskiej i Orłowa znajdzie się w porządku obrad sesji rady miasta. Termin głosowania nie jest jeszcze znany.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (123)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.