Fakty i opinie

stat

Zbrojownia ożyje. W jej wnętrzu powstanie kawiarnia

Kawiarnia połączoną z galerią prac studentów i absolwentów zostanie otwarta na początku lipca w Wielkiej Zbrojowni. Przejście przez pasaż czynne będzie, podobnie jak rok temu - tylko w wakacje.Czy przejście przez Zbrojownię powinno być otwarte na stałe?

tak, to ważna trasa dla mieszkańców 84%
nie, Zbrojownia powinna pozostać zamkniętą przestrzenią kulturalną 13%
to bez znaczenia, niemal nikt by z tego nie korzystał 3%
zakończona Łącznie głosów: 1129
Otwarcie kawiarni na parterze Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańska to realizacja planów, które władze Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zapowiadały przy okazji oddania do użytku wyremontowanego obiektu pod koniec ubiegłego roku. Pod szyldem Zbrojownia Sztuki uczelnia postanowiła stworzyć w zabytkowych wnętrzach przestrzeń kulturalną. Pomysł funkcjonuje z powodzeniem - w ciągu kilku miesięcy odbyło się tam kilka wystaw i planowane są kolejne.

- Uruchomienie kawiarni to kolejny etap otwierania budynku Wielkiej Zbrojowni dla mieszkańców Gdańska i turystów - mówi Marcin Wochyń, zastępca kanclerza ASP. - Miejsce to nie będzie pełniło wyłącznie funkcji gastronomicznej, ale będzie również galerią prezentującą prace studentów, absolwentów i dydaktyków ASP. Będzie tam można kupić między innymi stworzone przez nich grafiki, biżuterię czy prace malarskie, wydawnictwa oraz gadżety promujące naszą uczelnię.
Ogłoszony w ubiegłym roku przetarg na prowadzenie lokalu wygrał Krzysztof Dworak, który do budynku Zbrojowni przeniesie funkcjonującą do niedawna po sąsiedzku Palarnię Kawy.

- W nowym miejscu nasza kawiarnia zachowa poprzedni charakter. Najważniejsza pozostanie palona na miejscu kawa. Wprowadzimy do oferty piwa rzemieślnicze, pojawi się obszerniejsze menu przekąskowe i śniadaniowe zarówno dla wegetarian, jak i mięsożerców. Będziemy czynni codziennie do późnego wieczora - zapowiada właściciel.
Największą zmianą będzie wystrój kawiarni. Wnętrze lokalu o powierzchni 130 m kw., do którego wchodzić będzie się od ul. Tkackiej zobacz na mapie Gdańska zostało w całości zaprojektowane przez pracowników ASP. Również meble zostaną wykonane przez firmy założone przez absolwentów uczelni. Każdy element wyposażenia wnętrza kawiarni ma być niepowtarzalny.

- Wystrój ma być wizytówką ASP i podkreśleniem, że kształcimy nie tylko doskonałych malarzy czy rzeźbiarzy, ale także projektantów przedmiotów użytkowych i architektów wnętrz - tłumaczy Wochyń.
Obecnie finalizowane są formalności związane z przetargiem na kawiarnię. Jej otwarcie planowane jest na początek lipca. Niestety, nie jest to równoznaczne z otwarciem stałego przejścia przez Zbrojownię od Targu Węglowego na ulicę Tkacką. Pasaż będzie czynny - podobnie jak rok temu - wyłącznie od połowy lipca do końca sierpnia podczas trwania wystawy najlepszych prac absolwentów ASP.

Tak wygląda przestrzeń galeryjna w Zbrojowni Sztuki.

Opinie (124)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.