• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zieleń w przestrzeni do pracy? Rośliny działają kojąco

Joanna Puchala
8 czerwca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zieleń w przestrzeni do pracy jest coraz ważniejsza - biuro Nordea Banku w Łużycka Office Park. Zieleń w przestrzeni do pracy jest coraz ważniejsza - biuro Nordea Banku w Łużycka Office Park.

Powoli wracamy do biur i znów trzeba się będzie oswoić z surową przestrzenią. W czasie izolacji domowej wielu z nas doceniło, jak ważne w naszym otoczeniu są rośliny. Jedni wsadzali do skrzynek bratki, inni stawiali na stole doniczki z paprotką. A może warto zabrać ze sobą do biura trochę... zielonego?Czy rośliny powinny być w przestrzeni do pracy?

Rośliny w biurze poprawiają kreatywność i wydajność pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz częściej przy urządzaniu przestrzeni do pracy uwzględniana jest również zieleń. O tym, że możliwości na wkomponowanie jej w aranżację lub nawet filozofię organizacji jest wiele, przekonujemy się na przykładzie trójmiejskich firm. Zielone ściany, rośliny tzw. stabilizowane czy wypełnione przyrodą tarasy - to tylko kilka pomysłów na uwzględnienie natury w przestrzeni do pracy.

Roślinność ważnym elementem budżetuO tym, jak istotne są rośliny w aranżacji przestrzeni do pracy, świadczą chociażby budżety przeznaczane przez korporacje na uwzględnienie zieleni w projektach. Warto dodać, że wybór gatunków nie może być przypadkowy - muszą bowiem zostać dopasowane do codziennych warunków.

- Po ostatniej przeprowadzce i urządzaniu biura na rośliny przeznaczyliśmy budżet ponad 30 tys. zł. W całej przestrzeni biurowej mamy ich sporo - znajdują się w częściach wspólnych, pokojach i tarasie na dachu budynku. Za cały "roślinny" projekt odpowiada zespół kwiaciarni "Flora&Muzyka". Rośliny są bardzo różnorodne, tak jak warunki, w których zostały zaaranżowane, tak by np. mogły stać również w miejscach zacienionych, takich jak pokoje rekrutacyjne czy miejsca na korytarzach. Mamy również kwiaty cięte, które dostarczane są nam co tydzień, by umilić wspólną przestrzeń w pobliżu recepcji - opowiada Izabela Sobolew, office manager z SII.

Zieleń... stabilizowanaNa popularności zyskują w ostatnich latach również dekoracje z roślin tzw. stabilizowanych, m.in. mchu czy paproci utrwalonych w postaci trójwymiarowych zielonych obrazów.

- W aktualnie projektowanych wnętrzach dostrzega się wagę zastosowania zieleni, stąd jest ona już na wstępnym etapie samego projektowania wnętrza uwzględniania przez architektów. Dzisiejsze przestrzenie biurowe oprócz jakże ważnej ergonomii i estetyki pełne są zielonych rozwiązań, ponieważ już dawno temu stwierdzono, jak kojący i relaksujący mają wpływ na ludzi, którzy spędzają w pracy wiele godzin. Jednocześnie w biurach mamy do czynienia z klimatyzacją i często ogromnymi metrażami, gdzie ilość naturalnego światła jest niewystarczająca. Żywe rośliny nie mają szans w takich warunkach przetrwać. Z pomocą przychodzą mech i rośliny stabilizowane, które nie wymagają żadnej opieki, dostępu naturalnego światła czy podlewania. Rośliny stabilizowane są naturalnym materiałem, konserwowanym w zgodzie z proekologicznym podejściem - mówi Dominika Cempel z Atelier Mchu.
 • Taras zewnętrzny w biurze Sii
 • Roślinność doniczkowa w biurze Sii
 • Rośliny w biurze Sii stanowią ważny element aranżacji.
 • Jednym z pomysłów na zieloną aranżację są ogrody na dachach. Takie rozwiązanie znajduje się również na dachu biurowca Alchemia w Gdańsku.
 • Alchemia uwzględnia zarówno zieleń na dachach lub dookoła budynków, jak i wewnątrz - w strefach wspólnych.

Proekologiczne podejście do aranżacji przestrzeniNiektóre firmy do tematu zieleni w przestrzeni do pracy podchodzą holistycznie. Rośliny są w takim przypadku jednym z elementów ekologicznej aranżacji. Oprócz nich coraz częściej stosowane są zrównoważone materiały i rozwiązania, które wpisują się w odpowiedzialność środowiskową firm. Takie przestrzenie do pracy oddają świadome podejście wobec zmian klimatycznych.

- Zauważamy rosnące zainteresowanie aranżacją przestrzeni zielonych w biurach. W trakcie procesu aranżacji wnętrz nasi najemcy zwracają uwagę zarówno na potrzeby przyszłych użytkowników, względy estetyczne oraz rozwiązania przyjazne środowisku. Coraz ważniejsze staje się bowiem holistyczne podejście do procesu wykończenia wnętrza, zarówno w oparciu o zieleń, jak i rozwiązania ekologiczne, które ograniczają liczbę odpadów i minimalizują negatywny wpływ na naturę. Ciekawym przykładem tego rodzaju aranżacji przestrzeni do pracy jest biuro jednego z naszych najemców, Nordea Bank Abp SA, który urządzając kolejne powierzchnie biurowe, udowadnia, że zieleń odgrywa ważną rolę we wnętrzu. W aranżowanych przestrzeniach pojawia się nie tylko roślinność, ale i rozwiązania w oparciu o ideę "zero waste" - mówi Katarzyna Zięba z SGPM.

Zewnętrzne strefy zieleniInnym z przykładów aranżacji przestrzeni do pracy z uwzględnieniem zieleni jest Olivia Business Centre, który odwzorowuje w swoich działaniach filozofię well-being, zapewniającą relaks i poczucie bezpośredniego kontaktu z naturą. Szczególnie warta uwagi jest aranżacja budynku Olivia Prime, gdzie do dyspozycji użytkowników zostały oddane dwa tarasy.

- W pierwszej części tego budynku do dyspozycji oddane zostały dwa tarasy, a po ukończeniu drugiej części będzie można korzystać łącznie z pięciu tarasów dachowych o zróżnicowanych funkcjach wypoczynkowych, widokowych i amfiteatralnych. Oprócz tego na każdym piętrze znajdą się prywatne loggie, które umożliwią wyjście na świeże powietrze, oraz tarasy i galerie okalające budynek na niższych jego piętrach. Kontakt z naturą w Prime ma miejsce także w holu głównym - jest wypełniony zielenią również podwieszoną pod sufitem oraz detalami w postaci drewnianych filarów fasady - wyjaśnia biuro prasowe Olivia Business Centre.
 • Niektóre biura prezentują holistyczne podejście do proekologicznej aranżacji wnętrza.
 • Jednym z przykładów takich biur jest gdyńskie wnętrze Nordea Banku, które mieści się w kompleksie Łużycka Office Park.
 • Jednym z elementów wnętrza jest roślinność.
 • Oprócz roślinności w biurze Nordea Banku w kompleksie Łużycka Office Park znalazły się materiały i rozwiązania sprzyjające naturalnemu środowisku.

Zielone aranżacje OBC widać również na elewacjach kompleksu. Budynki są częściowo pokryte trawą i porostami, co sprawia, że gromadzą wodę deszczową i zwiększają biologiczną różnorodność. Między budynkami jest ogród. Obok niego znajduje się aleja lipowa - 40 dużych drzew, rozmieszczonych wzdłuż budynków, które poprawiają naturalny klimat i zapewniają chłodzenie latem, jednocześnie zapraszając rezydentów do kontaktu z przyrodą.

Również w kompleksie biurowym Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus uwzględniono zieleń zarówno na terenach zewnętrznych w postaci drzew dekoracyjnych wokół budynków oraz zielonych dachów, jak i w częściach wspólnych budynków.

- W przypadku części wspólnych zieleń stanowi walor dekoracyjny, ale też pozytywnie nastraja. Są nawet badania, które wskazują, że gdy w miejscu pracy jest bardzo dużo roślinności, to może wzrastać nasza wydajność. Jako deweloper biurowy na co dzień staramy się być w trendach ekologicznych i tworzyć przestrzenie przyjazne pracownikom, stąd gdzie się da umieszczamy zieleń - mówi Joanna Olejniczak-Suchecka, dyrektor działu projektowego w firmie Torus.

Zieleń nie tylko w biurach- Zieleń jest ważnym elementem przestrzeni i codziennego życia. Dlatego zadbaliśmy, żeby pracownicy i odwiedzający Galerię Przymorze mieli z nią kontakt zarówno wewnątrz obiektu, jak i przed nim - mówi Agnieszka Wojtaszczyk, dyrektor centrum handlowego Galeria Przymorze.
 • Zielona ściana w Galerii Przymorze ma ponad 100 m kw.
 • Ścianę stworzył botanik Patrick Blanc, który opracował metodę pielęgnacji zieleni, wykorzystującą tylko wodę wzbogaconą w odpowiednie sole mineralne i witaminy. Dzięki temu tak duża powierzchnia wypełniona roślinami może funkcjonować bez ziemi, wyłącznie na ścianie.
 • Zieleń jest ważnym elementem części wspólnych w Olivia Business Centre
 • Do dyspozycji użytkowników pozostaje także zielona przestrzeń zewnętrzna.

W Galerii Przymorze znajduje się wypełniona roślinami i jednocześnie pozbawiona ziemi zielona ściana o powierzchni 100 m kw.

- Ten element wnętrza obiektu planowany był już na etapie projektowym. Ścianę stworzył botanik Patrick Blanc, który opracował metodę pielęgnacji zieleni, wykorzystującą tylko wodę wzbogaconą w odpowiednie sole mineralne i witaminy. Dzięki temu tak duża powierzchnia wypełniona roślinami może funkcjonować bez ziemi, wyłącznie na ścianie. Chcieliśmy, by goście odwiedzający Galerię Przymorze, oprócz zrobienia zakupów, mieli kontakt z przyrodą i naturą. I faktycznie tak jest. Zresztą nie dotyczy to tylko klientów, bo również pracownicy naszych sklepów mogą odetchnąć czystym filtrowanym przez rośliny powietrzem oraz nacieszyć oko zielenią. Wiele osób podchodzi do ściany i z niedowierzaniem dotyka liści, aby sprawdzić, czy na pewno są prawdziwe - opowiada Agnieszka Wojtaszczyk.
Oprócz tego innym istotnym elementem przy projektowaniu tego budynku była strefa zieleni wraz z przylegającym do obiektu parkiem, która wiosną i latem jest ciekawym miejscem na imprezy plenerowe.

Miejsca

Opinie (19)

 • Salki rekrutacyjne? Serio? (1)

  • 7 2

  • Jak rotacja sięga 100% rocznie to trzeba dużo takich salek.

   • 6 0

 • Po powrocie do biur będzie tyle napięć

  Że inne zielone będzie potrzebne

  • 8 0

 • Rośliny w biurze : raport o stanie roślin, faktury za zakup doniczek, grafik podlewania.... (1)

  i wiele nowych protokołów do wypełnienia.

  • 8 1

  • Amortyzacja

   • 2 0

 • wystarczy nie betonowac na potege, a zielen kazdy bedzie mial w poblizu. (1)

  • 16 0

  • O jakość zieleni mimo wszystko warto zadbać

   Chyba, że ktoś lubi chwastowisko.

   • 0 0

 • Te wiszące są świetne. Ktoś zachaczy ręką, spadnie mu na głowę.

  Pająki się już cieszą, inne robaczki również.

  • 3 4

 • Ja poszedłbym krok dalej (2)

  Postawić biurka w środku lasu do tego parasol, Internet LTE broń boże 5G prąd z elektrowni wiatrowej i fotowoltaiki. Po co biura budować. A tak serio to większość i tak teraz pracuje z domu a powrót do biura będzie niechętny. Myślę że teraz biura będą odchodzić do lamusa a HO rósł w siłę.

  • 4 0

  • zarzad rozkaże ludzie wrócą do biur (1)

   Praca zdalna jest nienawidzona przez managerów.

   • 2 1

   • Rozkaże?

    Niewolnicy? Rozkaz powrotu do pracy w biurze, będzie będzie równoznaczny ze złożeniem wypowiedzenia z mojej strony. Trzeba mieć swoją godność.

    • 0 0

 • Trzy badyle zielone

  na cały biurowiec na Łużyckiej , jak ktoś nie wierzy niech przyjedzie sprawdzić ,niezła propaganda.

  • 1 0

 • (1)

  szczególnie na korposzczurki goniące nawzajem za miską ryżu

  • 2 2

  • salki rekolekcyjne

   • 1 0

 • W środku Galerii Przymorze jest zielona ściana, ale na zewnątrz tylko parkingi i szara blacha. (1)

  • 2 0

  • Na dachu Alchemii pokazano ogród, ale żaden z pracujących w tym budynku (Argon) nie może tam wejść

   • 1 0

 • alchemia

  w ogole nie tesknie za alchemia, od strony ulicy temperatura w biurze w sloneczne dni dochodzi do 30 stopni, nikt z tym nic nie robi

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane