Fakty i opinie

stat

Zima próbuje nas zaskoczyć

Silny wiatr i wysokie fale niszczą molo w Brzeźnie.


Nieśmiałe opady śniegu zaczną się już przed południem, ale zawierucha i śnieżyca mają się na dobre rozpętać wieczorem i w nocy. Drogowcy doskonale o tym wiedzą, ale jeśli potwierdzą się prognozy, to nawet przy mobilizacji służb poranny szczyt w poniedziałek może być bardzo trudny.Zmieniasz plany transportowe, gdy zapowiadana jest śnieżyca?

tak, jeśli mogę, to rezygnuję z samochodu 14%
tak, ale tylko, gdy prognozy nie pozostawiają żadnych wątpliwości 7%
decyzję podejmuję na gorąco 20%
nie, bo zazwyczaj takie ostrzeżenia są przesadzone 20%
nie, bo nie mam wyboru 39%
zakończona Łącznie głosów: 1776
Wiać zaczęło już w sobotę, ale porywy nie przekraczały prędkości 75 km/h. W trzystopniowej skali ostrzeżeń, taka pogoda to pierwszy stopień, ale gdański Zarząd Dróg i Zieleni i tak zdecydował się zamknąć parki i cmentarze, o czym informowaliśmy w naszym Raporcie.

Śnieżyca i wiatr o prędkości ponad 100 km/h

W niedzielę aura będzie jednak jeszcze bardziej zdecydowana. Opady śniegu mają zacząć się przed południem, a lokalnie prognozowane są nawet burze śniegowe. Temperatura w okolicach zera stopni Celsjusza oraz silny wiatr sprawią, że warunki na drogach będą trudne.

Na stronie IMGW czytamy: "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Sprawdź prognozę pogody.

Nawet jeśli prognozy nie do końca się sprawdzą i śnieżyca nie będzie tak intensywna, sporym zagrożeniem jest wiatr, który w porywach będzie miał prędkość ponad 100 km/h. Lepiej więc nie parkować ani nie przechodzić pod drzewami i usunąć niezabezpieczone rzeczy z balkonów, tarasów czy podwórek.

Warto też rozważyć, czy w poniedziałek rano wyjeżdżać do pracy samochodem, bo śnieg ma padać całą noc, a z powodu silnego wiatru będzie gromadził się w niektórych miejscach w sporych zaspach. Inną sprawą jest fakt, że sporo kierowców wciąż nie zmieniło opon na zimowe. Nie tylko newralgiczna dla całego układu komunikacyjnego Trójmiasta obwodnica, ale również inne drogi mogą być zablokowane, a gdy zdarzą się na nich jakieś stłuczki, paraliż może być wielogodzinny.

Zobacz gdzie zmienić opony na zimowe.

Zoo przygotowało się na nadejście zimy. A ty?

Opinie (155) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.