Fakty i opinie

Zbiornik retencyjny zamiast dawnego poligonu wojskowego na Morenie

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowe zbiorniki retencyjne i drogi na Dąbrowie

Zobacz nowy zbiornik retencyjny "Jasień".


W maju zostanie oddany do użytku nowy, ok. 3,8-hektarowy zbiornik retencyjny "Jasień". Zastąpił nieużytki po dawnym poliginie wojskowym na Morenie zobacz na mapie Gdańska. Warto się tam wybrać piechotą bądź rowerem na majówkę. Przy tej okazji przypominamy, co wolno robić, a czego nie nad gdańskimi zbiornikami retencyjnymi.Zbiornik "Jasień".
Zbiornik "Jasień". mat. prasowe
Przed nami majówka, a więc dobry moment, by rozpocząć sezon na wypoczynek pod chmurką. Wiele osób wybierze się nad jeden z 46 zbiorników retencyjnych w Gdańsku. W sumie zajmują one nieco ponad 53 hektary powierzchni. Do tego dochodzi ponad 78 kilometrów potoków.

Niebawem do grona tego rodzaju obiektów dołączy zbiornik pn. "Jasień", który wykonano na nieużytkach po dawnym poliginie wojskowym na Morenie. Około 3,8-hektarowy obiekt powstawał z dala od wielkomiejskiego życia, bowiem zlokalizowany jest pomiędzy nasypem kolejowym PKM a Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Nie należy go mylić ze starym zbiornikiem położonym w sąsiedztwie pn. Wróbla Staw. Prace trwały od końca 2012 r.

Miejskie przedsięwzięcie wraz z regulacją potoku (na odcinku ok. 400 m) o tej samej nazwie, pochłonęło z budżetu miasta ponad 4 mln zł. Inwestorem była Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Czy spędzałeś kiedykolwiek wolny czas nad zbiornikiem retencyjnym?

tak, robię to regularnie, to ogromna przyjemność 18%
tak, ale to zazwyczaj spacer lub jazda na rowerze, nic więcej 42%
nie, ale mam ochotę wybrać się któregoś razu 15%
nie, wolę inne miejsca - morze lub lasy 25%
zakończona Łącznie głosów: 712
W najgłębszym miejscu zbiornik ma 2,5 metra głębokości i może pomieścić do 49 tys. m sześc. Na środku zbiornika retencyjnego dodatkowo pojawiły się wyspy lęgowe dla ptaków. Całkowita powierzchnia terenu przeznaczonego pod zbiornik i obiekty towarzyszące wynosi 5,28 ha, właśnie trwa jego pielęgnacja - m.in. sianie trawy, wykonywanie nasadzeń.

Co wolno robić, a czego nie nad zbiornikami retencyjnymi?

Wybierając się nad m.in. zbiornik "Jasień" trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W zbiornikach retencyjnych zarządzanych przez miasto nie wolno uprawiać wodnych sportów motorowych, ale za to wolno się w nich kąpać.

Gdańskie Melioracje, które zarządzają zbiornikami wodnymi nie zabraniają zażywania kąpieli mieszkańcom. Powinni oni jednak pamiętać, że często ich sąsiedzi wyrzucają do zbiorników różne przedmioty: opony, gruz i szklane butelki. O skali zaśmiecenia zbiorników przekonujemy się dopiero po spuszczeniu z nich wody. Amatorzy kąpieli wchodzą więc do wody na własną odpowiedzialność.

Dodajmy też, że woda znajdująca się w zbiorniku retencyjnym nie spełnia normy ustalonej dla kąpieliska. Zbiorniki mają przecież charakter zabezpieczenia przeciwpowodziowego, efekt rekreacyjny osiągnięty jest niejako dodatkowo.

Nie ma też problemu z organizacją spływu kajakowego. Jednak odpowiedzialność za jego realizację i zapewnienie bezpieczeństwa ponosi jego organizator.

Na pewno nie wolno natomiast myć samochodów wodą ze zbiornika. W tych kwestiach straż miejska i policja działają bardzo skutecznie i wlepiają mandaty.

Jaką formę rekreacji nad zbiornikami retencyjnymi polecają Gdańskie Melioracje? Przede wszystkim zachęcają do sportowych połowów ryb. Wędkowanie dozwolone jest na ok. 30 wyznaczonych zbiornikach. Nie można łowić ryb w stawach parkowych: na Oruni i w Oliwie, a także w zbiornikach, do których spływa brudna woda z ulic, na przykład w Mokrej Fosie na Potoku Siedleckim. O tym, że zbiornik przeznaczony jest do połowów informuje ustawiona przy nim tablica.

Gdańskie Melioracje zachęcają też do zabaw z użyciem modeli wodnych. Zbiorniki retencyjne to idealne miejsce do pływania zasilanymi przez baterie modelami statków. Warto też pamiętać, że na skarpach zbiorników retencyjnych nie wolno grillować, a także wykopywać m.in. dżdżownic czy zakładać przynęt.

W nocy z soboty na niedziele ktoś urządził spotkanie nad zbiornikiem "Jasień". Niestety nie zabrał ze sobą śmieci.
W nocy z soboty na niedziele ktoś urządził spotkanie nad zbiornikiem "Jasień". Niestety nie zabrał ze sobą śmieci. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl
Zabierajmy ze sobą śmieci

O prawdziwej pladze nieczystości mówią gdańscy melioranci. - Z terenów, którymi zarządzamy wywozimy sporą ilość śmieci. Tygodniowo jest to do czterech ciężarówek - opowiada Andrzej Chudziak, zastępca dyrektora spółki miejskiej Gdańskie Melioracje.

Do zbiorników retencyjnych i na tereny do nich przyległe, oprócz butelek, trafiają przeróżne materiały. - Ostatnio natknęliśmy się na porzucone części wyposażenia samochodów - dodaje Chudziak.

Warto pamiętać, że nad zbiornikami retencyjnymi nie ma często zwykłych śmietników - nikt stamtąd regularnie śmieci nie odbiera. Zatem nie pozostawiajmy tam żadnych odpadów.

Opinie (231) 7 zablokowanych

 • Pan Naskręt znowu informuje zamiast interweniować np. brakuje ławek i koszy na śmieci (24)

  Dlaczego miasto budując taki zbiornik nie postawi ławek dookoła zbiornika oraz śmietników?

  Szkoda że Pan Naskręt po raz kolejny pokazuje że jest "kopiuj-wklej" dziennikarzem zamiast interweniować, informuje to co otrzymuje na stronach www lub od rzeczników prasowych na dany temat.

  Brakuje rzetelności dziennikarskiej.

  • 242 85

  • Nie zastanowisz się i piszesz - reszta klika plusy, bo dowaliłeś dziennikarzowi (13)

   Jak mają ławki stawiać i kosze na śmieci. Wokół zbiornika to jest droga techniczna służąca mająca ułatwiać eksploatację zbiornika, dodatkowe bzdety na niej mogą być przeszkoda w sytuacji awaryjnej. Zbiornik retencyjny to nie jezioro z plażą.

   Tak wiec za nim napiszesz pomyśl.

   Stad tez nawet po tym kamiennym brzegu nie wolno chodzić, by w najmniejszym stopniu go nie uszkodzić. Gdy przyjdzie ulewa może to sie okazać najsłabszy punkt, który przyczyni sie do podtopienia okolicy.

   • 76 43

   • (2)

    Spoko spoko, "matki z dziećmi" zaraz będą okazywać swoje święte oburzenie, że nie ma ławek, piaskownic, placów zabaw, przewijaków i wogóle zbiornik retencyjny nie jest baby friendly. .

    • 50 23

    • (1)

     I przede wszystkim nie jest gender - nie wiem dlaczego ale o teraz modne.

     • 30 7

     • polski Kośiół kocha gender

      od kiedy Franciszek zabronił nienawidzieć gejów, nienawidzi się gender, bo to wszystko i nic.

      • 4 4

   • (3)

    Przecież śmietników nie trzeba stawiać na środku drogi. Wystarczy ulokować je gdzieś z boku. Chodzi tylko o to, że na 5, 2 leniwych wywali papierek/butelkę, bo nie będzie miał w zasięgu wzroku gdzie tego wyrzucić!

    Popieram. Nie chodzi o to by pisać dla pisania.

    • 24 5

    • (2)

     a kto niby będzie jeździł, by te śmietniki opróżniać?

     • 5 7

     • Jakoś na innych zbornikach nie jest to problemem (1)

      Przy zbiorniku przy Świętokrzyskiej są zarówno ławki jak i śmietniki. Co prawda przydałoby się jeszcze kilka ławek i śmietników, oraz oświetlenie, ale i na to przyjdzie czas.

      • 6 2

      • Co z tego że są

       Jak się nie chce chlejącym piwo przejść 30-50 metrów do smietnika, zostawiają tam gdzie pili - co chwilę widzę koło Guderskiego kilka-kilkanascie puszek przy ławkach, a smietnik jest kawałek dalej..

       • 6 0

   • Re: Nie zastanowisz się i piszesz - reszta klika plusy, bo dowaliłeś dziennikarzowi (1)

    Co za bzdety, wszystkie zbiorniki w gdańsku, mają teraz drugą stronę,rekreacyjną ,zbiornik madalińskiego odrazu z ławeczkami oddawali i śmietnikami,przy reszcie dostawiają łławeczki , siłownię i płace zabaw teraz ale na jasieniu trzeba będzie poprostu czekać kilka lat.......żeby nie było tak pięknie, a gdzie będzie dojście jak zamkną następnie PKM ? Ciekawe czy pomyśleli ?...

    • 18 2

    • Czy to jakis paragraf reguluje zaliczeniem zbiornika do kaluzy czy jakies metne tabelki?
     Lepiej byloby gdyby zbiornik owy dostal kategorie kapieliska poniewaz widomo co na dnie i skad woda. A ze nie jest zatruwana zakladam. Wiec w czym sek?
     Pewno w NIE CE MI SIE.

     • 0 9

   • Przecież w razie awarii ławki można przesunąć, śmietniki zdjąć. Na rynku są dostępne rozwiązania, które na co dzień są trwałe, ale jednocześnie ze względu na specjalną konstrukcją są łatwe do demontażu. Nie popadajmy też w prześmieszną paranoje, nikt nie pisze o piaskownicach czy całych placach zabaw, ale o zwykłej ławce i śmietniku.

    • 4 2

   • (2)

    "Wokół zbiornika to jest droga techniczna służąca mająca ułatwiać eksploatację zbiornika, dodatkowe bzdety na niej mogą być przeszkoda w sytuacji awaryjnej. "
    A co tam ma się wydarzyć? Pożar wody?

    • 7 6

    • Ee, zakajkane lenistwo moze wypelznac.

     • 1 0

    • Powódź

     • 4 0

  • Pan Naskręt (2)

   Nie rozumiem. Dlaczego Pan Naskręt ma interweniować. Przecież nie jest dziennikarzem interwencyjnym i nie pracuje w programie np. "Uwaga". Ja osobiście dziękuję za tą informację. Wiele lat temu mieszkałam na Morenie i pamiętam, że nad ten zbiornik chodziły całe rodziny na wypoczynek, na grilla, na ryby. Fajnie dowiedzieć się, że teraz teren został fajnie zagospodarowany. I Pan Naskręt nie jest tutaj niczemu winien.

   • 31 19

   • ...

    To nie ten zbiornik :) pozdrawiam

    • 37 2

   • Najlepiej lokalizację tego zbiornika zrozumiesz jak

    napiszę, ze znajduje się obok tej największej "wyrwy" w nasypie kolejowym, po stronie lasu (północnej).

    • 5 1

  • Masz uwagi do realizacji tego zbiornika (2)

   Zadzwoń, napisz, pójdź pogadać, a nie wylewasz tu swoje żale pod adresem p. Naskręta. Na prawdę nie trzeba pośredników, można samemu zwrócić sie z uwagami.

   • 18 6

   • Do Chudziaka??? (1)

    Według Chudziaka Wróbla Staw nie jest zbiornikiem retencyjnym, bo nie ma odpływu!!! A przecież to oni sami zrobili kilka lat temu odpływ z tego stawu właśnie w kierunku (wtedy projektowanego) nowego zbiornika odwracając (jak ruscy) kierunek naturalnego ujścia - był tam, gdzie WS jest najbliżej drogi, a po drugiej stronie został jedynie zarośnięty krzakami rów. Tym rowem woda z Wróbla Stawu spływała w kierunku Jasienia i m.in. to było jedną z przyczyn zalania stawów przy Myśliwskiej i Kartuskiej podczas powodzi w 2001r.
    Z kimś takim chcesz dyskutować?
    Ogarnij się

    • 5 2

    • Był odpływ, fakt

     Ale w latach 90-tych wkopywano tam rury, żeby puścić tę wodę pod ziemią. Teraz stoją tam bloki osiedli przy Myśliwskiej. Po tym odpływie pozostał jedynie jar miedzy Myśliwską a Jasieniem.

     • 3 1

  • Śmietniki przy zbiorniku

   Wszystko jest dla ludzi. Tylko jak nie umiemy korzystać z tego co oferuje miasto to sorry.
   Jak idziesz na spacer to nic Ci sie nie stanie jak ogryzek wrzucisz do reklamówki z biedry i zaniesiesz do domu. Nie marudzić ;)

   • 11 2

  • dokładnie. nie ma czego wywracać i łamać!

   nie ma koszy na śmieci, więc nie ma na czym wyładowywać agresji. i człowiek potem wrzeszczy na dzieciaki, albo żonę bije. a kto winien?

   i skąd niby mam mieć ławkę w ogrodzie, jak miasto żadnych nie wystawia?

   • 8 0

  • przestań zżędzić

   • 1 1

  • i dobrze że nie ma.

   śmieci zabieraj ze sobą (zaraz by ptaki wchrzaniały je i się tym truły, albo ktoś by nie trafił do śmietnika i rozwiewało je tu i tam).

   A zamiast ławek które będą zaraz poniszczone, przycupnij na czystej trawie :)

   • 1 1

 • nic sie nie dzieje... (1)

  Dluzyzna panie. Wstaje i wychodze...zeby mi tu z rana o zbieraniu smieci wyskakiwac...

  • 8 33

  • żeby jeszcze można jakieś sporty uprawiać na takim zbiorniku

   to było by fajnie, przecież jak nic się nie dzieje to nie ma żadnego zagrożenia i można by chociażby popływać na skuterze.

   • 0 5

 • Pomysł dobry... (20)

  ale buractwo-polactwo-cebulactwo jak zwykle przyjdzie popije - dom Perignon z Biedry a w najlepszym wypadku Żubra zagryzie kiełbem z grilla podrze morde i zostawi śmieci...

  • 268 13

  • (13)

   nawet nie zastanawiam się kto takie nazistowskie komentarze pisze zastanawia mnie jak można je wspierać
   "klikając" na tak mówicie tak o sobie i swoich rodzinach
   bo u mnie takie obyczaje nigdy nie panowały...

   • 8 39

   • (6)

    Komentarz napisał jakiś młody inteligentny z dużego miasta co głosował na Niesiołowskiego lub palikota. Użyteczny idiota plujacy na rodaków.

    • 10 32

    • (5)

     A ten syf to się sam zrobił? Może Niemcy lub Rosjanie nam to podrzucili, co? Tak sądzisz? Polacy by nie nasyfili we własnym kraju, prawda? ;)

     • 48 5

     • pewnie Russkie z Obwodu

      • 8 3

     • Nie pluj na Polaków, jeśli sam nim jesteś (2)

      Gdyby każdy dbał o swoje i uczył tego najbliższe otoczenie (szczególni dzieci), to nie było by syfu. Ja jakoś nie mam problemu z zabieraniem swoich śmieci i co ważne, uponimaniem innych jeśli nasyfią. Wystarczy zapytać, czy chcieliby siedzieć następnym razem w syfie przy grillu, albo mieć psią kakę na butach po spacerze. 90% ludzi reaguje pozytywnie.

      • 8 6

      • Kmiocie nie pluje na Polaków ale na to jak się zachowują... (1)

       Mieszkam bardzo blisko lasów TPK jestem w lesie co 2-3 dni czy to na spacerze czy na rowerze i uwierz aż płakać się chce na widok tego co można znaleźć w lesie a teraz wraz ze wzrostem temperatury ilość śmieci - szczególnie w miejscach po ogniskach - rośnie lawinowo

       • 18 5

       • Bla bla

        • 0 0

     • Niemiecki syf wali uranem.

      • 0 1

   • nie ważne kto pisał...

    Ważne że miał rację. Zresztą zobaczycie sami jak będzie tam wyglądało za 2 miesiące. Potłuczone butelki, wypalone miejsca po odniskach i pełno frówających siatek jednoeazowych.
    Niestety mało kto zostawia po sobie porządek, wystarczy przejść się po lasach:(

    • 26 4

   • a byłeś kiedyś nad starym zbiornikiem?

    piękne miejsce, trochę dzikie. Idealne na grilla lub ognisko.
    Można legalnie wypić piwo pod chmurką.

    Niestety polactwo-cebulactwo nie potrafi tego uszanować i zostawia po sobie syf.
    Ot taka prawda. Kole w oczy.

    • 22 5

   • U kogoś jednak musiały panować

    Samo się nie naśmieciło

    • 2 1

   • Cebula zaszkodziła brudasie? (2)

    Jakie nazistowskie? Człowieku co ty pleciesz doskonale widać wszędzie ,że to dzieło Polaków bo kto inny mieszka w Gdańsku ? Tony śmieci wszędzie, sprzątam od paru lat wczesną wiosna lub późną jesienią teren koło mojej działki po sezonie i tuż przed, to jest koszmar! Hit każdego sezonu to pampersy. Jak to coś sprzątam po mamuśce brudasce najchętniej wsadziłbym to jej do gęby może wtedy idiotka zrozumie ,że pampers nie ulega biodegradacji nawet po roku dryfowania w jeziorze. Ulubione miejsce maskowania o****nych pampersów przez matki Polki to trzcinowiska.

    • 12 4

    • (1)

     niestety co do zasady masz rację

     • 6 4

     • Jaka zasade masz na musli? Zromca?

      • 0 0

  • Ja nie wiem w jakim towarzystwie sie obracasz (1)

   Ja widzę, że większość ludzi "nie drze mordy", a śmieci, nawet jak już kosz jest przepełniony, zostawia w jego pobliżu. A czy to towarzystwo pije wino za 5zł czy szampana za 5000, czy zagryza snikersem kiełbasianym czy truskawkami to nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

   • 6 16

   • Większość nie, ale wystarczy jedna głośna rodzina i już pięciu innym odechciewa się wypoczynku. A jak śmietnik jest przepełniony to nie zostawia się śmieci 'w jego pobliżu' bo skończą fruwając po całej okolicy.

    • 18 2

  • Nasi rodacy to niestety czasem totalny prymityw

   Polacy, nie zaśmiecajcie własnych lasów!!! Polacy-brudasy??

   • 13 3

  • obecni klienci lidlów i biedronek (1)

   to przyśli pacjenci oddziałów onkologicznych, niestety ale jak ktoś je śmieci to potem niech się nie dziwi że dopadajągo choroby. Największą krzywdę jednak robią dzieciom, które zabierają do macdonaldów i kupują chipsy im.

   • 2 4

   • a co takiego szkodliwego jest w jedzeniu z biedry czy lidla? warzywa? owoce? nabiał? tani pełnoziarnisty makaron?

    • 4 2

  • Czego się spodziewałeś?

   Nasz naród był przez lata chłopsko-robotniczy i do dzisiaj to pokutuje. Potrzeba kilku pokoleń na edukację.

   • 2 0

 • też mi wypoczynek jak głąby narzucają syfu (2)

  a s panienkami o nasyp się wolno oprzeć podczas akcji?

  • 32 29

  • (1)

   s kim?

   • 33 0

   • s kim besindżer

    • 15 0

 • Wielu by tam napewno chcialo parking zeby gruba zone mogli samochodem zawozic nad sam brzeg :) (7)

  Potem sie uchleja i nazra kielbachy a chlew i syf zostawia jak widac na fotce. Polakom sie tylko wydaje ze '' gdzies pasuja '' ale daleko im do tzw. kulturalnej Europy . Niestety na tle wielu krajow bogatych i rozwinietych jestesmy plebsem zapitym w dresie . Gadac mozna wiele na forach a pastuchy jak smieci i butelki wywalaja byle gdzie tak beda nadal robic. Nie ma to nic wspolnego z ustawieniem koszy na smieci bo jak widac na ulicach miast czy osiedli mimo stojacych koszy zapita blokernia wywala pety z balkonu i butelki na trawnik. Wiekszosc faktycznie pasuje do komunalki blokerskiej w dresie i nie widac zmian w pustych mozgach .

  • 150 12

  • Widać, że chyba dawno nie byłeś w tej 'kulturalnej zachodniej europie' (1)

   • 8 7

   • północno-zachodniej

    • 5 0

  • Mówimy o tej europie gdzie po beatyfikacji na ulicach zalegają tony śmieci ? :) (1)

   Byłem w każdej zachodnioeuropejskiej stolicy i uwierz mi - poza centrum nie jest wcale tak różowo jak się widzi w telewizji.

   • 10 3

   • Na beatyfikacji

    Większość pielgrzymów to byli Polacy, więc już wiesz skąd te śmieci...

    • 5 2

  • Tak w kulturalnej Europie - czyli w kulturze islamu na przedmieściach Paryża i w kalifacie południowej Francji.

   • 7 6

  • nieposprzatali smieci? Zostawili grila i wegiel bo tam maja imprezowac regularnie

   posprzątają jak sie sezon skończy :)

   • 2 2

  • hmmmmm

   To chyba malo bywasz wiec niewiele wiesz i widzisz. Zapraszam do Szkocji, no chocby do Edynburga, stolicy Szkocji z wielkim zadeciem. Tu dopiero jest syfffffff, lumpenproletariat zapyzialy, smierdzacy i zapity. Smieci wszedzie pelno, nikt tego nie sprzata, no chyba ze wiatr pozamiata w katy, a deszcz brud obmyje. Polska, Gdansk w porownaniu wypada calkiem niezle. Sami tylko pilnujmy sie, a bedzie dobrze. I przestanmy wreszcie sami na siebie ciagle pluc, narzekać i oczerniac sie!!!!!!. Inni to widza i powtarzajac za nami, wlasnie tak o nas mowia. Pozdrawiam

   • 0 0

 • Gdzie dokładnie jest ten zbiornik, (32)

  bo jakoś skojarzyć nie mogę... Z góry dzięki za odpowiedź.

  • 13 11

  • nie jestes godny by tam bywac !!!!!!!!!! (10)

   zbiornik jest tajny i dostepny dla elit .

   • 38 2

   • ...elit z pod biedry... (6)

    :)

    • 15 5

    • ale '' pit '' chciales zablysnac :) (5)

     nie ....'' z pod '' ..lecz ..'' spod '' ... z pod '' juz nie obowiazuje jako poprawne......Chcac byc elita jednak powinienes sie wiecej uczyc a kupowanie w biedrze nie ma nic wspolnego z tym czy ktos jest madry czy nie lub biedny czy bogaty . Elity to pewien stan umyslu . Wiec ucz sie :)

     • 16 9

     • z ortografią, fakt pojechałem, (4)

      ale trzeba też odróżnić ludzi kupujących w biedrze (sam się do nich zaliczam) i tym SPOD ( :) ) biedry. Spod mam na myśli dżentelmenów raczących się szato de buzon rocznik środa :)

      • 18 1

      • w biedrze mozna znalezc calkiem przyzwoite towary i wino rowniez !!!! (3)

       Co ciekawsze w biedrze jest wiele towarow identycznych jak np. w Almie i dostawcy identyczni. W Almie za to poziom sie obnizyl bo sporo towarow i wedlin jest marnych oraz lezacych i schnacych ze nikt tego kupic nie ma ochoty. Biedra oferuje nawet nieraz w tzw. promocjach lepsze piwo niz inne sklepy a wiele towarow jest lepszych jakosciowo niz w dobrych sklepach z tym ze sa to towary z zachodnich panstw gdzie lezaly w magazynach i tylko tyle ale firmowe i dobre.

       • 5 4

       • tak, te same (2)

        dziwne, że ser Gouda znanego producenta w Biedrze dwa razy kupiłem z pleśnią w środku mimo prawidłowej daty ważności do spożycia, czego nigdy nie doświadczyłem kupując w innych sklepach

        • 5 5

       • w almie czesto wedlina jest jakas stara i nieswieza

        ser moze byl plesniowy a ty sie nie znasz na tym :))

        • 9 0

       • w takich przypadkach zgłasza się w sklepie reklamację- a nie wypisuje dyrdymały na forum

        • 4 0

   • (1)

    Zamiast pluć jadem, to moglibyście pomóc lub w ogóle nie pisać?
    Oczywiście polaki wolą napisać jakikolwiek nieprzyjemny komentarz niż nie pisać nic. :/

    • 10 4

    • tam gdzie biegałem z plecakiem czyli...

     Na starym poligonie wojskowym pomiędzy nasypem PKM, a lasem - ładny spacer od ul. Potokowej z parkingu przy dolnym stawie (przez szlaban prosto)

     • 0 0

   • Ten artykul

    powinien byc w strefie "deluxe"

    • 2 0

  • Na starym poligonie wojskowym pomiędzy Mysliwska a szczęśliwa za nasypem pkmki.

   • 10 1

  • Nie wiesz?

   W Kartuzach !

   • 6 1

  • Wiesz gdzie jest przystanek jasien wrobla staw? (PKM). (1)

   Jakies 200 m za nim jadac od Moreny w stronę Kartuz. Poki co brak tam drogi lub chodnika trzeba spacer sobie zrobićpo polnej drodze ale warto:)

   link

   https://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=54.352317,18.552707&daddr=54.354718,+18.546571&hl=pl&geocode=&abauth=535f3d72xk27FfMXzF-T13xqlnBB7ObNa0k&vps=12&jsv=480a&sll=54.354038,18.551313&sspn=0.002689,0.006968&vpsrc=0&t=h&dirflg=w&mra=ltm&num=10

   • 6 4

   • THX

    • 0 0

  • (1)

   Autobusem 127 do końca :)

   • 4 2

   • Albo 130

    • 1 1

  • wg nazwy (9)

   tak jak nazwa mowi. zbiornik Jasien na Morenie czyli na Migowie

   • 10 1

   • No to sie popisales dowcipem (8)

    Moze nastepnym razem napisz, jak masz cos do powiedzenia. Nie ma dzielnicy Migowo czy Jasien, jest Morena. Nie wprowadzaj ludzi w blad.

    • 0 22

    • jesteś młodą gimbazą (3)

     dla ludzi minimalnie zorientowanych wiadomo, gdzie jest Jasień czy Migowo....a ty wrzuć se w gpsa Morena i grzecznie pytaj gdzie poligon....mieszkałem na Morenie 20 lat temu

     • 5 1

     • Czasy sie zmieniaja (1)

      Soryy, ale dla mnie z mlodego pokolenia jest Morena i tyle bo sie utarlo, to ze przed wojną czy w innej prehistorii byl jakis Jasien czy Migowo to co to ma do żeczy?

      • 0 10

      • Widać, że z mlodego pokolenia - ci, którzy nie przeszli przez gimnazjum są bardziej "do rzeczy".

       • 9 0

     • Morena to nazwa spółdzielni mieszkaniowej, wioski na terenie których spółdzielnia bloki postawiła nazywają się Piecki i Migowo

      • 1 0

    • Stosujmy poprawne nazwy (2)

     Morena może być: denna, boczna, czołowa i SM, a dzielnica tylko Piecki - Migowo.

     • 11 1

     • na tym blogu

      jest denna, jak poziom inteligencji jego uczestników

      • 3 0

     • LWSM "Morena" - zawsze czołowa, nigdy denna!

      ;)

      • 0 0

    • porażająca indolencja...

     Proponuję wykonać minimum wysiłku umysłowego i odpalić Google - Morena to nazwa spółdzielni mieszkaniowej i potoczna nazwa osiedla. Ale dzielnica nazywa się Piecki-Migowo, a w tym rejonie konkretnie Migowo. I tak, Jasień to też dzielnica Gdańska..

     • 11 0

  • Nie polecam

   Byłem w sobotę wieczorem. Patologia darła mordę, słyszałem dźwięk tłuczonego szkła, bydlęce odgłosy.

   • 6 1

  • Czy to jest ten poligon, gdzie najczęściej straszyli amatorzy crossów i quadów ?

   trochę teraz żałuję, ze nie kupiliśmy tam mieszkania. Na poligonie miały powstać blokowiska, a tu taka niespodzianka. Gratuluje mieszkańcom ładnej i CICHEJ okolicy :) ( Gdyby jeszcze tylko przesunąć tunel powietrzny i rozkład lotów, co godzinę, mielibyście naprawdę spokój ;). Popieram inicjatywę.

   • 6 1

  • Łatwo trafić.

   Od Wiszących Ogrodów, Myśliwskiego Wzgórza i Matemblewa. Najlepiej iść nasypem PKMki w kierunku Wiszących Ogrodów.

   • 2 1

  • kazdy kto aktywnie spedza czas wie dokladnie gdzie to jest (1)

   ale jak ktos w blachosmrodzie pierdzi to teraz nagle sie zainteresował by tam pojechac bo zbiornik zrobili

   • 1 10

   • ja spędzam czas aktywnie nad morzem lub na wsi, nie wiedziałam że niedaleko jest zbiornik retencyjny.

    • 5 0

 • super napewno pojade (9)

  poprosze tylko mapke gdzie znajduje sie ten zbiornik. Nie kazdy zna dobrze Gdansk :)

  • 17 12

  • Nie cierpię słoików. (8)

   Nie znam Gdańska bla bla bla... To zabieraj się ze swoimi śmiechami z powrotem do Gdyni.

   • 16 18

   • oj stary (3)

    od ponad 30lat meldunek pod jednym adresem... Po prostu nigdy nie mialem potrzeby odwiedzania Gdanska :) Zawsze Gdynia :P Szkola, praca, imprezy, kobiety ;)

    • 2 11

    • i ten zbiornik tak cię przyciąga? (2)

     W Gdyni masz chyba dostęp do morza, po grzyb ci jakis zbiornik retencyjny? Skoro tak ci tam dobrze to może tam zostań.

     • 8 3

     • LOL (1)

      A biedny Gdańsk dostępu do morza nie posiada, wiec trzeba korzystać ze sztucznych zbiorników. LOL

      • 5 5

      • Przepraszam- to kolega z wpisu powyżej zarzekał się że w Gdyni ma wszystko co mu potrzebne do życia i szczęścia a mimo to chce koniecznie odwiedzić ten zbiornik. Co ma do tego dostęp Gdańska do morza?

       • 4 0

   • Bogaty_E46 ??? (1)

    haha. To auto to Twoja miara "bogatosci"? Haha ;D :P

    • 11 2

    • No ba, każdy ma swoja miarę bogactwa :D

     • 2 0

   • Z Gdyni to słoik?To okreslenie wymysliła głupia warszawka dla tych co 100km od nich mieszkaja (1)

    a w warszawce pracują.A Gdańsk z Gdynią praktycznie graniczy pomijając pipidówkę Sopot

    • 1 2

    • W Warszafce o słoikach..

     ..najczęściej mówią dzieci byłych słoików. Rodzimych Warszawiaków jest garstka.

     • 8 0

 • (9)

  Zamoast jakichs niepotrzebnych zbiornikow zbudowaliby lepiej droge albo tak potrzebny tam parking

  • 11 87

  • i zlobek :) (3)

   oraz jakis pomnik oczywiscie powinien tam byc :)

   • 18 1

   • i biedronkę (1)

    i plebanie

    • 11 0

    • biedronka i plebania

     już są w okolicy. Przystanek autobusowy też jest , nawet pętla autobusowa - tymczasowa, ale jest :)

     • 0 0

   • pomnik papieża oczywiście

    • 1 0

  • Tak potrzebny tam parking? Nie wierze... Mieszkańcy potokowej i wrzeszcza pewnie sie cieszą ze przestanie ich zalewac.

   • 9 1

  • a wiesz że te zbiorniki są własnie po to, żeby woda,

   która po deszczu spływa z parkingów i ulic nie zalewała ludziom domów???

   • 4 1

  • Kośćiół ! Koniecznie ze 100 m wieżą

   coby pleban mógł na antenach zarobić i zwierzaki na 5 na mesz budzić :)

   • 5 0

  • Bardzo mi się podoba pomysł budowania zbiorników retencyjnych przy nowych osiedlach

   jest gdzie odpocząć, poćwiczyć, pobiegać, wyjść z psem. Co by nie mówić o władzach Gdańska i waniliowym :), zbiorniki to strzał w 10.

   • 3 0

  • po co Ci tam parking? Żeby do lasu było bliżej? Bardzo dobrze, że wbudowali

   • 0 0

 • Śmieciarze niemile widziani (6)

  Nie pojmuje - wpierw zaśmieci - następnego dnia zdziwiony, że nie posprzątali.

  • 52 2

  • (5)

   Bo on płaci podatki i wymaga. Rozumiesz. Taka mentalność cebulaczana.

   • 14 2

   • O co chodzi z tymi cebulami? (4)

    Macie takich znajomych albo kumpli w pracy? Pracuje w kilku sporych firmach, spotykam sie z wieloma ludzmi, mam wielu znajomych i nigdy nie spotkalem sie z kims kogo mozna by tak opisac. Po co generalizujecie obrazajac wszystkich do okola? Spotykasz kogos takiego to powiedz mu wprost, ze jest smierdziel, a nie wylewasz swe zale na forach. Ja nie mam problemu z wyrazaniem swoich spostrzezen na zywo prosto z mostu, dlatego nie rozumiem frustratow, ktorzy widza takie rzeczy i nie reaguja, a wrzucajac wszystkich polskich facetow do jednego wora placza na forach. Jesli tak jest to nic to nie zmieni. Zwracaj ludziom uwage, edukuj, moze zadziala.

    • 12 4

    • To się nazywa: po prostu obracasz się w innych kręgach (3)

     Jeśli chcesz spotkać dresiarstwo musisz zrobić coś czego na co dzień nie robisz.
     Mnie też wydaje się że meneli nie ma, wszyscy mają dobrą pracę i są kulturalni... dopóki np nie wjadę do jakiejś starszej dzielnicy z mieszkaniami komunalnymi (nieważna nazwy bo nie o to chodzi). I okazuje się że żulki stojące pod sklepami, kolesie którzy pól dnia stoją bezmyślnie na ulicy itp itd SĄ.
     Tak samo dresiarstwo-syfiarstwo które dewastuje i zaśmieca wszystko dookoła.

     • 6 1

     • Mam takiego debila na osiedlu, który ryja z pijanymi

      kumplami wydziera "Lechia Gdańsk" przez balkon, a idąc na spacer wychla piwsko i butelkę rąb do lasu, kapselek rąb na chodnik, a obok śmietnik. Współczuję jego nałożnicy i rodzicom, a najbardziej córce, że ma ojca śmiecia. Jakiś sowiecki pomiot chyba.

      • 7 1

     • oni tu nie pisują bo ledwo między sobą się porozumiewają

      często wyłącznie mową ciała :-)

      • 4 1

     • Zgadza sie

      Pewnie wynika to rowniez i z tego faktu, ale uwierz mi, ze jak widze paniusie, albo panicza co s****psem na trawnik, po czym bezstresowo oddala sie z miejsca wykroczenia to zwracam uwage. Nie mowie tu o pilnowaniu, szukaniu sensacji, ale o zwyklych chamskich sytuacjach, ktorych przypadkowo i mimowolnie jestesmy swiadkami. Staram sie robic to kulturalnie, chociaz odpowiedzi potrafia wyprowadzic z rownowagi najwiekszego twardziela. Przykladow moglbym przytaczac cale tony, pewnie i Wy rowniez, ale najbardziej w pamieci utkwila mi sytuacja, w ktorej Pani w srednim wieku, postanowila zalatwic psa w piaskownicy, w ktorej wlasnie bawily sie dzieci. Nie bede opisywal jakimi inwektywami obrzucila mnie owa Pani, natomiast zdziwilo mnie jeszcze jedno, zaden z rodzicow, ktorych pociechy bawily sie na tym placu zabaw, a bylo ich sporo, nie stanal po mojej stronie, tylko biernie sie przygladali calej sytuacji jak jakiemus wydarzeniu publikowanemu we wiadomosciach wieczornych. Mialem wrazenie, ze to ja jestem winny calemu zajsciu i zupelnie niepotrzebnie czepiam sie "porzadnych" ludzi.

      To samo tyczy sie smieciarzy "halo, prosze pana, cos panu wypadlo" albo dracych bezsensownie ryje i nie musi to byc od razu Lechia Gdansk /szacun dla prawdziwych fanow/. Gorzej jest rzeczywiscie jesli widzisz takiego karka, albo cala zorganizowana kolonie /w kocu w kupie sila/, nikt o zdrowych zmyslach nie chcialby sie narazac na utrate w najlepszym wypadku zdrowia. Jak moge to zwracam uwage i sie nie boje, chociaz moja zona czesto mowi, "daj spokoj, to nie ma sensu i tak nie zrozumie". Kazdy z nas chcialby mieszkac w czystej schludnej okolicy, wsrod sympatycznych ludzi i pieknych zadbanych krajobrazow. Dlatego prosze, nie bojcie sie reagowac, moze w koncu jednemu i drugiemu zrobi sie przynajmniej glupio i nastepnym razem zastanowi sie nad tym co robi, albo chcialby zrobic, nie dlatego ze tak sie po prostu nie robi, ale dlatego ze ktos moze go za to publicznie skrytykowac. Spotkalem sie z tyloma przykrymi sytuacjami, ze sam do siebie moglbym powiedziec, wrzuc na luz, po co ci jeszcze dodatkowe nerwy, ale sam nie wiem, czy bardziej denerwuje mnie ludzka glupota, czy smiecie, syf i zdewastowana okolica? Chyba jednak to drugie, wiec dalej bede tepil tych pierwszych:-)

      • 5 0

 • (13)

  Dawny staw browarny przy Kilińskiego, tez był zbiornikiem retencyjnym.
  Strzyża w ogóle ma pecha do HANDLARZY, wpierw "niemce" postawiły galerię bandycką zmieniając i kanalizując bieg rzeki, teraz wpadła w łapska Górskiego, który okoliczny teren dewastuje na potęgę. Z starego browaru ostatnie się niewiele, zbiornika już dawno nie ma a teraz wyburzy się "indiańską wioskę" bo stoi na drodze ... drogi do nowego centrum.
  Za wszystko odPOwiada Adamowicz, któren w ogóle nie rozumie miasta w którym mieszka. Nie zdaje sobie sprawy, że kolejne centra handlowe na dłuższą metę nie przynoszą niczego dla miasta i są faktycznie bardziej inteligentnie skonstruowaną formą Stadionu Dziesięciolecia, natomiast uszkodzona i zniszczona tkanka miejska nie odbuduje się nigdy.
  To szkodnictwo jego i jemu POdobnych w całej POlsce.

  • 101 33

  • za to swoje konto bankowe rozumie

   • 19 3

  • dokonano zimnej analizy (2)

   i wyszło , że ludzie spedzają wolny czas w galeriach a nie na świeżym powietrzu , więc wszelkie tereny zielone zostaną zamienione na Galerie

   • 15 3

   • (1)

    Mieszkańcy Gdańska w niedzielę zamiast na spacer z dziećmi wolą iść na "spacer" po Galerii Bałtyckiej. :

    • 14 2

    • Mów za siebie galerianie

     • 11 5

  • (1)

   Pieprzysz i Smucisz, ogarnęła cię Paranoja i Schizofrenia, Przeproś i Spadaj

   • 6 19

   • jak cię mama przestanie przebierać to zacznij wówczas sie wypowiadać

    • 5 1

  • "bo stoi na drodze ... drogi do nowego centrum." (1)

   Bo stoi na drodze drogi czerwonej, zaprojektowanej dziesiątki lat temu. A to, że jej realizacja jest wieczne odwlekana w czasie to inna sprawa.

   • 2 0

   • OK, tylko po co wbrew konsultacjom i prawu, Adamowicz skierował do realizacji budowę trzech pasów na Kilińskiego???

    • 3 1

  • ale za to świetnie zna się na budowaniu muzeów (3)

   z pensjami po 8 tys. netto dla kolegów historyków. Ja mogę jedynie powiedzieć: głosowaliście to macie, bo już od dawna nie mieszkam w tym szambie. Chociaż jakiś sentyment mam i zaglądam na trojmiasto żeby zobaczyć co się dzieje w mieście w którym się urodziłem.

   • 3 3

   • do informacji (1)

    aktualnie miasto gdańsk w wykopie pod muszeum II W. Ś. planuje rozpocząć hodowlę Łososia

    • 0 1

    • Dzikiego!

     • 0 0

   • Mentalnośc polaka

    oby do płotu było dobrze a co za płotem ... to nie moje

    • 1 1

  • stary Kaszubski Zdun wie jak kręcić lody w Gdańsku... ;-)

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.