Zbigniew Jujka został patronem tramwaju
Zbigniew Cybulski został patronem gdańskiego tramwaju. Imię jednego z najwybitniejszych polskich aktorów będzie nosić fabrycznie nowy skład Pesa Jazz Duo. To już 56. osoba, która została uhonorowana w ten sposób w przestrzeni publicznej. Upamiętnienie w ten sposób Zbigniewa Cybulskiego zaproponowaliśmy trzy lata temu.
Czy widziałe(a)ś filmy, w których grał Zbigniew Cybulski?
Czytaj również: Patroni gdańskich tramwajów
Kariera Cybulskiego zaczęła się w Trójmieście
Cybulski urodził się w 1927 r. we wsi pod Stanisławowem na Kresach Wschodnich. W 1953 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, po opuszczeniu której przeprowadził się do Trójmiasta. Pierwszy angaż otrzymał bowiem w Teatrze Wybrzeże, gdzie zadebiutował w sztuce "Intryga i miłość" Friedricha Schillera.
Wkrótce potem wraz z Bogumiłem Kobielą założył teatrzyk studencki Bim-Bom w Gdańsku, który zaistniał nie tylko w Trójmieście, ale i na długie lata stał się wyznacznikiem wysokiej kultury studenckiej w całym kraju. Występowali w nim m.in. Jacek Fedorowicz i Jerzy Afanasjew.
Cybulski opuścił Trójmiasto w roku 1960. Zginął w 1967 r. śmiercią tragiczną na dworcu Wrocław Główny podczas próby wskoczenia do ruszającego pociągu.
Nasza propozycja sprzed lat
W uroczystości na przystanku przy skrzyżowaniu ulic Hucisko i 3 Maja wzięli udział przedstawiciele władz miasta, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski oraz redaktor naczelny Trojmiasto.pl Michał Kaczorowski.
Obecność przedstawiciela naszej redakcji nie była przypadkowa. Już w maju 2017 r. zaproponowaliśmy cztery osoby, które naszym zdaniem warto uhonorować w ten niezwykły sposób, wśród nich właśnie Zbigniewa Cybulskiego.
- Nasi dziennikarze zaproponowali wówczas cztery postacie, tym razem z nie tak odległej historii miasta, z polskimi nazwiskami i przez wielu gdańszczan jeszcze dobrze pamiętanymi - mówił podczas uroczystości Michał Kaczorowski, redaktor naczelny portalu Trojmiasto.pl.
Postać wybitnego aktora przypomniał podczas uroczystości Adam Orzechowski. Dyrektor Teatru Wybrzeże przytoczył również wspomnienia Krystyny Łubieńskiej, która grała z Cybulskim.
- Zawsze się spieszył, tramwaj będzie jeździł punktualnie. Z pewnością ten rodzaj upamiętnienia na pewno bardziej by mu się podobał niż jakikolwiek pomnik - mówił Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże.
W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska, który z kolei przywołał słowa Doroty Karaś, autorki biografii Zbigniewa Cybulskiego.
- Cybulski nie umiał usiedzieć w miejscu. Kazimierzowi Kutzowi tłumaczył: "mnie ciągle gdzieś gna". Tramwaj jeżdżący po Gdańsku z jego nazwiskiem na burcie ucieszyłby go pewnie bardziej niż niejeden pomnik.
Oprócz tramwaju są już tablice
Tradycja nadawania patronów gdańskim tramwajom sięga 2010 r. Gdańsk to pierwsze miasto w Polsce, które może pochwalić się taką inicjatywą. Skład z nazwiskiem słynnego aktora jest 56. pojazdem we flocie spółki GAiT, który upamiętnia postać zasłużoną dla lokalnej historii.
Na koniec warto przypomnieć, że to niejedyny sposób upamiętnienia Cybulskiego w przestrzeni publicznej. Od wielu lat na ścianie Bramy Straganiarskiej w Gdańsku znajduje się tablica wskazująca miejsce, gdzie aktor mieszkał przez kilka lat. Natomiast na ścianie kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Armii Krajowej w Sopocie znajduje się kolejna tablica, tym razem wskazująca mieszkanie, w którym Cybulski mieszkał wspólnie z Kobielą.