• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbiorowa mogiła wojenna odnaleziona na Stogach

Ewelina Oleksy
2 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Kości odnalezione na Stogach pochodzą z czasów II wojny światowej. Kości odnalezione na Stogach pochodzą z czasów II wojny światowej.

Szczątki co najmniej 10 osób odnaleziono na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 72 przy ul. KłosowejMapka w dzielnicy Stogi. Trwały tam prace przy realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego. Zostały wstrzymane, a znaleziskiem zajmują się teraz specjaliści. Już wiadomo, że to mogiła żołnierzy i cywilów z czasów II wojny światowej.



Interesujesz się historią dzielnicy, w której mieszkasz?

Kości udowe i piszczelowe, czaszka, kości miednicy - sporą ilość szczątków ludzkich znaleziono na Stogach, na terenie podstawówki, gdzie w ramach Budżetu Obywatelskiego miał powstać tor sportowo-rekreacyjny.

Z powodu nietypowego znaleziska inwestycja się jednak z pewnością opóźni. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska na razie przerwała prace na miesiąc. Do momentu zakończenia badań archeologicznych kontynuacja budowy inwestycji z BO nie będzie możliwa.

Kości leżały płytko pod ziemią



- Szczątki ludzkie odkopane na terenie szkoły to najprawdopodobniej kolejna masowa mogiła odnaleziona na Stogach pochodząca z marca 1945 roku. Kości były bardzo płytko pod ziemią, na głębokości ok. 20 cm. Głównie trafiliśmy na kości udowe, była też jedna czaszka i elementy kilku innych. Ciała nie były w anatomicznym położeniu, co oznacza, że kości zostały przemieszczone - możliwe, że w trakcie budowy szkoły w latach 60-tych - mówi Sławomir Szczygielski, historyk, gedanista i mieszkaniec Stogów, który był na miejscu odkrycia.
Czytaj też:

Kości w wykopie we Wrzeszczu



Wraz z postępem prac, kości odkopywano coraz więcej, więc sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury. Prokurator stwierdził, że kości mają więcej niż 60 lat, więc zawiadomiono też wojewódzkiego konserwatora zabytków, który na miejsce przysłał archeologa i biegłego sądowego. Powiadomiono też IPN.

  • Czaszka należy prawdopodobnie do starszego mężczyzny w wieku 70-80 lat.
  • Kości odnalezione na Stogach pochodzą z czasów II wojny światowej.
  • Kości odnalezione na Stogach pochodzą z czasów II wojny światowej.

Udało się rozwiązać zagadkę z przeszłości



Ludzkie szczątki zostały zabezpieczone. Ustalono, że kości należą do mężczyzn.

- Co potwierdza, że jest to mogiła wojenna. Na pewno z czasów drugiej wojny światowej. Zawiera szczątki żołnierzy służących wojsku niemieckiemu oraz ludności cywilnej - osób, które w końcowej fazie wojny przebywały na Stogach. Wśród nich na pewno są uciekinierzy w 1945 roku z Gdańska czy z Prus Wschodnich, co wiemy z historii - mówi Maciej Stromski, archeolog i biegły sądowy, który udokumentował odkrycie. - Mogę zdecydowanie powiedzieć, że najnowsze odkrycie to sukces. Udało się rozwiązać zagadkę z przeszłości, którą staraliśmy się przez lata rozwikłać - mówi archeolog.
Badacze są zgodni, że w tym miejscu kości jest znacznie więcej. Te odkryte należą do co najmniej 10 osób.

O pierwszym tego typu odkryciu w dzielnicy pisaliśmy siedem lat temu. Wtedy na Stogach ekshumowano ciała niemieckich żołnierzy. Odnaleziono szczątki blisko 150 osób.

Mogił na Stogach jest więcej. Będą ich szukać

Stogi były ostatnim obszarem Gdańska, który został zdobyty w marcu 1945 roku przez Rosjan. Niemcy w większości uciekali na promy lub zostali wypchnięci na Wyspę Sobieszewską, która nie została zdobyta przez Armię Czerwoną do końca wojny. Niemcy bronili się tam do 9 maja 1945 roku.

Hełm niemieckiego żołnierza znaleziony podczas ekshumacji na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego na Stogach w 2015 r.

Hełm niemieckiego żołnierza znaleziony podczas ekshumacji na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego na Stogach w 2015 r.
Badacze wskazują, że w wielu punktach Stogów mogą być mogiły, np. w okolicznych lasach czy nawet na prywatnych posesjach. Dalsze prace ekshumacyjne, po uzyskaniu pozwoleń będą więc na Stogach kontynuowane.

- Liczymy na to, że kolejne badania archeologiczne ujawnią wielkość mogiły, z którą mamy do czynienia teraz oraz ukażą relikty materialne, takie jak guziki, nieśmiertelniki, skuwki, elementy oporządzenia wojskowego lub przedmioty osobiste należące do cywili, stanowiące świadectwo historyczne. Odpowiedzi na wszystkie pytania uzyskamy dopiero po zakończeniu prac - podkreśla Sławomir Szczygielski.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (196)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane