• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Zima jednak bez lotów z Gdańska na Kubę, do Tajlandii i Meksyku

Maciej Korolczuk
29 września 2022, godz. 20:00 
Opinie (203)
Najnowszy artykuł na ten temat Latem polecimy z Gdańska do Tirany w Albanii
Zimą z Gdańska polecimy tylko na Dominikanę. Biuro Rainbow zrezygnowało z oferty lotów na Kubę, do Meksyku i Tajlandii. Zimą z Gdańska polecimy tylko na Dominikanę. Biuro Rainbow zrezygnowało z oferty lotów na Kubę, do Meksyku i Tajlandii.

Do wyboru pozostanie tylko jeden z czterech zapowiadanych kierunków - Dominikana. Ze względu na wysokie ceny paliwa lotniczego, kurs dolara i inflację, biuro podróży Rainbow, będące organizatorem zimowych wakacji, usunęło z oferty loty z Gdańska do Tajlandii, Meksyku i na Kubę. Pierwszy dreamliner odleci z Gdańska na Dominikanę w połowie listopada.Latasz zimą na wakacje?

Nie cztery - jak zapowiadano wiosną - a tylko jedno zimowe połączenie będą mieli do dyspozycji pasażerowie chcący udać się z Gdańska na zimowe wakacje w egzotycznych krajach.

Powodów rezygnacji z połączeń do Tajlandii, Meksyku i na Kubę jest kilka.

  1. Po pierwsze cena paliwa. W ubiegłym roku tona paliwa lotniczego kosztowała 570 dolarów. W tym - już 1270 dolarów.
  2. Po drugie kurs dolara. Skala podwyżek robi się jeszcze większa, gdy porównamy ówczesny i obecny kurs waluty, w której rozliczają się linie lotnicze. W 2021 roku dolar kosztował 3,7 zł, a dziś przekracza 5 zł.
  3. Po trzecie inflacja i wzrost cen wycieczek. Biorąc pod uwagę, że koszt paliwa na trasie z Gdańska do Meksyku czy do Tajlandii przekracza połowę łącznych kosztów całej wycieczki, po połączeniu wszystkich kropek wszystkie te okoliczności odbijają się na cenie wycieczki. A te skoczyły prawie o połowę. Tygodniowy pobyt w ubiegłym roku kosztujący 5600 zł za osobę dziś oznacza wydatek ok. 7500 zł.

- To główne powody, dla których jesteśmy zmuszeni zrezygnować z trzech z zapowiadanych czterech połączeń z Gdańska - przyznaje Maciej Szczechura, członek zarządu Rainbow. - To kolejny po pandemii trudny rok dla turystyki, zwłaszcza egzotycznej. Biura podróży działają na niskiej, 2 proc. marży. Tu nie było jak już ciąć i trzeba było podjąć decyzję o "konsolidacji", co w praktyce oznacza, że zimą z Gdańska nasze samoloty polecą tylko na Dominikanę.

Wylot z innego miasta lub zwrot pieniędzyDecyzja Rainbow jest już oficjalna i w ostatnich dniach została przekazana do wszystkich biur podróży oferujących zimowe wakacje z Gdańska. Pasażerowie, którzy wykupili wycieczki do Meksyku, Tajlandii i na Kubę mają dwie możliwości: albo zgodzą się polecieć na wakacje, ale z innego lotniska (np. z Poznania), albo zrezygnują z wakacji i otrzymają zwrot poniesionych kosztów.

- Akceptujemy decyzje biznesowe naszego partnera Rainbow. Wiemy, że sytuacja na rynku się skomplikowała. Cieszymy się, że mimo to uda się po raz pierwszy w historii wystartować z transatlantyckimi lotami z Gdańska na Dominikanę. Cieszy nas także duże zainteresowanie innymi ofertami zimowymi, m.in. lotami na Zanzibar, które proponuje Itaka. Mamy nadzieję, że popyt na egzotykę z Gdańska będzie wzrastał, touroperatorzy i przewoźnicy będą mieli dostępne do tego samoloty i będą rozszerzać swoją ofertę - komentuje Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.

Dreamliner odleci z Gdańska za ocean 14 listopadaPierwsze loty za ocean miały być realizowane z Gdańska przez szerokokadłubowe dreamlinery LOT-u. W ubiegłym tygodniu polski przewoźnik podpisał największą umowę w swojej historii zimowych lotów czarterowych o wartości ponad 364 mln zł. Jedna z takich maszyn pojawi się wkrótce w Gdańsku.

- Trzy maszyny będą obsługiwać lotniska w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Dla Gdańska, jako lotniska regionalnego, na którym loty za ocean to nowość, pierwszy rok jest zawsze najtrudniejszy i teraz się niestety o tym przekonaliśmy - dodaje Maciej Szczechura.
W poniedziałek 14 listopada dreamliner wykona pierwszy rejs z Gdańska na Dominikanę.

Nowe połączenie do LeedsW czwartek nowe połączenie z gdańskiego lotniska ogłosiła za to linia Wizzair. Węgierski przewoźnik uruchamia lot do największego miasta hrabstwa West Yorkshire - Leeds. Najnowsza trasa będzie dostępna dla pasażerów od 31 października. Samoloty będą latać z Gdańska trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki. Ceny biletów zaczynają się od 69 zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (203)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane