Fakty i opinie

stat

Gdańsk. Wypadek przy Bramie Wyżynnej. Zderzenie tramwaju z autokarem

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk zleca analizę ruchu z ostatnich siedmiu lat, by wyciągnąć wnioski

Wypadek w Gdańsku. Moment zderzenia. Akcja ratunkowa. Następstwa wypadku


Wypadek w Gdańsku. 26.09.2019 tuż po godz. 14 na ul. Okopowej w centrum Gdańska - na wysokości siedziby Narodowego Banku Polskiego - doszło do groźnie wyglądającego wypadku. Tramwaj linii nr 8 zderzył się z autokarem. Z ostatecznych ustaleń wynika, że rannych zostało 14 osób.Trojmiasto.pl
Autobusy komunikacji zastępczej w kierunku Dworca Gł. od strony ul. Podwale Przedmiejskie jadą przy Bramie Wyżynnej - podaje ZTM. W centrum miasta - na skutek wypadku - tworzą się olbrzymie korki.


Aktualizacja, godz. 18:20: Oba pojazdy, które brały udział w wypadku na Okopowej, zostały już usunięte. Najpierw odholowano autokar, a w ciągu następnych kilku minut tramwaj Konstal 105Na do zajezdni we Wrzeszczu. Jak widać na naszym filmie, wagony zostały przetoczone osobno.

Aktualizacja, godz. 17:30: Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście prowadzi czynności w kierunku art. 173 §1 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

Zobacz akcję odholowania tramwaju


Aktualizacja, godz. 16:05: Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku poinformował właśnie, że ostateczna liczba poszkodowanych w wypadku wzrosła do 14 osób.

Aktualizacja, godz. 15:45: Jak udało nam się ustalić, motorniczy trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Na szczęście stan poszkodowanego nie zagraża jego życiu. Doznał urazu głowy oraz miednicy.

Z numerów rejestracyjnych autokaru wynika, że pojazd został zarejestrowany w mieście Konstancja w landzie Badenia-Wirtembergia na południowo-zachodnim krańcu Niemiec.

Aktualizacja, godz. 15:20: Oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa informuje, że liczba ofiar wypadku w Gdańsku nie wzrosła. Do szpitali ostatecznie trafiło 12 osób, w tym motorniczy tramwaju. Z kolei policja informuje, że kierowca autokaru był trzeźwy, to obywatel Niemiec. Ulica Okopowa pozostaje praktycznie nieprzejezdna.

Aktualizacja, godz. 15:03: Ruch odbywa się po jednym pasie w każdym kierunku, zarówno w kierunku dworca, jak i Pruszcza. Dodatkowy objazd w kierunku dworca został wyznaczony Podwalem Przedmiejskim i Bogusławskiego.

Zobacz moment wypadku


Aktualizacja, godz. 15:00: Policja poinformowała, że na chwilę obecną wie o 12 poszkodowanych osobach, w tym o motorniczym tramwaju.

- Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że autobus, który jechał w kierunku dworca, na wysokości Bramy Wyżynnej zderzył się z jadącym w tym samym kierunku - po torowisku - tramwajem. Motorniczy został przewieziony do szpitala, na miejscu na bieżąco udzielana jest pomoc medyczna. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych - mówi st. asp. Karina Kamińska z KMP w Gdańsku.
Policja informuje, że zamknięto ruch na ul. Okopowej, w stronę Huciska. Będą organizowane objazdy. Na miejscu pracuje prokurator. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że najbardziej ucierpieli pasażerowie autokaru.

Aktualizacja, godz. 14:55: Wszyscy ranni w wypadku w Gdańsku zostali już odwiezieni do szpitala. Udało się również wydostać motorniczego, który był zakleszczony w kabinie. Był przytomny. ZTM Gdańsk uruchomił już zastępczą linię autobusową nr T8, która kursuje od Przeróbki do Dworca Głównego PKP.

Aktualizacja, godz. 14:50: Oto relacja naszego reportera, który rozmawiał ze świadkami wypadku w Gdańsku.

- Autokar turystyczny na niemieckich numerach rejestracyjnych jechał środkowym pasem w stronę dworca. Najwidoczniej pomylił drogę, gdyż na wysokości Forum Gdańsk gwałtownie skręcił w lewo, aby zawrócić w stronę Traktu św. Wojciecha. Jechał na nawrotkę na czerwonym świetle i wjechał pod prawidłowo jadący tramwaj, który miał zielone światło. Tramwaj uderzył w środkową część autokaru i przeciągnął go aż na słup trakcyjny. Jeden z pasażerów tramwaju zobaczył manewr kierowcy i zaciągnął hamulec bezpieczeństwa, ale było już za późno - mówi nasz reporter.
Relację tę w pełni potwierdza film naszego czytelnika, na którym został utrwalony moment wypadku w Gdańsku.

Korki po wypadku przy Bramie Wyżynnej


Wypadek w Gdańsku spowodował ogromne utrudnienia. Wszystkie pasy w stronę dworca są nieprzejezdne, zaś ruch w stronę Traktu św. Wojciecha odbywa się wyłącznie jednym pasem. Niebawem rozpocznie się akcja podnoszenia tramwaju, który się wykoleił, oraz usuwanie autokaru.

Aktualizacja, godz, 14:40: Na miejsce przybyli wiceprezydenci Piotr Grzelak oraz Piotr Borawski. Przekazali nam telefonicznie informacje, że w wypadku zostało rannych 13 osób. Obecnie trwa wynoszenie ich na noszach do karetek pogotowia.

Ranny motorniczy zakleszczony w kabinie
Do wypadku z udziałem tramwaju Konstal 105Na oraz autokaru doszło na tzw. nawrotce w ciągu ul. Okopowej, na której można zawrócić w stronę Traktu św. Wojciecha. Wszystko wskazuje na to, że któryś z kierujących pojazdem nie ustąpił pierwszeństwa.

Na miejscu są już obecne wszystkie służby: pogotowie, straż pożarna i policja. Sytuacja wygląda bardzo poważnie - oba pojazdy są znacznie uszkodzone. Na chwilę obecną nie wiadomo, ile osób zostało poszkodowanych w wypadku.

Wypadek autokaru i tramwaju na wysokości Bramy WyżynnejW związku z wypadkiem w centrum Gdańska utworzyły się już ogromne korki. Tramwaje w ogóle nie kursują ul. Okopową, zostały już wyznaczone objazdy.

- Tramwaje linii 2, 3, 4, 7 i 11 jadą w obu kierunkach przez 3 Maja i Hucisko. Tramwaje linii 8 i 9 jadą w obu kierunkach przez Śródmieście SKM, 3 Maja i Hucisko - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Jak twierdzi nasz reporter, który jest obecny na miejscu zdarzenia, w kabinie tramwaju został zakleszczony ranny motorniczy.