Fakty i opinie

stat

Zbierają stare komputery i gramofony

artykuł historyczny

Komputery Amiga i Commodore, gramofony Bambino i stare radioodbiorniki to tylko niektóre z kilkuset przedmiotów, jakie młodzi pasjonaci zgromadzili w Muzeum Elektroniki i Techniki. Działa ono na terenie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska i można bezpłatnie odwiedzić je w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca.Czy grasz w gry komputerowe?

tak, bo to świetna rozrywka 33%
tak, bo rozwijają moje zdolności 1%
tak, z dwóch powyższych powodów 21%
tak, ale z innego powodu 9%
nie, ale być może kiedyś spróbuję 2%
nie, bo to strata czasu 21%
nie, wolę gry planszowe lub karciane 5%
nie, z innego powodu 8%
zakończona Łącznie głosów: 666
Napis nie wyblakł i jeszcze dziś ostrzega: Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje!. Bo choć wojskowa łącznica polowa dawno już zakończyła swoją służbę, to nadal gotowa jest wrócić do akcji.

Tuż obok niej stoi cywil. Też na emeryturze. W końcu przepracował kilkadziesiąt lat w budce. Nie wiadomo, ile połknął monet. Wiadomo za to, jaki miały nominał: napis na telefonicznym aparacie wrzutowym wyraźnie mówi "1 zł". Do tego informuje, że za monetę niewłaściwą lub uszkodzoną nie uzyskasz połączenia.

Oba sprzęty są polskiej produkcji. Czas powstania: okres PRL-u, czyli tak, jak większości eksponatów w Muzeum Elektroniki i Techniki na terenie Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. W dwóch salach stoi kilkaset przedmiotów, zebranych przez grupkę pasjonatów, którzy kilka lat temu postanowili założyć małe muzeum.

- Byliśmy grupą zapaleńców, którzy fascynowali się głównie sprzętem marki Unitra. Zbieraliśmy, czytaliśmy, aż w końcu kiedyś trafiliśmy do dyrektora szkoły z pytaniem, czy placówka nie ma może jakichś elektronicznych staroci. Dyrektor zapytał: Po co wam to? Odpowiedzieliśmy, że jesteśmy pasjonatami starego sprzętu audiowizualnego. Po czym usłyszeliśmy: Słuchajcie, chłopaki! Od dawna miałem taki pomysł, żeby założyć tutaj muzeum właśnie starej elektroniki i komputerów - wspomina Konrad Ingielewicz z Muzeum Elektroniki i Techniki.

W pierwszej sali zagościły stare komputery marki Amiga, CommodoreAtari. Na ekranach znów odżyli kanciaści bohaterowie z zamierzchłych czasów. Znów trzeba czekać nawet do dziesięciu minut aż gra w końcu się załaduje. W rękach graczy joysticki, a oczy kolekcjonerów cieszy ekran, na którym wyświetla się komunikat: Windows 1.0. I choć to muzeum, rzadko panuje tu cisza. Już z dala słychać to, co hałasuje najbardziej: na pełnych obrotach sunie pożeracz kulek w wersji z 1982 roku.

- To PAC-MAN, czyli gra, która była wielkim hitem na początku lat 80. i nie tylko. Zrobiła ogólnoświatową karierę - opowiada muzealnik-amator Marcin Litwiniak.

Wielką popularnością cieszyły się też niegdyś winyle. Młodzi pasjonaci odtwarzają je w drugiej sali. Na stole pod oknem stoją tu w rzędzie gramofony ze znanej serii Bambino.

- Dla tych, którzy nie mieli do czynienia z gramofonem krótkie wyjaśnienie: to urządzenie, które odtwarza dźwięk z płyty winylowej, która ma rowki. Igła poruszając się po nich delikatnie drga, co przenoszone jest na tak zwany piezoelektryk, a to materiał, który drgania mechaniczne przetwarza na sygnał elektryczny. Dalej trafia on do wzmacniacza, a po wzmocnieniu sygnał kierowany jest do głośnika i słyszymy dźwięk - streszcza zasady działania gramofonu Robert Żurawski, który naprawił niejedno urządzenie w muzeum.

Bo jednym z głównych celów grupki pasjonatów jest "utrzymywanie przy życiu" działających sprzętów i dawanie drugiego życia tym, które na przestrzeni lat uległy uszkodzeniu. Wszystko po to, aby muzeum nie było zbiorem milczących eksponatów, tylko kolekcją działających przedmiotów. Stare radioodbiorniki łapią więc współczesne audycje, głośno szumi stary odkurzacz Zelmera, a po sali niesie się czasami muzyka z magnetofonu szpulowego.

Część eksponatów pochodzi ze szkoły, część ze zbiórek na terenie Trójmiasta, a jeszcze inne od kolekcjonerów. Pasjonaci przyznają, że są wdzięczni wielu instytucjom i osobom. Ale że artykuł nie może składać się w większości z podziękowań, swoją wdzięczność streszczają w kilku zdaniach:

- Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym darczyńcom, a w szczególności Marcinowi "Strykerowi" Wojciechowskiemu, który jest założycielem i prowadzącym stronę unimor.info, za stałą i długoletnią pomoc w organizacji i rozwoju muzeum, Michałowi Linettej za użyczenie wielu cennych eksponatów, w tym idealnie zachowanego Commodore PET 2001, a także panu Jerzemu Kupiszowi, który użyczył nam niezwykle rzadki okaz polskiego komputera Unitra Unimor Bosman 8 - wylicza Marcin Litwiniak.

Absolwenci i uczniowie, którzy opiekują się muzeum, dzielą się także swoją pasją z innymi.

- W drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca placówka otwarta jest od godziny 11 do godziny 16. Każdy, kto chce, może przyjść do nas. Wstęp jest darmowy - zachęca Mateusz Jarzynka z Muzeum Elektroniki i Techniki.

Jedne mają niebezpieczne ciernie, inne nazywane są małpimi ogonami. Zobacz kolekcję kaktusów Tomasza Blaczkowskiego.

Jedne mają niebezpieczne ciernie, inne nazywane są małpimi ogonami. Zobacz kolekcję kaktusów Tomasza Blaczkowskiego.

Indianin z tomahawkiem, sanie Mikołaja i muskularny wielbłąd to tylko niektóre wzory policyjnych naszywek. Zobacz kolekcję Pawła Zabrockiego.

Indianin z tomahawkiem, sanie Mikołaja i muskularny wielbłąd to tylko niektóre wzory policyjnych naszywek. Zobacz kolekcję Pawła Zabrockiego.

Opinie (103) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.