• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbiornik przy Jaśkowej Dolinie gotowy dopiero na wiosnę

Rafał Borowski
12 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zobacz, na jakim etapie jest obecnie budowa zbiornika Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu

Budowa zbiornika retencyjnego Jaśkowa DolinaMapka uległa opóźnieniu. Zostało to spowodowane nieoczekiwaną przeszkodą, która pojawiła się w trakcie prac. Chodzi o bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Inwestycja powinna być gotowa na wiosnę.Czy w okolicy twojego domu jest zbiornik retencyjny?

Przypomnijmy: z początkiem roku informowaliśmy o rozpoczęciu budowy nowego zbiornika retencyjnego we Wrzeszczu. Powstaje on przy ul. Jaśkowa Dolina 77, w sąsiedztwie bazy harcerskiej.

Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. Wcześniej znajdował się w tym miejscu staw, który z biegiem lat wysechł - prawdopodobnie nastąpiło to w latach 80. - i przemienił się w łąkę.

Reliktem po stawie była rozebrana niedawno drewniana kładka, która wiodła z ul. Jaśkowa Dolina do charakterystycznej bramy obozowiska ZHP.

Czytaj więcej: Ruszają prace przy Jaśkowej Dolinie. Zbiornik będzie gotowy za rok

Funkcja przeciwpowodziowa i rekreacyjnaOprócz ochrony przeciwpowodziowej zbiornik retencyjny Jaśkowa Dolina - bo tak brzmi jego oficjalna nazwa - będzie także pełnić funkcję rekreacyjną. W jego otoczeniu pojawi się infrastruktura, dzięki której mieszkańcy będą mogli odpocząć na świeżym powietrzu, np. alejki, ławki i kosze na śmieci. Na wyróżnienie zasługuje pomost widokowy, który ma powstać na południowym brzegu zbiornika.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Bimel z Pruszcza Gdańskiego. Wartość podpisanego kontraktu opiewa na kwotę ok. 9,5 mln zł. Zgodnie z harmonogramem prace miały zakończyć się w listopadzie.

  • Widok na łąkę przed bramą harcerskiego obozowiska (nakryta zielonym dachem), na której powstaje zbiornik Jaśkowa Dolina.
  • Wspomniany w artykule staw na potoku Jaśkowym, uwidoczniony na przedwojennej mapie Gdańska. To właśnie w jego miejscu powstaje nowy zbiornik retencyjny.

Bardzo wysoki stan wód gruntowychNiestety, tego terminu nie udało się dotrzymać, choć na załączonym do artykułu filmie zbiornik wydaje się praktycznie gotowy. Jednak fakty są takie, że budowa uległa opóźnieniu. Obecnie ocenia się, że zakończenie wszystkich prac, ich odbiory techniczne i wreszcie napełnienie rezerwuaru wodą nastąpią na wiosnę. Co spowodowało przesunięcie terminu o kilka miesięcy?

Czytaj również: Jaśkowa Dolina. Dzielnica dawnych milionerów

- Do wykonania pozostały jeszcze dwa ważne elementy tej inwestycji. Fragment zbiornika znajdujący się u styku z jezdnią ul. Jaśkowa Dolina, w którego rejonie w trakcie wykopów napotkano na bardzo wysoki stan wód gruntowych. Uniemożliwiło to wykonanie umocnień brzegowych oraz budowę planowanego w tym rejonie tarasu widokowego. Przygotowujemy się do wzmocnienia nasypu drogowego, będącego jednocześnie skarpą zbiornika retencyjnego. Przed nami jeszcze przebudowa infrastruktury podziemnej znajdującej się pod jezdnią ul. Jaśkowa Dolina. Do jej przebudowy będziemy mogli przystąpić dopiero po wykonaniu wzmocnienia skarpy - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje inwestycję.
Rzecznik prasowy DRMG uprzedza, że kierowcy będą musieli wkrótce przygotować się na utrudnienia. Wspomniane wcześniej prace z przebudową sieci biegnących pod powierzchnią gruntu będą wiązać się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu na odcinku ul. Jaśkowa Dolina.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (77)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane