Fakty i opinie

stat

Zielonożółta woda w Bałtyku. To nie sinice, to pyłki sosny

Najnowszy artukuł na ten temat

Oni zarabiają też w deszczowe lato

Postanowiliśmy sprawdzić, czy w Bałtyku można się kąpać

Wbrew krążącym pogłoskom, w Zatoce Gdańskiej nie zakwitły sinice. Zmiana koloru wody na zielonożółty jest spowodowana wyłącznie masowym pyleniem drzew sosny. Specjaliści uspokajają, że kąpiel w takiej wodzie jest całkowicie bezpieczna.Widzisz, że morze jest zanieczyszczone. Wykąpiesz się w nim?

oczywiście, nigdy nie zwracam uwagi na kolor wody 13%
trudno powiedzieć, to zależy od stopnia zanieczyszczenia 33%
nie, nigdy nie narażam swojego zdrowia 54%
zakończona Łącznie głosów: 841
Lato zbliża się wielkimi krokami, a słupek temperatury systematycznie rośnie. Ale choć na plażach Gdyni, Sopotu i Gdańska wypoczywa coraz więcej osób, to trudno zauważyć kąpiących się. To nie tylko kwestia temperatury, ale też pogłosek o wykwicie sinic. Od kilku dni masowo spływają one do naszego Raportu z Trójmiasta.

Te plotki postanowiliśmy sprawdzić w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Specjaliści wyjaśnili, że zmieniony kolor wód Zatoki Gdańskiej nie jest spowodowany obecnością sinic. Kąpiel w Bałtyku nie grozi obecnie żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi, nie licząc oczywiście przeziębienia spowodowanego zbyt niską temperaturą.

- To, co w tej chwili obserwujemy na wodach Zatoki Gdańskiej, to nie są sinice. Jest to zmiana koloru wody spowodowana przez masowe pojawienie się pyłków sosny. Jest to zjawisko typowe. W zależności od tego, ile sosny wyprodukowały pyłku, tyle się go osadza wszędzie, nie tylko na powierzchni wód, ale i na ulicach czy samochodach. Żółte zabarwienie wody na pewno zmniejsza wartości estetyczne, ale nie jest toksyczne dla organizmu ludzkiego - mówi Krystyna Wenzel, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Kolorowa woda to jedynie efekt pylenia drzew

Opinie (74) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.