Fakty i opinie

Zebrali informacje na portalu społecznościowym i oszukali seniorkę

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: podszywają się pod pracowników wodociągów

Wszystko wskazuje na to, że oszuści znaleźli informacje na temat swojej ofiary na profilu facebookowym jej wnuczki. Zdjęcie ilustracyjne.
Wszystko wskazuje na to, że oszuści znaleźli informacje na temat swojej ofiary na profilu facebookowym jej wnuczki. Zdjęcie ilustracyjne. dimaberkut/123rf.com

Przeszukują profile na portalach społecznościowych i gromadzą informację na temat swoich ofiar oraz ich krewnych - oszuści "na wnuczka" wykorzystują nowy sposób, żeby uwiarygodnić historie, które opowiadają seniorom, by wyłudzić ich oszczędności. Ofiarą naciągaczy padła babcia naszej czytelniczki, która straciła około 4 tys. zł. Przestępcy na cel wzięli ją po tym, jak wnuczka poszkodowanej seniorki opublikowała na portalu społecznościowym zdjęcie ze spotkania rodzinnego.Czy uważasz na to, co udostępniasz na portalach społecznościowych?

nie, wrzucam zdjęcia i piszę posty - nie sądzę, by ktoś to wykorzystał 4%
tak, choć udostępniam zdjęcia, to zwracam uwagę na prywatność 11%
tak, selekcjonuję, co pojawia się na moim koncie w mediach społecznościowych 40%
nie posiadam kont w mediach społecznościowych 45%
zakończona Łącznie głosów: 829
Do tej pory fałszywi wnuczkowie, wyszukując swoje ofiary, korzystali z książek telefonicznych. Sugerując się niepopularnymi obecnie imionami, liczyli na to, że słuchawkę podniesie osoba starsza.

Teraz przestępcy poszli o krok dalej, o czym przekonała się nasza czytelniczka, pani Elżbieta (imię zmienione) z Gdańska, której babcia została okradziona na 4 tys. złotych. Wszystko wskazuje na to, że tym razem oszuści - by uwiarygodnić swoją historię - posłużyli się informacjami, które znaleźli na jednym z portali społecznościowych.

- Moja babcia odebrała telefon i usłyszała, że padłam ofiarą wypadku. Mężczyzna poinformował ją, że potrzebne są na szybko pieniądze - opowiada pani Elżbieta.

Dane z portalu społecznościowegoW tym miejscu jednak zbieżności z "tradycyjnymi" metodami oszustów w historii naszej czytelniczki się kończą. Próba wyłudzenia zbiegła się bowiem w czasie z uroczystością rodzinną, która odbyła się pod Toruniem i z której zdjęcia pojawiły się na portalu społecznościowym na profilu pani Elżbiety. "Oznaczona" na nim z imienia i nazwiska została babcia, po której nosi imię nasza czytelniczka.

- Mamy z babcią tak samo na imię. Oszuści zadzwonili do babci i powiedzieli, że "Ela miała wypadek i leży w szpitalu" - relacjonuje nasza rozmówczyni.
Po pieniądze przyszedł jeden z naciągaczy, który wziął od starszej pani kopertę z około 4 tys. złotych.

Niewykluczone, że przestępca posłużył się także zdjęciem "ściągniętym" z portalu społecznościowego, by potwierdzić rzekomą znajomość z poszkodowaną wnuczką.

Policjanci ostrzegają przed naciągaczamiNasza czytelniczka podkreśla, że chciałaby, by historia, w której poszkodowana została jej babcia - choć rozegrała się w Toruniu - posłużyła jako ostrzeżenie przed nowymi metodami oszustów również dla mieszkańców Trójmiasta.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy zgłoszeń/informacji o tym, że sprawcy przy oszustwie "na wnuczka" posłużyli się zdjęciem osoby najbliższej pozyskanej z portalu społecznościowego. Niemniej jednak musimy być bardzo ostrożni i w przypadku prośby o jakąkolwiek pomoc finansową osoby, która powołuje się na członka naszej rodziny, musimy koniecznie skontaktować się z osobą najbliższą telefonicznie, osobiście lub poprzez innych członków rodziny, lub znajomych, żeby potwierdzić, czy na pewno nasz wnuczek, wnuczka, syn, córka potrzebują pomocy - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjantka przypomina, że również policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie żadnych kwot pieniędzy.

- Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty - ostrzega nasza rozmówczyni.

Opinie (76) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Media społecznościowe to piekło bez dna, wszystko pomieści.

  Można wrzucać informacje o sobie bez ograniczeń. No i o dziecku też nie można zapominać. Gdy zdjęcia nie wystarczą. Można zrobić relację na żywo.

  • 102 6

 • Smutne

  Ale tak się niestety kończy nieograniczone wystawianie na pokaz swojego życia.

  • 121 1

 • Jaki śmieciem trzeba być, żeby dzwonić do starszej osoby i powiedzieć jej, ze wnuczka miała wypadek, a potem wyłudzić pieniądze?

  • 100 3

 • Niedługo ludzie na Facebooku będą podawać pin do karty bankomatowej

  • 99 1

 • Dziwni sa ludzie ? Po co im te portale ? chwalą sie , pokazują wszystko a złodzieje i oszusci mają jak na dłoni

  Wypisałem się ze wszystkich i mam więcej czasu na odpoczynek, spacery, rozmowy z bliskimi itd

  • 99 0

 • Zaraz tam piekło bez dna

  wiele dobrego dzięki tym mediom można zrobić i zrobiono, wszystko jest dla ludzi, tylko jednym ludziom brakuje rozsądku, a inni to wykorzystują, ale tak było zawsze. Nóż i samochód to też piekło bez dna? Można nimi zabić...

  • 11 16

 • Wydaje mi się że puszką po piwie lub papierkiem po cukierku

  • 2 4

 • Dlaczego nie rozmawiacie ze swoimi starszymi bliskimi.

  Ja swoim wbiłem do głowy że jakby ktoś zadzwonił i powiedział że coś na tematy dotyczące pieniędzy czy kosztowności mają wysłuchać tego co ma do powiedzenia rozmówca i poprosić o skontaktowanie się ponowne za godzinę . A w tym czasie mają natychmiast wykonać telefon do mnie lub osób przeze mnie wskazanych. Numery telefonów leżą zapisane w kilu miejscach w domu jak i przy samym telefonie.

  • 49 2

 • Na NK tego nie było

  • 25 6

 • Pomijając obłudę i bezdyskusyjny fakt, że ci oszuści to zwykłe chwasty, proszę zwrócić uwagę na jeden fakt.
  Ktoś z naszych bliskich trafia do szpitala, gdzie opieka jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego bezpłatna i co? I bliscy dostają telefon, że potrzebne są pieniądze! Natychmiast! I co? I nikogo to k... w tym kraju nie dziwi!

  • 28 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.