Fakty i opinie

Zbliża się 50. rocznica Grudnia '70

Najnowszy artukuł na ten temat

Anioły Grudnia: obejrzyj widowisko upamiętniające Grudzień '70

Protestujący w Gdyni niosą na drzwiach ciało zastrzelonego Zbigniewa Godlewskiego, który stał się symbolem ofiar Grudnia '70. Z badań historyków wynika, że w wydarzeniach zginęło w całej Polsce 41 osób.
Protestujący w Gdyni niosą na drzwiach ciało zastrzelonego Zbigniewa Godlewskiego, który stał się symbolem ofiar Grudnia '70. Z badań historyków wynika, że w wydarzeniach zginęło w całej Polsce 41 osób. źródło: wikipedia.org

Apel pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom, zapalenie zniczy na ich grobach, konferencja w Europejskim Centrum Solidarności, publikacje naukowe czy wystawy - to wydarzenia upamiętniające 50. rocznicę Grudnia '70. W środowe popołudnie odbyły się dwie konferencje, podczas których zaprezentowano program uroczystości. Pierwszą zorganizowały władze Gdańska, drugą Instytut Pamięci Narodowej.Czy dobrze znasz wydarzenia Grudnia '70?

tak, osobiście pamiętam te wydarzenia 44%
tak, czerpałe(a)m wiedzę z książek 25%
średnio, znam tylko podstawowe fakty 26%
nie, nic nie wiem na ten temat 5%
zakończona Łącznie głosów: 814
W dniach 14-22 grudnia przypada okrągła, 50. rocznica wydarzeń Grudnia '70. Doszło wówczas do fali strajków i protestów robotników, które na polecenie władz PRL zostały brutalnie stłumione przez wojsko i milicję. Jak wynika z ustaleń historyków, śmierć poniosło wówczas 41 osób, nie licząc żołnierzy i milicjantów.

Bezpośrednim powodem protestów była ogłoszona tuż przed świętami Bożego Narodzenia podwyżka cen na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Jednak jak tłumaczy historyk prof. Jerzy Eisler, autor monografii "Grudzień 1970: geneza, przebieg, konsekwencje", tak naprawdę była to iskra, która doprowadziła do wybuchu tłumionych od dawna nastrojów w społeczeństwie.

- Schyłek lat sześćdziesiątych to najgorszy po czasach stalinowskich okres w historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Coraz więcej ludzi dostrzegało, że systematycznie wyczerpywał się model polityczny, społeczny i ekonomiczny lansowany przez Władysława Gomułkę i jego ekipę. Stopniowo narastała frustracja społeczeństwa - tłumaczy prof. Eisler.

Tragiczny przebieg w Gdyni i GdańskuNajbardziej gwałtowny przebieg tych tragicznych wydarzeń miał miejsce w Gdyni i Gdańsku, gdzie zginęło odpowiednio 18 i 6 osób, przede wszystkim pracowników tamtejszych stoczni. Właśnie z tego powodu Grudzień '70 jest określany w wielu publikacjach mianem Masakry na Wybrzeżu.

Większość gdyńskich ofiar poniosła śmierć 17 grudnia, który przeszedł do historii jako Czarny Czwartek. Wczesnym rankiem na przystanku SKM Gdynia Stocznia milicjanci i żołnierze otworzyli ogień do stoczniowców, którzy zdążali do pracy w Stoczni im. Komuny Paryskiej. Zginęło wówczas 10 osób. Wśród nich był 18-letni Zbigniew Godlewski - zapamiętany przez potomnych jako Janek Wiśniewski - który stał się symbolem ofiar Grudnia '70.

Odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 zgromadziło tłumy.
Odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 zgromadziło tłumy. fot. Andrzej Tanewski/ze zbiorów Europejskiego Centrum Solid

Apel na placu SolidarnościW środę pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 na pl. Solidarności władze Gdańska ogłosiły program uroczystości upamiętniających 50. rocznicę masakry. Główne uroczystości zostały zaplanowane na 16 grudnia. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Właśnie tego dnia w 1980 r. odbyło się oficjalne odsłonięcie wspomnianego monumentu.

- Warto podkreślić, że wydarzenia Grudnia '70 łączą się z tym, co wydarzyło się dziesięć lat później. Wtedy władza komunistyczna usiadła do rozmów ze strajkującymi robotnikami, których jednym z pierwszych żądań było powstanie pomnika Poległych Stoczniowców. Pomnik powstał w trzy miesiące, co można określić mianem cudu, a jego odsłonięcie było wielkim wydarzeniem, gromadzącym wtedy tysiące gdańszczanek i gdańszczan - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
O godz. 17 pod pomnikiem rozpocznie się apel ku czci ofiar i bohaterów Grudnia '70. Zaproszenia do udziału w nim trafiły do przedstawicieli najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu. Podczas uroczystości będzie można usłyszeć utwór "Lacrimosa", skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na okoliczność odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

Zostanie on wspólnie wykonany przez Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz sopranistkę Iwonę Hossa. Wydarzenie to odbędzie się oczywiście bez udziału publiczności, ale będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Wszystkie tablice w Gdańsku będą wykonane z płyt z brązu o wymiarach 64 x 50 cm.
Wszystkie tablice w Gdańsku będą wykonane z płyt z brązu o wymiarach 64 x 50 cm. mat. pras. Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Odsłonięcie tablic w GdańskuWażnym punktem w programie uroczystości będzie także odsłonięcie kilku tablic upamiętniających miejsca, w których poniosły śmierć gdańskie ofiary Grudnia '70. Więcej o tej inicjatywie pisaliśmy już w artykule z końca października. Można z niego dowiedzieć się, gdzie dokładnie znajdują się lokalizacje każdej z tablic.

Czytaj więcej: Gdańsk zamontuje tablice upamiętniające ofiary Grudnia '70

Odsłonięcie tablic odbędzie się w obecności członków rodzin ofiar. Będą one odsłaniane jedna po drugiej 16 grudnia, począwszy od godz. 10. Tego samego dnia o godz. 23:10 w TVP 1 zostanie wyemitowana premiera filmu poświęconego budowniczym pomnika Poległych Stoczniowców Grudzień 1970.

Natomiast w dniach 14-15 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja naukowa pt. "Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim". To wydarzenie także zostanie zorganizowane bez udziału publiczności i będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej ECS-u.

Projekt tablicy pamiątkowej, która zostanie odsłonięta 17 grudnia przy stacji SKM Gdynia-Wzgórze św. Maksymiliana.
Projekt tablicy pamiątkowej, która zostanie odsłonięta 17 grudnia przy stacji SKM Gdynia-Wzgórze św. Maksymiliana. mat. pras. IPN

IPN odsłoni tablicę w Gdyni50. rocznicę Grudnia '70 upamiętni także Instytut Pamięci Narodowej. Spośród szeregu inicjatyw warto wspomnieć o odsłonięciu 17 grudnia na budynku kasy biletowej na stacji SKM Gdynia-Wzgórze św. Maksymiliana tablicy poświęconej sześciu gdyńskim ofiarom masakry. Każda z nich poniosła śmierć nieopodal miejsca zamontowania tablicy podczas manifestacji.

Ponadto IPN zamierza także m.in. zapalić znicze na grobach wszystkich ofiar pochowanych w całej Polsce, umieścić w Gdańsku i Gdyni wystawę plenerową złożoną z 32 planszy, rozwiesić okolicznościowe plakaty na peronach największych stacji SKM czy bezpłatnie udostępnić na swojej stronie internetowej szereg okolicznościowych publikacji. Warto wspomnieć, że zaplanowano udostępnić w całości - także bezpłatnie - wspomnianą wcześniej książkę prof. Eislera, która jest jednym z najlepszych opracowań historycznych o Grudniu '70.

Poinformowano także o wydaniu dwóch całkowicie nowych publikacji. Ich tytuły to: "Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70" oraz "Zbrodnia bez kary. Grudzień '70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP". Więcej szczegółów dotyczących obchodów przygotowywanych przez IPN zostanie zaprezentowanych na jutrzejszej konferencji prasowej.

Opinie (344) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (63)

  To już 50 lat od tych strasznych wydarzeń...pamiętajmy i przypominajmy młodym o co się wtedy walczyło, że dzięki takim zrywom i dążeniu do normalności i końcowym zerwaniu z sowiecką okupacją mogą żyć w wolnym i demokratycznym kraju.

  • 43 14

  • Demokratycznym? Wolnym? Rządzi nami znów Pierwszy sekretarz jedynie słusznej partii (15)

   Białoruś coraz bliżej ...

   • 43 35

   • (4)

    Wyłącz TVN włącz myślenie kochany)

    • 28 35

    • Przecież tak mówią na TVP! (1)

     • 26 14

     • Masz problem jesli o swiecie i zyciu czerpiesz z TVP jak i TVN czy Polsat

      Trzeba ogladac, słuchać i czytać wszystko i wyciagac wnioski.

      Jasne że nie ma idealnej władzy czy mediów ale gołym okiem widać że aktualna władza mimo licznych wpadek i tak daje chociaż jakąś nadzieję

      • 2 2

    • Gdyby nie TVNy i Polsaty to Polacy by się w życiu nie dowiedzieli o wałkach PiSu.. (1)

     O 70mln za makulaturę wyborczą, o maseczkach bez atestu od kolegi narciarza i respiratorach widmo od handlarza bronią, o wielomilionowych "nagrodach" dla Rydzyka z każdego możliwego Ministerstwa, o 25mln/mc za pusty szpital na Narodowym, o 2mld na propagandę TVPiS zamiast na onkologię, o krewnych i znajomych królika na wszelkich możliwych stołkach w Spółkach Skarbu Państwa z milionowymi pensjami rocznie, o tuszowaniu pedofilii w Kościołach przez Kler, o policji bijącej kobiety pałkami teleskopowymi, o prowokacji policji na Marszu Niepodległości, o cyrkach z liczeniem chorych na Covid, o milionowych dotacjach na majteczki w kropeczki i wielu, wielu innych.
     Na TVPiS propaganda sukcesu partii rządzącej 24/7 jak za PRLu.

     • 10 5

     • 70 mln w pupke szlo chyba co tydzien w POprzedniej 8 latce

      • 1 1

   • Sven ! Jak do tej pory (3)

    masz mój drugi plus. Pod warunkiem , że wyłączysz TVN

    • 9 13

    • (2)

     Ale ja nie oglądam żadnej stacji kochany bo wszędzie inna narracja rzeczywistości.Wybieram muzykę i wiadomości w necie ale tylko te merytoryczne i apolityczne.

     • 6 12

     • to znaczy forum na trójmiasto pl i tu siedzisz i wypisujesz głupoty siejąc swoje naukowe i nikomu niepotrzebne wykłady

      • 12 4

     • ciekawe, które są apolityczne? proszę o pezykłady

      • 4 1

   • Ktoś ich wybrał (5)

    Wiec nie jęcz. Jak by PO się dzieliło tym co kradli to może by jeszcze byli przy korytach.

    • 15 14

    • Mała prośba, pomyśl chwilę samodzielnie to naprawdę nie boli. (4)

     Od pięciu lat rządzi PiS, w swoich szeregach ma Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w jednym, wymienił sędziów i prokuratorów na swoich kolesi, policję prowadzi na krótkiej smyczy i nikt z tego "złodziejskiego" PO jeszcze nie siedzi w więzieniu? To ci naprawdę nic a nic do myślenia nie daje?

     • 8 5

     • a gdzie siedzi (2)

      Nowak?

      Jeśli coś mi daje do myślenia, to skuteczność dziurawienia prawa, które odbyło się za Wałęsy i następców. I teraz wszyscy (co mogą) z tego czerpią pełnymi garściami. Bo "władza" sama się nie ograniczy...
      Jeśli cokolwiek się zmieniło za obecnego garnituru, to jedynie w "pałacach i na szczeblach". I na tym para się wyczerpała, bo to wojna pozycyjna, na wyczerpanie. Administracja jest w tym dobra...
      W powiatach "chińczyki" trzymają się krzepko i nikt tego nie ruszy...
      No bo na co to zmienić?

      • 3 3

      • Była kiedyś afera z zegarkiem Nowaka, podał się do dymisji. Nie jest w POKO, a siedzi za wałek na Ukrainie. (1)

       Jeszcze jakieś pytania? Może o ośmiorniczki za 38.50?

       • 5 6

       • scislej za rzekomy walek

        • 1 0

     • Człowieku może sprawdź najpierw fakty a później się wypowiadaj

      Reorganizacja prokuratury i faktycznie wiele zmian w zakresie kadrowym ale na stanowiskach kierowniczych tej instytucji. Reszta jest p ostaremu. Wejdź sobie na profile prywatne prokuratorów - ja znam taki jeden młodej siksy która jest na liście oko press żeby było zabawniej - i ona ma tam JE*** P** na głównej!

      Ludzi nie pozwalniano tylko poprzesuwano. Dalej są !@#$%^&* i obiboki...

      Natomiast w sądach to wszystko po staremu. Sędziego tak w ogóle nie można zwolnić. Oni przechodzą w stan spoczynku i to tylko ze ściśle określonych powodów. Co ma TK i SN lub Izba Dyscyplinarna do orzecznictwa w SR i SO/SA?

      • 1 1

  • Ten demokratyczny kraj napadaja zmory z komuny (1)

   Mam nadzieje ze to ostatnie podrygi

   • 18 7

   • Zmory komuny łeb podnoszą.

    Strajki w całym kraju, milicja pałuje obywateli, wojsko na ulicach, w publicznej TV propaganda sukcesu partii rządzącej 24/7, wojna z Europą i pchanie Polski w objęcia Moskwy, przemówienia Jarozelskiego do narodu w TV..

    • 8 6

  • Opinia wyróżniona

   Trochę wiedzy doktorze (14)

   Ludzie, którzy wyszli na ulice w 1970 nie walczyli z sowiecką okupacją ani nawet z PRL, to była reakcja na pogarszające się warunki życia, pustki w sklepach, drożyznę (zapalnikiem był wzrost urzędowych cen). Ci sami ludzie oklaskiwali Gierka za kilka lat. Szacunek i poważanie dla protestujących, cześć poległym, ale nie dodawajmy ideologii do tych wydarzeń, nie buzujmy politykierstwem.

   • 114 39

   • (2)

    Wiem to dokładnie ale finalnie przez takie zrywy obalono komunę.

    • 14 14

    • Obalono, czy sama się wyłożyła na plecki?

     • 14 3

    • niczego nie obalono

     Aparat wycofał się na z góry upatrzone pozycje w samorządach i gospodarce a polityczne niedobitki załatwiły sobie euro-emeryturę... Bo po co "walczyć" o dobro "ludu" skoro można o "swoje"?!
     Więc podrzucono obowiązki nowym chętnym a ci rozszarpują to jak ludy pierwotne "paciorki i perkal". Uprzednio dbając o zachowanie przywilejów...

     • 9 4

   • Ci sami ludzie oklaskiwali?

    Masz na to dowody? Rodziny zabitych też?

    • 12 8

   • Tak, drożyznę i pustki w sklepach (1)

    ...zafundowali nam imperialiści z za oceanu. Ludzie wyszli na ulicę aby zaprotestować przeciwko tym siłą zła.

    • 9 6

    • i przeciwko stonce

     na sznurku od snopowiązałek

     • 0 0

   • Wtedy strach był większy, dziś jest większy cynizm (3)

    50 lat temu ,,sluchalismy" Ruskich a dziś Brukseli. Zawsze też znajdą się podwykonawcy - sługusi i pozytecznych idioci. Patriotyzm dalej w cenie.

    • 13 10

    • Lepiej słuchać Brukseli, niż Moskwy jak PiS. (2)

     • 8 8

     • A kogo słucha Merkel robiąc z Putinem Nordstream 2? (1)

      Daje zarobić Moskwie.

      • 1 1

      • Biznes nie ma narodowości. Wasz przyjaciel Orban robi więcej interesów z Putinem, nie wiesz?

       • 2 1

   • Czytaj ze zrozumieniem

    Nie wiem gdzie Ty widzisz, żeby profesor pisał o walce z okupacją ...

    • 2 0

   • Do " widziałem " (1)

    Halo halo wszystko się zgadza co napisane tylko wymyślone pustki w sklepach mieszkam w Gdyni może w Gdańsku było biednie

    • 6 1

    • Pani Mario Sokołowska - Budny

     fakt, Gdynia była znacznie zaopatrzona lepiej niż Gdańsk, bo Gomułka widział w niej okno na świat o to już jego sekretarze woj.PZPR dbali. Niestety czarem goryczy przeważyło powołanie Niezależnego Komitetu Strajkowego, który obradował w Domu Kultury przy Porcie w Gdyni, a miał on poparcie władz miejskich (i częściowo MW) i był doskonale zorganizowany. Gomułka się b.przestraszył. A taki zorganizowany Komitet wiedzieli, że tu trudno będzie przekupić, a do tego to wszystko może wylać się poza granice, bo wiele było jednostek na redzie i przy nabrzeżach. Do tego związkowcy z porozumień międzynarodowych doskonale współpracowali.

     • 1 0

   • Grudzień 1970 -odpowiedz do -widziałem

    Byłem obecny w centrum Gdańska podczas walk. Leżałem 12 godzin 50 cm od zwłok człowieka który zmarł kilka dni po przestrzeleniu potylicy. Nikt go do momentu śmierci nie rozpoznał. Nie został ujęty w statystyce. Mówienie teraz że była to walka o kotlet jest naprawdę obrazą. Wszyscy wokoło żywili głęboką nienawiść do ustroju komunistycznego. Ja widziałem i słyszałem.
    Gierkowi klaskali zawodowi klakierzy. Chociaż jego zachowanie, czyny i wygląd odbiegały wtedy od siermiężnego i zaściankowego obrazu Gomuły.

    • 4 1

  • Idea protestujących teraz jest bardzo podobna do tych z '70 (20)

   inne czasy, inne okoliczności, ale nadal ta sama niechęć do władzy, która jest nieudolna i dzieli kraj

   • 17 21

   • w ogóle nie jest podobna (9)

    inicjują je również środowiska postkomunistyczne. Taka np. Nowacka to niby kto?

    • 20 16

    • a taki kaczyński (7)

     to kiedy on ten doktorat zrobił? pewnie na tajnych kompletach?

     • 21 16

     • o wyższości postępowych kolegiów leninowskich nad burżuazyjnymi kolegiami stojącymi w służbie wstecznictwa i reakcji (4)

      taki wybrał temat

      • 10 2

      • trzeba znać język (2)

       wroga.

       • 3 5

       • Wroga? Ktoś kto obsadza stryja na stanowisku ministra sprawiedliwości to raczej przyjaciel, albo mocodawca.

        • 7 2

       • i dlatego jeżdżą na orgietki do Brukseli?

        • 2 0

      • To doktorat Balcerowicza z PZPR

       • 0 3

     • Lepszy na pewno Bolek

      Bo on się nie uczył na złość komunistom i tym min. ich pokonał. Sam jeden obalił komunę

      • 5 3

     • Zrobił tam gdzie żył,

      bo takie jest prawo wolnego człowieka, który się uczy i z nauki wyciąga wnioski, nie konieczne spójne z ogólnym przymusem. Wolny Polak ma prawu tu żyć, tu się uczyć na zupełnie jawnych kompletach i myśleć jak wolny człowiek zgodnie z pierwszą cywilizowana konstytucją w Europie (3Maj).

      • 1 0

    • otóż jest jednak bardzo podobna

     inne czasy i inne okoliczności - również inni ludzie, ale schemat ten sam.
     To czy są to środowiska postkomunistyczne czy prawicowe jest drugorzędną sprawą - chodzi o to, czemu ludzie na ulicę wychodzą

     • 5 3

   • Aborcja nie była wtedy na tapecie.

    • 12 3

   • W Gdańsku masz udolną władzę (1)

    Bądź dumny.

    • 7 8

    • widzisz jednak różnicę między samorządem, a władzą centralną?

     bo jeśli nie to 30 lat transformacji poszło na marne

     • 4 2

   • no fakt... (2)

    skrobanie na zawołanie ;P hohoh super idea :)

    • 6 7

    • Dlaczego powtarzasz kłamstwa TVPiS? (1)

     Nikt o aborcję na zawołanie nie walczy.
     1) Ciąża zagrażającą życiu matki.
     2) Uszkodzony płód, który umrze przed/w czasie/zaraz po porodzie.
     3) Ciąża z gwałtu.

     • 7 6

     • nie?

      bardzo ciekawe.

      • 3 8

   • Kraju nie dzieli władza (1)

    Tylko ciamajdo opozycja, która wciąż płacze w ue że stracili władzę

    • 3 7

    • jeśli utracili władzę, to nie mają jak dzielić kraju

     tylko ten kto trzyma władzę może dzielić

     • 4 4

   • Wręcz przeciwnie. Dziś byli SBcy z obniżonymi emeryturami stoją tam gdzie protestujący przeciw rządowi. (1)

    • 1 2

    • Piotrowicz emeryturę stracił?

     • 2 0

  • Coś komuś się pomyliło ,albo nie wie co to jest demokracja i myli ja z faszyzmem. (8)

   • 2 7

   • Demokracja - daje władzy prawo bicia kobiet pałkami teleskopowymi (7)

    • 4 11

    • Równouprawnienie (4)

     Kobiety chcą takich samych praw jak mężczyźni, nie chcą być dłużej dyskryminowane jako słaba płeć, więc teraz będą bite pałkami jak faceci od co :)

     • 5 4

     • Pewnie żonę też bijesz, jak przystało na prawdziwego polaka-katolika wyborcę PiS? (1)

      • 4 4

      • nie, wzięła równouprawnienie serio

       i sama wnosi pralkę na szóste piętro.
       Więc rozumiesz, może to bicie być... równouprawnione...

       • 4 6

     • Połączenie metod Kiszczaka z ideologią równouprawnienia. (1)

      Jak się miało w rodzinie ministra sprawiedliwości przysłanego z Moskwy to każdy pretekst żeby wykończyć Polaków jest dobry - Heniu Świątkowski to rodzina Kaczyńskich.

      • 5 2

      • Nie ta rodzina. Fejk. Genealog Minakowski wykazał

       • 1 3

    • Do tej pory nie zgłosiła się żadna ofiara pobicia pałkami teleskopowymi. Fejk. (1)

     • 1 4

     • zeby zostac powtornie skatowanym?

      • 0 0

 • (1)

  IM też powie-po co tam chodzili?Pamiętajmy!

  • 30 12

  • PiSlicja ich spałuje pałkami teleskopowymi i im przypomni tamte wydarzenia.

   • 2 2

 • Czas szybko płynie (14)

  Nie życzymy sobie oficieli z rządu w trójmieście i okolicach.

  • 85 106

  • Życzymy sobie, (11)

   a nie życzymy sobie oficjeli (nie "oficieli") trójmiejskich magistratów z panną D. na czele.

   • 43 33

   • kim ty jesteś, że większy hołd składasz władzy centralnej? (9)

    komuch jakiś?

    • 28 35

    • To jest właśnie mentalność lewaka (3)

     jak za kimś jestem to muszę złożyć hołd, trafiłeś w "sedno tarczy" jak mawiał pan Opania.

     • 18 19

     • Niestety PiS tez tłumi strajki brutalnie (1)

      Chcą być tacy sami...

      • 15 14

      • to dopiero wstep, na bereze miejsca sa juz wybierane

       • 3 0

     • mentalność lewaka? a co to takiego?

      ja tylko nazwałem to, co robisz - bo to napisałeś sam

      • 3 4

    • Post komuchy są u władzy w trójmieście i każdy nawet średnio rozgarnięty o tym wie (3)

     • 27 17

     • Dzięki Bogu ,że są.

      • 9 14

     • Neokomuchów masz w swoim Prawie i ZPRawiedliwości.

      Protesty w całym kraju, milicja i wojsko na ulicach pałuje obywateli, propaganda sukcesu partii rządzącej 24/7 w telewizji publicznej, Jarozelski przemawiał do narodu polskiego i nawet 13 grudnia wypada w tym roku w niedzielę, przypadek?

      • 8 3

     • Co gorsze? Postkomuchy w opozycji czy neokomuchy u władzy?

      Może poprostu nigdy nie wyjdziemy z tego schematu i musimy się nauczyć z tym żyć

      • 4 3

    • Nowogrodzkim trolem, mamy ich tu wysyp na forum.

     • 8 2

   • nie trzeba być komuchem by powiedzieć , nie chcemy ani Pisu ani niby patriotów konfederatów

    w Gdańsku

    • 8 7

  • Nie zyczymy sobie tych co sie wywodzą ze stronych tych co strzelali czyli dzisiejszej pokozycji i marszu kobiet! (1)

   • 20 21

   • Znaczy Kaczyńskiego i Piotrowicza?

    Słusznie, już dawno powinni siedzieć w domu spokojnej starości zamiast niszcyzć ten kraj...

    • 12 12

 • A najgorsze jest to że lewica, antifa i ogólne lewactwo takie rzeczy parodiuje. (4)

  Jakub Żynis Betelgeuse

  • 104 73

  • Właśnie-do swoich celów (1)

   wszystko sparodiują-nawet swoją matkę

   • 26 7

   • największą parodię robią trolle jak ty

    • 15 23

  • Jak tam social 500+

   • 3 9

  • co sadzisz o prawackim parodiowaniu znaku PW, symbolu walki z okupantem?

   kazdy szanujacy sie prawak ma takowy doklejony do niemieckiego wozu tudziez na koszulce na piersi, dumnie wykrzykujac nazistowskie hasla.

   • 4 1

 • Czy działacze razem będą? (4)

  Czy działacze razem przeprowadzą znowu jakiś żenujący happening? Jak ktoś nie wie o co chodzi wyjaśniam:
  "W happeningu podczas środowego strajku kobiet w Gdyni protestujący nieśli na drzwiach kukłę przykrytą zakrwawioną flagą Polski brał udział m.in. członek Partii Razem. Miała symbolizować młodą kobietę.
  W 1970 r. tłum niósł na drzwiach ciało zastrzelonego przez żołnierzy 18-letniego robotnika, Zbyszka Godlewskiego z Elbląga. To na jego cześć powstała słynna Ballada o Janku Wiśniewskim."

  • 68 13

  • Betelgeuse Abrahama 18/15

   • 0 2

  • To nic złego (2)

   Odwoływanie się do symboli przybierając nową formę wyrazu to nic złego

   • 6 31

   • to jest jego opluwanie

    • 22 5

   • a co ty....

    na to żebym podcierał się papierem z twoją podobizną albo podobizną twojej matki ,
    pasuje taka nowa forma wyrazu hę ?

    • 9 5

 • Czy pan Grzelak wygłosi jakąś płomienną mowę (1)

  o złym słowie stoczniowców przeciwko władzy ludowej?

  • 92 14

  • To się udało ;)

   • 22 2

 • "Z kontrrewolucją się nie rozmawia" (11)

  Kto to powiedział... Czy wciąż te słowa są aktualne?

  • 40 1

  • To był Piotr Fronczewski (3)

   Z tego co pamiętam

   • 4 4

   • To był tow. Kociołek Stanisław (2)

    Członek kc pzpr. podobno musiał się czymś wykazać więc rzucił pomysł z bombardowaniem stoczni, ale po wszystkim i tak go odwołali i "za karę" wiódł spokojny żywot ambasadora.

    • 2 0

    • a może to był Zenon Kliszko?

     • 2 0

    • Gomułka i Kreml

     Kociołek był ulubieńcem Gomułki, który tydzień wcześniej podpisał historyczna zgodę z Niemiecka Republika Federalna (Kreml się wściekł a w 1966 zrobili to polscy biskupi...) a stocznie gdańska chciał zbombardować nie Kociołek a Loga-Sowinski mówiąc: ,,Stocznia juz raz powstała z gruzów, może powstać po raz drugi."

     • 1 0

  • (4)

   Wtedy ginęli głównie młodzi ludzie...Dziś z innych powodów młodzi znowu są na ulicach.
   Dziś pokolenie 40-50 latków ...już d. nie ruszy.. choć dotykają nas horrendalne ceny, z sufitu wzięte opłaty w spółdzielniach, chore ceny mieszkań...
   z OFE nas okradali i nie było nawet pomruku...
   Zbyt wielu ma chyba już ten dobrobyt?
   A ty rób człowieku ... uczciwą pracą na pewno dorobisz się garba.
   A dziś policjanci udają cywil bandę i latają z pałkami teleskopowymi.

   • 7 20

   • Mnie to dotykało, jak rządziła PO (1)

    teraz wkurzają mnie eurokomuchy

    • 23 7

    • Teraz Cię to nie dotyka? Wkurzają Cię eurokomuchy, ale w kwestiach, o ktorych napisał wcześniej Kolega, nie zmienilo sie nic.

     I co, lepiej Ci się żyje?

     • 2 1

   • (1)

    Może minusujący odniosą się tak merytorycznie do tego co napisałem?
    A jeszcze lepiej niech przeczytają post Pana, który uczestniczył w Wypadkach Grudniowych...i zaczną myśleć, o czymś więcej niż własny czubek nosa.

    • 3 7

    • Nie doczekasz sie.

     Jakimś dziwnym trafem, wszyscy dziś są proPiSowscy. 5 gr za post pewnie, 1 gr za minusa. W ciągu pisania jednego posta, zdążą klepnac 20 minusów. Rachunek jest prosty :)

     • 3 2

  • To był tatuś dzisiejszych piorunów (1)

   • 9 2

   • i co

    chcą żeby zastosować to wobec nich? A czemu nie.

    • 2 0

 • (4)

  Będzie powtórka, grudzień 2020.

  • 44 44

  • nie będzie żadnej powtórki (1)

   nikt z wami nie pójdzie.